Stejná cena, méně zboží. Našli jsme triky výrobců, projděte si jejich přehled

Klikněte pro vstup do přehledu.
Plechovka Sládkova limonáda měla letos v květnu objem 500 ml, v červnu už jen 400 ml. "Ke změně jsme přistoupili na základě reakcí spotřebitelů, kteří volali po menším praktičtějším balení za výhodnější cenu," říká PR manažerka pivovarů Staropramen Denisa Mylbachrová. Výrobce doporučil prodejcům snížit koncovou cenu. "Pokud se lidé setkávají s novým balením dokonce za vyšší cenu, není to správně, ale bohužel je to výsledkem cenové politiky daného obchodníka," dodává.
Deodorant Old Spice Original se zmenšil téměř o čtvrtinu. Ještě v roce 2015 měl 65 ml, dnes už jen 50 ml. Za menším objemem stojí podle výrobce "externí faktory", konkrétně růst nákladů na produkci, čemuž se musí přizpůsobit i cena. "Cenovou politiku přizpůsobujeme různě. Některým výrobkům přímo zvýšíme cenu, aniž bychom měnili objem, ale zde jsme nechali cenu a snížili objem," říká Elena Bulgaková z Procter&Gamble. Spotřebitelé podle ní reagují na změnu ceny různě. Někteří preferují, když se jejich útraty za pravidelné nákupy nezvýší, a raději akceptují menší výrobek.
Jar se zmenšil letos v létě. Původní litrové balení má dnes 900 ml a původní půllitrová lahev má nyní o 50 ml méně. Výrobce (Procter&Gamble) zdůvodnil změnu lepší recepturou, která vytvoří větší množství pěny a umyje tak stejný počet špinavého nádobí.
Objem nanuků Magnum Double Chocolate, Caramel nebo Peanut Butter se letos v létě snížil o pětinu – ze 110 ml na 88 ml. Cena zůstala stejná. "U výrobku Magnum Double Chocolate jsme zvýšili obsah čokolády, původně kakaový krém je nyní čokoládový," vysvětluje mluvčí společnosti Unilever Veronika Kůšiková, proč se jednotková cena zvýšila.
Foto: Iva Špačková
Iva Špačková Iva Špačková
22. 11. 2016 7:00
Výrobci potravin i jiného zboží zmenšili balení, ale prodávají ho za stejnou, nebo dokonce vyšší cenu než dříve. Přečtěte si, jak změnu vysvětlují. Někteří přiznali, že potřebovali ušetřit a nechtěli zdražovat. Některé firmy to ale vysvětlují třeba snahou o "zodpovědnou konzumaci". Nebo v obchodech nabízejí několik variant a lidem se jednotlivé druhy pletou.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy