V tuzemáku našli vědci rakovinotvorné látky. V Bruselu se bude řešit, jak moc jsou nebezpečné

Domácí Domácí
20. 9. 2017 12:12
Čeští výrobci oblíbeného tuzemáku řeší problém. Rumové aroma podle vědců z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin obsahuje látku, která je rakovinotvorná.
ilustrační snímek
ilustrační snímek | Foto: ČTK

Praha/Brusel - Firmy, které vyrábějí populární tuzemák, budou muset řešit problém s jeho složením. Podle vědců z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin obsahuje rakovinotvorné látky. Upozornily na to Hospodářské noviny.

Závěry výzkumu se bude zabývat Evropská komise, která by mohla ingredienci úplně zakázat a výrobci by museli změnit složení.

"Chtěli bychom s Evropskou komisí i s úřadem pro bezpečnost potravin jednat, budeme chtít všechny doklady a vědět, jestli v tom malém množství, které je v rumu, je látka nebezpečná," prohlásil Jurečka. Čeští odborníci podle něj porovnají množství složky s běžnou spotřebou rumu.

Pokud by došlo k zákazu problematických látek, Česko bude podle ministra zemědělství Mariana Jurečky žádat výjimku. "Pokud bychom došli až do fáze, že by se prokázaly negativní důsledky, tak ta možnost tady je. Tuzemský rum je tradiční alkohol, který se používá i na pečení," řekl HN Jurečka.

Výrobci se brání tím, že rumové aroma je v nápojích několikrát ředěné a v je ho tam velmi malé množství. "Hrozící zákaz vnímáme jako velké riziko pro český byznys," řekl výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Jaroslav Burkart.

Není to přitom první problém tuzemáku, který se v Bruselu řešil. Před čtrnácti lety se musel přejmenovat z tuzemského rumu, protože se jako ostatní rumy nevyrábí ze třtiny.

 

Právě se děje

Další zprávy