Prodával alkohol, který zabil člověka. Odsedí si 3,5 roku

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 9. 2014 11:52
Strakovi hrozil trest vězení od tří do deseti let. Případ je součástí takzvané metanolové kauzy.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Žďár nad Sázavou - Kvůli prodeji jedovatého alkoholu, po jehož požití zemřel člověk, poslal soud ve Žďáru nad Sázavou sedmatřicetiletého Miloše Straku na tři roky a čtyři měsíce do vězení. Rozsudek není pravomocný.

Strakovi hrozil podle soudkyně trest vězení od dvou do deseti let. Případ je součástí takzvané metanolové kauzy, která v Česku začala v září 2012.

Podle soudkyně Ilony Moučkové se nepodařilo jednoznačně prokázat přímou souvislost mezi jednáním obžalovaného a úmrtím osmapadesátiletého Pavla Hladíka z Moravce na Žďársku. Proto se jeho čin posuzoval podle jiného paragrafu, jinak by Strakovi hrozil trest v rozmezí tří až deseti let.

"Není jisté, zda muž zemřel po požití alkoholu, který získal právě od obžalovaného," uvedla Moučková. Zároveň zamítla žádost Strakova obhájce na propuštění z vazby.

Podle státní zástupkyně Lenky Budzinské soud vyhověl jejímu návrhu na trest vězení v rozpětí čtyř až pěti let jen zčásti. "Další postup zvážím po prostudování písemného rozsudku," řekla žalobkyně novinářům. Podle obhájce Miroslava Klusáčka si obžalovaný ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

Straka si podle soudkyně po kontrolách státní zemědělské a potravinářské inspekce a celníků musel být vědom, že prodává závadný alkohol, který v rozporu s předpisy nenechal zlikvidovat. "Navíc v té době už naplno probíhala takzvaná metanolová aféra, o které se široce mluvilo v médiích," dodala soudkyně.

Strakův obhájce v závěrečné řeči navrhoval zproštění obžaloby a Strakovo propuštění z vazby. Straka od začátku popíral, že by úmyslně prodával závadný alkohol. O jeho závadnosti prý neměl tušení, navíc jej údajně sám i se svou rodinou požíval.

Celníci u Straky našli nesrovnalosti už několikrát

Podle soudkyně však byl při domovní prohlídce u Straky nalezen i jiný než podezřelý alkohol značek Vodka jemná nebo Tuzemák.

Podle dřívější výpovědi jednoho z celníků byly při kontrolách u Straky, jenž se živil prodejem alkoholu v Bobrové na Žďársku, už několikrát v minulosti zjištěny nesrovnalosti a porušení zákona zejména v dokumentaci o původu alkoholu.

Straka podle obžaloby v únoru prodal dvě balení po patnácti lahvích vodky o objemu 0,42 litru. Jednu z lahví, ve kterých později rozbory prokázaly velké množství metanolu, pak u svého známého konzumoval právě muž z Moravce. Straka od začátku popíral, že by úmyslně prodával závadný alkohol.

Kriminalisté našli při domovní prohlídce u Straky množství alkoholu v lahvích a barelech.

"Nejméně 115 plastových kanystrů o objemu šest litrů obsahujících nápoj Vodka jemná, 64 plastových kanystrů o objemu šest litrů obsahujících nápoj Tuzemák a 660 skleněných lahví o objemu 0,42 litru Vodka jemná s deklarovaným obsahem alkoholu 40 procent a s deklarovaným výrobcem Likérka Drak," stojí v obžalobě. Právě lihoviny Likérky Drak se nechvalně proslavily v metanolové kauze.

Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla v Česku začátkem září 2012. Zemřelo pět desítek lidí, poškozených je asi 140, mnozí mají těžké zdravotní následky. V aféře je několik desítek obžalovaných.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy