Prezidentův kancléř pomáhal Nomuře

Adam Junek, Sabina Slonková
6. 4. 2006 13:15
Praha - Jiří Weigl, kancléř prezidenta Klause, radil v minulosti japonské Nomuře, s níž se nyní stát pře o desítky miliard kvůli pádu IPB.

Weigl v devadesátých letech působil coby zástupce státu v dozorčí radě Investiční a poštovní banky. Deník Aktuálně.cz ale nyní nově zjistil, že letitý blízký spolupracovník Václava Klause po vstupu zástupců Nomury do IPB fungoval i coby poradce japonské společnosti.

Vyplývá to například ze zápisu z jednání dozorčí rady IPB ze 16. července 1998, v němž stojí: "Předseda dozorčí rady ... představil dozorčí radě nově jmenovaného poradce Nomury PhDr. Ing. Weigla, CSc., který se bude pravidelně účastnit zasedání dozorčí rady."

Weigl se tyto nové informace nejprve pokusil popřít. "Já jsem byl poradcem generálního ředitele IPB, ale nikdy jsem nebyl poradcem Nomury," vyvracel původní informaci Weigl.

Když jej deník Akuálně.cz informoval, že o jeho poradenství pro Nomuru má v ruce písemné dokumenty, Weigl nakonec připustil, že japonské společnosti skutečně pomáhal.

"Byl jsem požádán Nomurou jako tehdejším nejvýznamnějším akcionářem IPB, abych dohlédl na prodej televize Prima. Nomuře se zdálo, že jde o pro banku nevýhodný obchod. Tento svůj úkol se mi nakonec nepodařilo dokončit," rozpomněl se kancléř.

Miliardy chce Nomura...

Nomura nyní požaduje po českém státu odškodné ve výši 40 miliard korun. Argumentuje tím, že stát neochránil její investici. U londýnské arbitráže společnost uspěla s tím, že Česko pomohlo ostatním velkým bankám na trhu se špatnými půjčkami. Jedině IPB tuto pomoc nedostala.

Foto: Aktuálně.cz

O odškodném teprve arbitři rozhodnou.

O londýnské arbitráži více ZDE

....i český stát

Naopak Česká republika v paralelní curyšské arbitráži žaluje Nomuru až o 111 miliard korun. Podle vlády se totiž japonská skupina nechovala jako dobrý investor. Hlavním argumentem přitom je akce známá jako České pivo, kvůli níž policie dnes stíhá bývalé manažery banky i zástupce Nomury.

Co tedy vlastně byla akce České pivo? Jedním slovem pojistka. Pojistka pro Nomuru při investici do české banky.

I kdyby totiž klesla hodnota akcií IPB držených firmami spojenými s Nomurou na nulovou hodnotu (což se v zásadě stalo), Nomura neztratí ze své investice ani korunu. Naopak ještě vydělá...

IPB byla od počátku pro Nomuru zajímavá zejména svými podíly v českých pivovarech, a to Plzeňském Prazdroji a Radegastu. O podíl v plzeňské firmě se zajímala Nomura již na počátku devadesátých let. 

Detaily operace České pivo ZDE

 

 

Právě se děje

Další zprávy