Praha - Do vybraných věznic v Česku dorazila loni v létě desítka nebezpečných zásilek se zbraněmi včetně nožů nebo žiletek. V rámci akce nazvané "Balík" je vytipovaným vězňům zaslala Generální inspekce bezpečnostních sborů, která tak chtěla cvičně zjistit, zda fungují bezpečnostní opatření a dozorci nebezpečný obsah zabaví.
Podivná akce vyšla a bachaři balíky s nebezpečným obsahem odhalili. Šlo však o hodně riskantní prověrku, protože inspektoři zkoušku zatajili vězeňské službě. Kdyby tak bývala bezpečnostní opatření selhala, mohla inspekce bez vědomí bachařů vyzbrojit vězně proti dozorcům.
Akce navíc mohla ohrozit i samotné trestance. "Pokud by u vězně v probaci našli nůž, asi by těžko vysvětloval, kdo mu ho poslal a že ho nechtěl,” uvedl zdroj Aktuálně.cz z bezpečnostní komunity, který na zvláštní akci upozornil.
Inspekce navíc údajně neměla průběh akce pod kontrolou. "Pokud se testuje spolehlivost, bývá obvykle pořizován záznam z akce, v tomto případě to tak nebylo," dodal zdroj redakce.
Generální inspekce se k svéráznému testu odmítá vyjádřit. Ředitel Ivan Bílek se redakci neozval a přes mluvčí Radku Sandorovou vzkázal, že vedení inspekce dodržuje zákon.
"GIBS se nebude vyjadřovat ke způsobu organizování, zajištění a průběhu zmíněné akce, ale můžeme vás ubezpečit, že veškerá činnost GIBS je vždy prováděna v souladu s příslušnými právními předpisy," napsala Sandorová.
O detailech akce se nechce bavit ani vězeňská služba, která odkázala na GIBS coby autora nápadu.
Rok v tajnosti
Zvláštní zkoušku se podařilo inspekci i vězeňské službě udržet téměř rok v tajnosti. Za pochybný pokus prověřit bezpečnostní opatření věznic nebyl podle informací Aktuálně.cz nikdo potrestán, protože inspekce ani neprovedla vnitřní šetření se šéfy akce.
Zkoušku "Balík" měl vést náměstek ředitele inspekce pro speciální služby Roman Ševčík. Jeho vyjádření se však redakci přes veškerou snahu nepodařilo sehnat.
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
"Interní záležitosti nekomentujeme," odrazila mluvčí inspekce Radka Sandorová snahu o zprostředkování kontaktu se Ševčíkem a také dotaz, zda stále Ševčík na inspekci pracuje. Na webových stránkách GIBS je totiž jako jediný náměstek ředitele uveden Michal Murín, který má na starosti trestní řízení.
Že Ševčík akci šéfoval, potvrdil až jeho bývalý kolega Dušan Brunclík, který byl do letošního června rovněž náměstkem inspekce. Brunclík se na prověrce rovněž podílel, na dokumentech je totiž jeho podpis.
Brání se však, že veškerá odpovědnost ležela na Ševčíkovi. "Podpis jsem dával ve fázi, kdy jsem neznal scénář předmětných zkoušek, obsah balíků ani další podrobnosti. Dal jsem jen souhlas, za vše ostatní odpovídal náměstek Ševčík," tvrdí Brunclík a dodal, že v balíčku skutečně byly i zbraně.
"Vím, že se jednalo o dva kuchyňské nože a v několika případech o holítka se žiletkami. Zásilek bylo deset až patnáct a šly mimo jiné na věznice v Opavě a Valdicích," uvedl Brunclík.
Z inspekce odešel před čtyřmi měsíci poté, co ředitel Ivan Bílek zrušil jeho pracovní pozici.
Sobotka: Nebyl to dobrý nápad
Inspektoři, kteří mohou testovat připravenost ozbrojených sborů, tvrdí, že postupovali podle zákona, zřejmě se ale pohybovali na jeho samé hranici. Norma totiž říká, že zkouška nesmí ohrozit lidské životy. "Prováděním zkoušky spolehlivosti nesmí dojít k bezprostřednímu ohrožení nebo poškození života nebo zdraví osob, jejich majetku anebo k omezení svobody osob," stojí v zákoně.
Promyšlenost akce zpochybnil i premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. "Že v některém z balíčků byl i nůž, nepokládám za zrovna dobrý nápad," napsal Sobotka Aktuálně.cz.
Ministerský předseda však zároveň kvitoval, že bachaři všechny nebezpečné balíčky zadrželi. "V rámci této kontrolní akce, jak jsem byl informován, k žádnému selhání kontroly nedošlo," uvedl Sobotka.
Balíky adresované vězňům kontrolují dozorci rentgenem a využívají i vycvičené služební psy.
"Kontroly probíhají prostřednictvím technických prostředků a zařízení a za využití speciální služební kynologie. Proces však nemohu z bezpečnostních důvodů blíže specifikovat," uvedla mluvčí vězeňské služby Hana Löffelmannová.
Dělali si, co chtěli
Zkoušky spolehlivosti se používají od roku 2009, kdy vznikla policejní inspekce. Od ledna 2012, kdy vznikla GIBS, může inspektor při zkoušce spáchat beztrestně přestupek.
Jen za rok 2013 provedla inspekce 56 podobných zkoušek, ve třech případech testovaní příslušníci bezpečnostních sborů selhali. Stejný počet odhalili o rok dříve, kdy měla zkouška spolehlivosti premiéru. Tehdy provedli test jednatřicetkrát.
Mezi nejčastější způsoby testování patří například simulace dopravního přestupku. Inspektor překročí úmyslně povolenou rychlost a vyčká, zda policista, který jej pokutuje, nabídne vyřešení přestupku mimo záznam.
Ředitel inspekce Bílek si instrument v dřívějších vyjádřeních pochvaloval. "Příslušníci si dříve mohli dělat, co chtěli, a maximálně dávali pozor, jestli je někdo nesleduje," řekl o zkouškách ředitel GIBS.