Exkluzivně: Proč chodí Šlouf na návštěvy k Rusům

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská
19. 11. 2008 8:05
Vlivní Češi tiše navštěvují sídla Ruska v Praze
Ruský komplex...A Miroslav Šlouf
Ruský komplex...A Miroslav Šlouf | Foto: Aktuálně.cz

Praha - V době, kdy tajné služby zesílily svá varování před aktivitami ruských špionů na českém území a vztahy země s Moskvou jsou kvůli plánované výstavbě radaru napjaté, vlivný lobbista Miroslav Šlouf pravidelně dochází do budov Ruské federace.

Aktuálně.cz má k dispozici fotografie z jedné z jeho návštěv.

Redakce získala i svědectví, která prokazují, že Miroslav Šlouf, jenž nedávno rozjel kampaň za zvolení svého přítele Miloše Zemana příštím prezidentem - a zjara zasáhl i do volby současné hlavy státu Václava Klause - je v ruských budovách v pražské rezidenční čtvrti Bubeneč známou postavou.

Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa.
Detailní záběr na protagonistu schůzky - Miroslava Šloufa. | Foto: Aktuálně.cz
Připomeňte si:
Co dělal Šlouf před volbou Klause? Máme záznam tajné schůzky v hotelu Savoy

Opakované návštěvy vlivných lobbistů - Miroslav Šlouf je jen jedním z nich - v sídlech Ruské federace se deníku Aktuálně.cz podařilo zachytit při pátrání, jak moc je ruská špionáž v Česku aktivní.

Bezpečnostní informační služba ve své nedávné zprávě varovala, že Rusové se v Praze mimo jiné snaží získat "vlivové kanály" mezi politiky.

Miroslav Šlouf
Miroslav Šlouf | Foto: Ondřej Besperát

Tajná služba dodává: "Další ruskou rozvědnou aktivitou byl v roce 2007 zpravodajský sběr informací ekonomického charakteru a zpravodajská podpora a ochrana ruských ekonomických zájmů v ČR."

Kromě fotografií potvrzují návštěvy pravé ruky někdejšího premiéra Miloše Zemana a šedé eminence ČSSD Šloufa i přímo zaměstnanci budov v ulici Na Zátorce. "Dneska tu sice není, ale jinak se tady mihne," potvrdila minulý týden jedna z recepčních.

Právě o komplex těchto vil, které jsou podle katastru nemovitostí ve vlastnictví Ruské federace, se roky zajímají české bezpečnostní složky. A to kvůli podezření, že ve skutečnosti slouží ruským špionům.

V ruské armádě jsou šikana, násilí i sebevraždy na denním pořádku
V ruské armádě jsou šikana, násilí i sebevraždy na denním pořádku | Foto: Reuters
Připomeňte si:
BIS: Rusko chce vyvolat v Česku odpor proti radaru

Miroslav Šlouf své návštěvy v budovách nepopřel. Snažil se je ale bagatelizovat: Tvrdí, že tam naposledy byl někdy před rokem. Fotografie, které má redakce online deníku Aktuálně.cz k dispozici, ale prokazují, že Šlouf byl Na Zátorce například letos v lednu.

"Víte, že ani nevím, kdy jsem tam byl naposled? Řekl bych, že v tomhle roce jsem tam skoro ani nebyl," prohlásil Šlouf.

A co vlastně u Rusů dělal? Miroslav Šlouf tvrdí, že tam navštěvuje svého známého: "Loni mě pozval na nějakou akci, kde jsem s jeho přáteli chvilku pobyl."

Miroslav Šlouf
Miroslav Šlouf | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte profil:
Miroslav Šlouf, symbol oposmlouvy, se vrátil na scénu
 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy