Faltýnek nečekaně přijel za Válkovou. Ta sama skončit nechce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2015 22:06
Dlouhodobě se hovoří o tom, že ministrem spravedlnosti by se měl stát Robert Pelikán, který předtím působil na ministerstvu financí vedeném šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.
Ministryně Helena Válková.
Ministryně Helena Válková. | Foto: DVTV

Praha - I když se předsednictvo hnutí ANO na úterním jednání nezabývalo odsudem ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, spekulace o jejím odvolání sílí.

Informace o jejím konci, potvrdily ČTK zdroje z hnutí ANO i z ministerstva. Navíc šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek v úterý nečekaně Válkovou navštívil na ministerstvu.

Když stejně nečekaně přijel před několika týdny za Antonínem Prachařem na ministerstvo dopravy, tak se druhý den rozhodl Prachař rezignovat. "Bez komentáře," uvedl Faltýnek na dotaz, zda byl v úterý na jednání s Válkovou v budově ministerstva.

Podle informací Aktuálně.cz se však Válková sama rezignovat nechystá. "Nechce odcházet od rozdělané práce," řekl deníku zdroj z ministerstva. Pokud by tak ministryně skutečně měla skončit, jednalo by se o silové řešení.

Babiš se za Válkovou nepostavil

Faltýnek ani další představitelé hnutí včetně předsedy Andreje Babiše se blíže k setrvání Válkové na ministerstvu nevyjádřili, zároveň se za svou ministryni ani jednoznačně nepostavili. "Toto téma se neřešilo ani na předsednictvu ani na výboru," řekl Aktuálně.cz například poslanec ANO Jan Volný.

Dlouhodobě se hovoří o tom, že novým šéfem resortu by se měl stát první náměstek Válkové Robert Pelikán, který předtím působil na ministerstvu financí vedeném šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Babiš v minulosti záměr odvolat Válkovou a nahradit ji Pelikánem popíral - ačkoliv připustil, že "je akademička a odbornice, a není úplná manažerka".

Válková je ve funkci od 29. ledna loňského roku. Od té doby čelila kritice jak za údajnou destabilizaci ministerstva svou personální politikou, tak i za neplnění legislativních úkolů. Zprávy o tom, že se blíží její odvolání, se v médiích objevily opakovaně. Spory s podřízenými a negativní publicitu jí v létě vytýkal i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Třetí změna v Sobotkově vládě?

Pokud by čtyřiašedesátiletá Válková ve funkci skutečně skončila, znamenalo by to už třetí změnu v Sobotkově vládě, přičemž všechny se týkaly hnutí ANO. Koncem září rezignovala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, jež se stala členkou nové Evropské komise.

Nahradila ji Karla Šlechtová, do té doby ředitelka jednoho z odborů na Úřadu vlády. V listopadu podal demisi šéf resortu dopravy Prachař, který čelil kritice mimo jiné kvůli častým personálním výměnám v Ředitelství silnic a dálnic. Na jeho místo usedl ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy