Faltýnek nečekaně přijel za Válkovou. Ta sama skončit nechce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 2. 2015 22:06
Dlouhodobě se hovoří o tom, že ministrem spravedlnosti by se měl stát Robert Pelikán, který předtím působil na ministerstvu financí vedeném šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.
Ministryně Helena Válková.
Ministryně Helena Válková. | Foto: DVTV

Praha - I když se předsednictvo hnutí ANO na úterním jednání nezabývalo odsudem ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, spekulace o jejím odvolání sílí.

Informace o jejím konci, potvrdily ČTK zdroje z hnutí ANO i z ministerstva. Navíc šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek v úterý nečekaně Válkovou navštívil na ministerstvu.

Když stejně nečekaně přijel před několika týdny za Antonínem Prachařem na ministerstvo dopravy, tak se druhý den rozhodl Prachař rezignovat. "Bez komentáře," uvedl Faltýnek na dotaz, zda byl v úterý na jednání s Válkovou v budově ministerstva.

Podle informací Aktuálně.cz se však Válková sama rezignovat nechystá. "Nechce odcházet od rozdělané práce," řekl deníku zdroj z ministerstva. Pokud by tak ministryně skutečně měla skončit, jednalo by se o silové řešení.

Babiš se za Válkovou nepostavil

Faltýnek ani další představitelé hnutí včetně předsedy Andreje Babiše se blíže k setrvání Válkové na ministerstvu nevyjádřili, zároveň se za svou ministryni ani jednoznačně nepostavili. "Toto téma se neřešilo ani na předsednictvu ani na výboru," řekl Aktuálně.cz například poslanec ANO Jan Volný.

Dlouhodobě se hovoří o tom, že novým šéfem resortu by se měl stát první náměstek Válkové Robert Pelikán, který předtím působil na ministerstvu financí vedeném šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem.

Babiš v minulosti záměr odvolat Válkovou a nahradit ji Pelikánem popíral - ačkoliv připustil, že "je akademička a odbornice, a není úplná manažerka".

Válková je ve funkci od 29. ledna loňského roku. Od té doby čelila kritice jak za údajnou destabilizaci ministerstva svou personální politikou, tak i za neplnění legislativních úkolů. Zprávy o tom, že se blíží její odvolání, se v médiích objevily opakovaně. Spory s podřízenými a negativní publicitu jí v létě vytýkal i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Třetí změna v Sobotkově vládě?

Pokud by čtyřiašedesátiletá Válková ve funkci skutečně skončila, znamenalo by to už třetí změnu v Sobotkově vládě, přičemž všechny se týkaly hnutí ANO. Koncem září rezignovala ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová, jež se stala členkou nové Evropské komise.

Nahradila ji Karla Šlechtová, do té doby ředitelka jednoho z odborů na Úřadu vlády. V listopadu podal demisi šéf resortu dopravy Prachař, který čelil kritice mimo jiné kvůli častým personálním výměnám v Ředitelství silnic a dálnic. Na jeho místo usedl ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy