Foto: Fernet Stock slaví narozeniny. Recept znají jen dva lidé, měl být i v autolékárničce

Klikněte pro vstup do galerie.
V roce 1920 koupil italský podnikatel Lionello Stock božkovskou Plannerovu palírnu, která do té doby vyráběla především pivní pálenku. Stockova společnost proslula především výrobou koňaku Stock Cognac Medicinal. Sídlila v Terstu, který byl do první světové války největším přístavem habsburské monarchie. Po válce Terst připadl Itálii a pro Lionella Stocka se prodej do zemí střední Evropy stal komplikovaný kvůli celním bariérám.
Rozhodl se proto vytvořit pobočky v jednotlivých zemích bývalé monarchie. V Božkově, dnes okrajové části Plzně, nejprve lahvoval dovezenou produkci.
Do výroby fernetu se Lionello Stock pustil v roce 1927 poté, co italská konkurenční společnost Branca porušila dohodu a začala vyrábět koňak. Původně měl na základě gentlemanské dohody dodávat koňaky, brandy a další vinné destiláty právě Stock, zatímco Fratelli Branca Distillerie zase hořké bylinné likéry, takzvané fernety.
Stock oprášil starý rodinný recept, jehož původ sahá k pokusům italských mnichů vyrobit bylinný nápoj proti bolestem žaludku. Tak začala výroba likéru Fernet Stock.
Foto: Stock
Markéta Zemánková ČTK Markéta Zemánková, ČTK
6. 6. 2017 6:11
Ital Lionello Stock spustil výrobu fernetu v Božkově přesně před devadesáti lety. Projděte si jeho historii na fotkách.
 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko dětské uprchlíky z Řecka nepřijme, nedostalo seznam, uvedl Hamáček

Česko dětské uprchlíky z řeckých táborů nepřijme. Řecko požadovaný seznam 40 sirotků, jimž by mohla česká strana pomoci, neposkytne. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zopakoval, že by ČR z táborů z Řecka mohla přivézt Afghánce a Pákistánce ve věku od 16 do 18 let, což považuje za bezpečnostní riziko. Kauzu pokládá za uzavřenou. Řecko loni začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Hamáček pak uvedl, že se řecká strana jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl. Atény vybídl, aby poskytly konkrétní seznam 40 dětí, které by ČR mohla přijmout.

"Řecká strana jasně řekla, že nám žádný seznam 40 dětí nepošle, že se to musí řešit individuálně. Upozornila na to, že malé děti jsou v nějakých integračních programech na řecké straně, tudíž nejsou volné," uvedl Hamáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy