Damašek/Praha - V syrském městě Aleppo zahynuli tento týden tři místní pracovníci společnosti Člověk v tísni. Organizace to oznámila na své internetové stránce.
Na severu Sýrie, kde leží také Aleppo, se právě odehrávají těžké boje mezi různými opozičními frakcemi.
Organizace Člověk v tísni pomáhá v Sýrii civilistům, jen v roce 2013 jim doručila pomoc za 115 milionů korun. Letos plánuje pomoc dál navyšovat.
Podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka bylo v úterý zraněno pět pracovníků a tři z nich, mezi nimiž byl i vedoucí týmu, zraněním podlehli. Pětice byla náhodně zasažena granátem při ostřelování civilních čtvrtí na jihu města. Skupina na místě už déle než rok zajišťuje humanitární pomoc pro tisíce rodin a hodlá v tom pokračovat.
Přes 100 tisíc obětí
Syrský konflikt trvá od března roku 2011 a vyžádal si přes 100 tisíc obětí. V poslední době se ale nejedná jenom o boj proti vládě prezidenta Bašára Asada. Situace se komplikuje na severu, který už z velké části opozice ovládá. Patří k ní ale také islámští radikálové, jejichž cílem není jenom svržení současného režimu, ale také vytvoření islámského státu.
K nejradikálnějším z těchto skupin patří Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Podle dnešních zpráv nevládních organizací se podařilo jejich oponentům z řad opozice dobýt halabské velitelství ISIL. Bylo v bývalé dětské nemocnici ve čtvrti Kádí Askar.
V budově bylo podle zdroje agentury AFP několik set bojovníků ISIL a jejich osud zatím zůstává neznámý. ISIL v bývalé nemocnici zadržovala také velký počet rukojmích a několik desítek se jich prý podařilo osvobodit.
Jedna z umírněnějších skupin An-Nusra v úterý vyzvala k ukončení boje mezi opozičními frakcemi. ISIL, která je vázaná na Al-Káidu, na to dnes ale zareagovala odmítavě a pohrozila zničením všem, kdo uznávají exilovou opoziční syrskou národní koalici.
Těžký terén pro humanitární pracovníky
OSN opakovaně a bez výsledku žádala syrskou vládu, aby zemi zpřístupnila humanitárním pracovníkům. V Sýrii působí hlavně nevládní organizace.
Člověk v tísni tam má podle svého pracovníka Petra Štefana 42 místních zaměstnanců, které řídí dvě tamní kanceláře, v nichž Češi nejsou. Dále pracuje 16 lidí, mezi nimiž jsou Češi a zahraniční pracovníci, v Turecku a tato kancelář koordinuje syrské pobočky.
V Sýrii pracovníci rozdávají jídlo, deky a například také pomáhají 25 školám s opravami, distribucí svačin a podobně. "Oni dělají humanitární práci, doručují jídlo, deky, starají se o chod všech programů, které na místě máme," řekl Štefan.
Eurokomisařka Georgievová ve středečním prohlášení pro média v Bruselu uvedla, že se jí smrt tří pracovníků české nevládní organizace, která je pro EU partnerem, hluboce dotkla a je z ní v šoku. Připomněla zároveň, že syrské bojiště se rychle stává pro humanitární pracovníky jedním z nejnebezpečnějších, se zabíjením a únosy na denním pořádku.
Podle komisařky od počátku konfliktu zemřely přes tři desítky pracovníků syrského červeného kříže a 13 zaměstnanců OSN.
"Zvlášť tragické je, že následkem podobným útoků je především snížení možností poskytovat humanitární pomoc těm, kdo ji potřebují. Je to dodatečný trest pro už tak dlouhodobě trpící syrské obyvatelstvo," poznamenala eurokomisařka.
V roce 2013 Člověk v tísni v Sýrii přímo pomohl 350 000 lidí, kteří dostali měsíční dávku potravin nebo jednorázovou materiální pomoc, která zahrnuje například provizorní přístřešky, matrace, deky nebo oblečení. Organizoval též svoz komunálního odpadu ve čtvrtích Aleppa, které obývá 500 000 lidí. Více než 20 000 lidí měsíčně dostává díky Člověku v tísni denní dávky chleba.
V Aleppu a Idlíbu podporuje Člověk v tísni 25 škol, tedy 10 000 žáků a 530 učitelů. "Opravujeme třídy, stavíme dětská hřiště, dětem rozdáváme svačiny i školní pomůcky, vzděláváme učitele a přispíváme na jejich platy," dodal Štefan.