Stejná cena, méně zboží. Našli jsme triky výrobců, projděte si jejich přehled

Klikněte pro vstup do přehledu.
Plechovka Sládkova limonáda měla letos v květnu objem 500 ml, v červnu už jen 400 ml. "Ke změně jsme přistoupili na základě reakcí spotřebitelů, kteří volali po menším praktičtějším balení za výhodnější cenu," říká PR manažerka pivovarů Staropramen Denisa Mylbachrová. Výrobce doporučil prodejcům snížit koncovou cenu. "Pokud se lidé setkávají s novým balením dokonce za vyšší cenu, není to správně, ale bohužel je to výsledkem cenové politiky daného obchodníka," dodává.
Deodorant Old Spice Original se zmenšil téměř o čtvrtinu. Ještě v roce 2015 měl 65 ml, dnes už jen 50 ml. Za menším objemem stojí podle výrobce "externí faktory", konkrétně růst nákladů na produkci, čemuž se musí přizpůsobit i cena. "Cenovou politiku přizpůsobujeme různě. Některým výrobkům přímo zvýšíme cenu, aniž bychom měnili objem, ale zde jsme nechali cenu a snížili objem," říká Elena Bulgaková z Procter&Gamble. Spotřebitelé podle ní reagují na změnu ceny různě. Někteří preferují, když se jejich útraty za pravidelné nákupy nezvýší, a raději akceptují menší výrobek.
Jar se zmenšil letos v létě. Původní litrové balení má dnes 900 ml a původní půllitrová lahev má nyní o 50 ml méně. Výrobce (Procter&Gamble) zdůvodnil změnu lepší recepturou, která vytvoří větší množství pěny a umyje tak stejný počet špinavého nádobí.
Objem nanuků Magnum Double Chocolate, Caramel nebo Peanut Butter se letos v létě snížil o pětinu – ze 110 ml na 88 ml. Cena zůstala stejná. "U výrobku Magnum Double Chocolate jsme zvýšili obsah čokolády, původně kakaový krém je nyní čokoládový," vysvětluje mluvčí společnosti Unilever Veronika Kůšiková, proč se jednotková cena zvýšila.
Foto: Iva Špačková
Iva Špačková Iva Špačková
22. 11. 2016 7:00
Výrobci potravin i jiného zboží zmenšili balení, ale prodávají ho za stejnou, nebo dokonce vyšší cenu než dříve. Přečtěte si, jak změnu vysvětlují. Někteří přiznali, že potřebovali ušetřit a nechtěli zdražovat. Některé firmy to ale vysvětlují třeba snahou o "zodpovědnou konzumaci". Nebo v obchodech nabízejí několik variant a lidem se jednotlivé druhy pletou.
 

Právě se děje

před 46 minutami

Rusko přemisťuje na základny na Krymu vojenská letadla, ukázaly snímky

Rusko v posledních týdnech přemístilo na poloostrov Krym a základny poblíž Ukrajiny vojenská letadla, a rozšiřuje tak své možnosti politického zastrašování či vojenské intervence, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na komerční satelitní snímky. Fotografie ze 16. dubna ranveje na Saki, jedné z vojenských základen na Krymu, ukazují seřazené bitevníky Su-30, které na snímcích z konce března nebyly.

Další ruská technika a infrastruktura na Krymském poloostrově zahrnuje mimo jiné výsadková letadla, bitevní vrtulníky, drony nebo vojenské nemocnice, dokládají podle WSJ snímky. Kromě zmíněných stíhaček Su-30 jsou v regionu k vidění také Su-34, Su-27, Su-25 a Su-24. Snímky byly pořízeny mezi 27. březnem a 16. dubnem společností Maxar Technologies.

Zdroj: ČTK
Další zprávy