Foto: Fernet Stock slaví narozeniny. Recept znají jen dva lidé, měl být i v autolékárničce

Klikněte pro vstup do galerie.
V roce 1920 koupil italský podnikatel Lionello Stock božkovskou Plannerovu palírnu, která do té doby vyráběla především pivní pálenku. Stockova společnost proslula především výrobou koňaku Stock Cognac Medicinal. Sídlila v Terstu, který byl do první světové války největším přístavem habsburské monarchie. Po válce Terst připadl Itálii a pro Lionella Stocka se prodej do zemí střední Evropy stal komplikovaný kvůli celním bariérám.
Rozhodl se proto vytvořit pobočky v jednotlivých zemích bývalé monarchie. V Božkově, dnes okrajové části Plzně, nejprve lahvoval dovezenou produkci.
Do výroby fernetu se Lionello Stock pustil v roce 1927 poté, co italská konkurenční společnost Branca porušila dohodu a začala vyrábět koňak. Původně měl na základě gentlemanské dohody dodávat koňaky, brandy a další vinné destiláty právě Stock, zatímco Fratelli Branca Distillerie zase hořké bylinné likéry, takzvané fernety.
Stock oprášil starý rodinný recept, jehož původ sahá k pokusům italských mnichů vyrobit bylinný nápoj proti bolestem žaludku. Tak začala výroba likéru Fernet Stock.
Foto: Stock
Markéta Zemánková ČTK Markéta Zemánková, ČTK
6. 6. 2017 6:11
Ital Lionello Stock spustil výrobu fernetu v Božkově přesně před devadesáti lety. Projděte si jeho historii na fotkách.
 

Právě se děje

před 56 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy