V politice předběhl Babiše. Teď se podnikateli strana hroutí

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
12. 9. 2014 5:30
Mostecký milionář Jiří Zelenka měl s hnutím Severočeši.cz v nadcházejících volbách velké plány. Zkomplikovaly mu je ale spory mezi straníky.
Jiří Zelenka založil Sdružení Mostečané Mostu a později Severočechy.cz. Teď o vliv v partaji bojuje s vlastními spolustraníky.
Jiří Zelenka založil Sdružení Mostečané Mostu a později Severočechy.cz. Teď o vliv v partaji bojuje s vlastními spolustraníky. | Foto: Ludvík Hradilek

Most - Mostecký podnikatel Jiří Zelenka byl před osmi lety jedním z prvních velkých byznysmenů, kteří se v tuzemsku rozhodli jít otevřeně do politiky.

Bývalý majitel strojírenského podniku BIS Czech založil s podporou bytového družstva Krušnohor sdružení Mostečané Mostu a následně také hnutí Severočeši.cz. S nimi zabodoval nejprve v komunálních volbách, kdy ovládli mosteckou radnici. Loni se navíc dohodl na spolupráci s ANO Andreje Babiše, díky čemuž pronikl i do Sněmovny. Dva zástupce má i v Senátu.

Ovšem teď, krátce před obecními a senátními volbami, se jeho politické projekty dostaly do vážné krize. Dvě znepřátelené skupiny straníků se rozhádaly tak, že Severočeši už přišli o desítky kandidátů. Do sporů se navíc vložily i soudy.

"Přišli jsme až o padesát kandidátů, kteří do toho za takto nejistých podmínek nechtěli jít. Některé kandidátky se zcela rozpadly, například v Lovosicích a Litoměřicích kandidují naši lidé za jiná uskupení. Chtěli jsme také postavit kandidáty do Senátu v Děčíně a Lounech, ale nakonec jsme to neriskovali,“ vypočítává poslanec a Zelenkův souputník Bronislav Schwarz.

Schwarz, exšéf mosteckých strážníků, je od začátku letošního roku předsedou Severočechů. Právě jeho volba byla poslední pověstnou kapkou v dlouhodobých sporech mezi Zelenkou a jeho odpůrci sdruženými kolem dlouholetého ředitele Krušnohoru Františka Ryby. Rybovi lidé napadli u soudu valnou hromadu hnutí, která Schwarze zvolila. Považují ji za neplatnou.

"Řádná valná hromada zvolila za předsedu hnutí mě. Takže jsou vlastně dva předsedové a je na soudu, aby rozhodl, která valná hromada platí,“ tvrdí náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín.

Na hlavní část soudu před volbami nejspíš nedojde, kvůli sporům o předběžné opatření však strana nestihla pod vlastním jménem podat kandidátky. Zelenkovi lidé tak musí kandidovat pod podobně znějícími názvy jako Severočeši Ústí nebo Severočeši Most.

Špatní jsou ti druzí

Příčiny sporu vysvětlují obě skupiny podobně – ti druzí rozhodují nedemokraticky, špatně hospodaří s veřejnými prostředky či rovnou kradou. "Postupně jsem si uvědomoval, že je tam něco špatně. Když udělali v roce 2010 koalici s ODS a ČSSD, myslel jsem si, že je mostecký exprimátor Vlastimil Vozka ohlídá, ale bylo to naivní,“ tvrdí Zelenka, který napůl žije ve Francii a napůl na Mostecku.

Právě v Mostě před osmi lety začala společná politická kariéra "zelenkovců“ a "rybovců“, tehdy ještě pod hlavičkou Sdružení Mostečané Mostu. Obří předvolební kampaň placená Zelenkou, při které se rozdávala auta nebo televize, přinesla sdružení třetinu hlasů v zastupitelstvu. O čtyři roky později pak s podobnou kampaní své konkurenty převálcovali a obsadili šestadvacet zastupitelských křesel z pětačtyřiceti.

V roce 2008 Zelenka založil Severočechy, kam vstoupila i většina Mostečanů. S tímto projektem už cílili na vyšší úroveň - krajskou a senátní. V roce 2010 získali dvě senátorská křesla pro Alenu Dernerovou a Josefa Doubravu, krajské volby 2012 však skončily zklamáním. V regionu výrazně zabodovali komunisté, Severočeši měli jen 12 procent a skončili třetí.

Krajský neúspěch prohloubil třenice uvnitř ambiciózního projektu, který svým způsobem předběhl Babišovu politickou iniciativu ANO. Na začátku letošního roku pak Mostečané odvolali Zelenkova spojence Vlastimila Vozku z pozice mosteckého primátora, ovládli radnici a začali se s ním soudit.

Zelenka se Schwarzem jsou přesvědčení, že Okresní soud v Mostě jde Pitínovi na ruku – nejdřív jím požadovaný zákaz podání kandidátek vydala soudkyně, která k tomu neměla oprávnění, podruhé zase okresní soud stihl rozhodnout ten samý den, kdy mu nadřízený soudce vrátil případ k projednání.

A naznačují i to, kdo za Pitínovými úspěchy může stát – Pitín si najal někdejšího náměstka ministra spravedlnosti a do srpna člena ODS Daniela Voláka, který na podzim kandiduje na starostu Litvínova a jehož žena Naďa je v Mostě okresní státní zástupkyní.

"Je to pro mě případ jako kterýkoli jiný. Postupoval jsem korektně jako advokát,“ odmítá jakákoli nařčení Volák. Bleskurychlé rozhodnutí soudu podle něj nijak podezřelé není a zmatky s přidělením soudkyně pokládá za interní záležitost soudu. "Pokud má někdo velké oči a naznačuje, že je za tím něco víc, tak nejspíš není schopen unést prohru,“ dodal Volák.

Spory o peníze

Severočeši.cz nakonec ve sporu o kandidátky zvítězili, podat pod svým jménem už je ale nestihli. Místo toho využili předpřipravenou "krizovou“ variantu s pozměněnými jmény. Podle Zelenky budou lidé zmatení a změny navíc hnutí přišly na jeden až dva miliony. "Teď ještě zvažujeme, jestli to po nich nebudeme chtít. Když podáme žalobu na neplatnost voleb, tak máme šanci. Ještě o tom budeme rozhodovat,“ dodal Zelenka.

Nejde navíc o jediné peníze, o které se ve sporu hraje. Hnutí má nárok na výplatu náhrad za své senátorské a poslanecké mandáty ve výši téměř 3,5 milionu korun ročně. Pitín už o ně jako "předseda“ požádal ministerstvo financí a chtěl, aby je poslalo na jiný účet, než je oficiální účet strany. "Nechtěl jsem, aby na to dosáhl Schwarz a jeho lidé,“ vysvětluje.

Schwarz už na něj kvůli tomu podal trestní oznámení pro podvod a ministerstvo mezitím kvůli jejich sporům vyplacení příspěvků zmrazilo. "Ministerstvo financí přerušilo řízení o žádosti o příspěvek za 1. a 2. pololetí 2014 pro toto hnutí z důvodu probíhajícího soudního řízení a prověřování Policií ČR,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

 

Právě se děje

Další zprávy