Nemocnice
Jedenáctka na prodej
- 1. Beroun
- 2. Brandýs nad Labem
- 3. Hořovice
- 4. Mělník
- 5. Nymburk
- 6. Rakovník
- 7. Třebotov
- 8. Ústav onkologie Na Pleši
- 9. Geriatrické a rehabilitační centrum v Kladně
- 10. Léčebna dlouhodobě nemocných ve Vojkově
- 11. Léčebna dlouhodobě nemocných v Prčici
"V pátek vyjdou v několika celostátních denících inzeráty, které nabídnou zdravotnická zařízení k prodeji nebo pronájmu," potvrdil mluvčí středočeského kraje Martin Kupka. Na prodej bude nově deset středočeských zdravotních zařízení, výběrové řízení na nemocnici v Berouně bylo vyhlášeno už 3. listopadu.
Největší středočeská zdravotnická zařízení zatím zůstanou v majetku kraje. Středočeský kraj si chce ponechat nemocnice v Benešově, Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Příbrami.
"Stát není vždy dobrý hospodář," zdůvodňuje prodej nemocnic středočeský hejtman Petr Bendl.
Podle něj se některé nemocnice v jeho kraji dlouhodobě potýkají s dluhy a krajský úřad nemá na dlouhodobé dotování dostatek peněz. Kraj zdůvodňuje prodej či pronájem nemocnic také nadějí, že se díky investicím nových majitelů zvýší v těchto zařízeních kvalita péče.
Výběrové řízení potrvá do 15. února příštího roku.
Spor kvůli neziskovkám
Hejtman Petr Bendl si stěžuje, že se prodej nemocnic zbytečně zdržel, a to kvůli zákonu o neziskových nemocnicích. Ten v září zrušil Ústavní soud. Zákon nařizoval krajům převést nemocnice na neziskové organizace.
Ústavní soud zrušil zákon o neziskových nemocnicích - ČTĚTE ZDE |
Ihned po zrušení tohoto zákona začal hejtman Bendl připravovat prodej jedenácti nemocnic.
Kvůli tomuto zákonu a prodeji nemocnic se dostali do ostrého sporu hejtman Petr Bendl (ODS) a tehdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Právě sociální demokraté a komunisté s prodejem nemocnic nesouhlasí. Zástupci těchto stran se obávají krachu nemocnic, tunelování a omezení péče.
Spory mezi Rathem a Bendlem řeší i soudy. Pražský vrchní soud v úterý rozhodl, že Rath se nemusí omlouvat Bendlovi za své výroky v České televizi. Rath v říjnu nepřímo Bendla obvinil z rozkrádání nemocnic.
Machinace v Berouně?
Kraj už před dvěma měsíci vyhlásil výběrové řízení na prodej nebo pronájem berounské nemocnice.
Kvůli nesrovnalostem s vlastnictvím některých pozemků v nemocnici vedení kraje soutěž prodloužilo. "Kdosi na katastrálním úřadu minimálně jeden sporný pozemek nejspíš přepsal z vlastnictví Středočeského kraje na pozemkový fond," prohlásil mluvčí kraje Martin Kupka. "Tuto podezřelou skutečnost prověřujeme," řekl.
Zástupci katastrálního úřadu tvrdí, že se nic takového nestalo. "Žádné machinace, vedení kraje se plete. Měli by si vše nejdříve ověřit, když něco takového říkají," prohlásil Karel Kočí, ředitel berounského katastrálního úřadu.
Jak fungují soukromé nemocnice
Ve středočeském kraji už delší dobu funguje několik soukromých nemocnic.
Spokojenost s péčí například neratovické soukromé nemocnice vyjádřili pacienti v nedávném internetovém průzkumu, ve kterém odpovídali na otázky týkající se především spokojenosti s přístupem personálu VÍCE ZDE.
"U nás je oproti velkým státním nemocnicím péče o pacienty taková domáčtější," říká ředitel neratovické nemocnice Jiří Vlček. "Co se týče ekonomických výsledků, tak s tím nemáme zásadní problém," dodává.