Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře vyteklo asi tisíc litrů chladící vody s kyselinou borytou v prvním bloku při tlakové zkoušce v ochranném krytu. Jelikož se radioaktivní voda nedostala z bezpečnostní zóny, nebyli ohroženi lidé ani životní prostředí.
"Při tlakové zkoušce technického zařízení jsme zjistili netěsnost," řekl Aktuálně.cz Nebesář, podle něhož tím zkouška splnila svůj účel. Dodal, že mírně radioktivní voda se dostala do nádrže, odkud se po přepracování vrátí do chladicího systému.
Rakušané dostali zprávu dříve
Oproti obdobné události, která se stala před týdnem, dostalo Rakousko zprávu o této události dříve. "V obou případech jsme ale Rakousko informovali v souladu s dohodou z Melku," řekl Aktuálně.cz Nebesář.
Jenže zatímco před týdnem do Rakouska dorazila zpráva asi po padesáti hodinách, oznámení o poslední události odešlo z Temelína po zhruba dvaceti hodinách.
"Podle dohody z Melku máme na informování o takovém druhu události sedmdesát dva hodin," připomněl Nebesář. Dodal, že elektrárna potřebuje určitý čas, aby mohla neplánovanou událost prověřit.
Před týdnem si na pozdní informování stěžoval rakouský kancléř Alfred Gusenbauer, který byl právě na návštěvě Prahy. "Byl to málo přátelský akt," řekl rakouskému deníku Österreich.
Vídeň se stále zlobí...
Rakousko se zlobí i tentokrát. Podle agentury APA je stejná nehoda v jihočeské jaderné elektrárně "vážným důvodem k pochybnostem o úrovni bezpečnostní kultury v Temelíně".
Mluvčí rakouského ministesterstva životního prostředí Daniel Knapp uvedl, že poslední případy potvrzují oprávněnost zásadní kritiky Temelína.
Rakouská vláda nyní zvažuje, jestli na Česko podá kvůli bezpečnosti Temelína a nedodržení česko-rakouské dohody z Melku mezinárodní žalobu. Rakouští odpůrci chystají na příští týden další blokádu hranic.
...a čeští kontroloři také
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová uvedla, že jí opakované úniky radioaktivní vody také vadí.
"Z pohledu bezpečnosti se nestalo nic. Ale svým způsobem je to neakceptovatelné. Co náběh bloku, to únik. Budu o tom velmi vážně hovořit s ředitelem elektrárny," řekla ČTK Drábová.
Nevládní organizace soudí, že by úřady měly postupovat vůči elektrárně mnohem razantněji a tím si vymoci, aby se podobné události neopakovaly.
"Podle našeho názoru by měl jaderný dozor postupovat daleko tvrději a využít svých možností udělit provozovateli dostatečně vysokou pokutu," řekla Hana Gabrielová ze sdružení Calla.
Bursík požaduje nápravu
Do "případu Temelín" se pár hodin po oznámení poslední nehody vložil místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ).
Oznámil, že bude požadovat, aby předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová podrobně informovala vládu o dosavadních selháních elektrárny a seznámila kabinet s návrhem konkrétních opatření, jak hodlá situaci častých provozních selhání řešit do budoucna.