Stejná cena, méně zboží. Našli jsme triky výrobců, projděte si jejich přehled

Klikněte pro vstup do přehledu.
Plechovka Sládkova limonáda měla letos v květnu objem 500 ml, v červnu už jen 400 ml. "Ke změně jsme přistoupili na základě reakcí spotřebitelů, kteří volali po menším praktičtějším balení za výhodnější cenu," říká PR manažerka pivovarů Staropramen Denisa Mylbachrová. Výrobce doporučil prodejcům snížit koncovou cenu. "Pokud se lidé setkávají s novým balením dokonce za vyšší cenu, není to správně, ale bohužel je to výsledkem cenové politiky daného obchodníka," dodává.
Deodorant Old Spice Original se zmenšil téměř o čtvrtinu. Ještě v roce 2015 měl 65 ml, dnes už jen 50 ml. Za menším objemem stojí podle výrobce "externí faktory", konkrétně růst nákladů na produkci, čemuž se musí přizpůsobit i cena. "Cenovou politiku přizpůsobujeme různě. Některým výrobkům přímo zvýšíme cenu, aniž bychom měnili objem, ale zde jsme nechali cenu a snížili objem," říká Elena Bulgaková z Procter&Gamble. Spotřebitelé podle ní reagují na změnu ceny různě. Někteří preferují, když se jejich útraty za pravidelné nákupy nezvýší, a raději akceptují menší výrobek.
Jar se zmenšil letos v létě. Původní litrové balení má dnes 900 ml a původní půllitrová lahev má nyní o 50 ml méně. Výrobce (Procter&Gamble) zdůvodnil změnu lepší recepturou, která vytvoří větší množství pěny a umyje tak stejný počet špinavého nádobí.
Objem nanuků Magnum Double Chocolate, Caramel nebo Peanut Butter se letos v létě snížil o pětinu – ze 110 ml na 88 ml. Cena zůstala stejná. "U výrobku Magnum Double Chocolate jsme zvýšili obsah čokolády, původně kakaový krém je nyní čokoládový," vysvětluje mluvčí společnosti Unilever Veronika Kůšiková, proč se jednotková cena zvýšila.
Foto: Iva Špačková
Iva Špačková Iva Špačková
22. 11. 2016 7:00
Výrobci potravin i jiného zboží zmenšili balení, ale prodávají ho za stejnou, nebo dokonce vyšší cenu než dříve. Přečtěte si, jak změnu vysvětlují. Někteří přiznali, že potřebovali ušetřit a nechtěli zdražovat. Některé firmy to ale vysvětlují třeba snahou o "zodpovědnou konzumaci". Nebo v obchodech nabízejí několik variant a lidem se jednotlivé druhy pletou.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 7 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy