V Karlových Varech úřaduje zdravotnický kartel

Petr Holub
3. 7. 2011 16:30
Kraj nakupuje přístroje pro svou nemocnici s předražením 25 procent
Karlovarská nemocnice nešetří, požaduje jen nejvyšší kvalitu.
Karlovarská nemocnice nešetří, požaduje jen nejvyšší kvalitu. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Karlovarský kraj nakupuje přístroje pro svou nemocnici s předražením 25 procent.

Podmínky veřejné soutěže ukazují, že kraj přistoupil na kartelovou dohodu tří dodavatelských firem. Zakázku ještě může zrušit antimonopolní úřad.

Soutěž na dodávku 150 přístrojů vyhlásil ředitel holdingu Karlovarská krajská nemocnice Zdeněk Horák v březnu. Na nákup chtěl využít 82 milionů korun z evropského dotačního programu Severozápad.

Podle zjištění Aktuálně.cz se o zakázku přihlásily tři obchodní firmy - Medisap, Puro-klima a Transkontakt Medical, které nabídly ceny 81, 82, resp. 83 milionů. Soutěžní komise v květnu otevřela obálky s nabídkami, vítěze však nemohla vyhlásit, protože si na diskriminační podmínky soutěže stěžovala u antimonopolního úřadu ÚOHS společnost Medinet.

Na trhu se dají stejné přístroje koupit za 67 milionů. Tento údaj vyplývá z ankety přímo u výrobců. Získaná data byla konzultována se dvěma obchodníky, kteří uvedli, že ceny většiny přístrojů by šly ještě o pět až deset procent snížit.

Karlovarský případ ukazuje, že tři dodavatelské firmy, které ovládají většinu trhu se zdravotnickými přístroji, využívají stejnou obchodní strategii, případně jednají ve shodě. Ve všech případech je dodávka pro kraj nevýhodná.

Tajemství sonografu

"Soutěž není uzavřena, a proto se nebudeme vyjadřovat ani ke jménům zájemců, ani k cenám, které nabízejí," odmítá komentovat informace Aktuálně.cz krajská mluvčí Andrea Bocková.

Poptávkovou cenu ve výši 82 milionů podle ní stanovil tým krajských expertů: "Zadávací dokumentace byla vytvářena především primáři dotčených oddělení, náměstky léčebné péče a přístrojovým technikem".

Informaci, že se dají přístroje koupit levněji, mluvčí odmítá. "Vámi odhadovaná cena 66 milionů je zcela zavádějící."

Redakce Aktuálně.cz zaslala krajské nemocnici přehled zjištěných cen a Bocková nevyloučila, že se za ně skutečně dají obdobné přístroje koupit. Karlovarská nemocnice je však požadovala ve vyšší kvalitě.

"V zadávací dokumentaci se musí detailně popsat, o jaký typ přístroje se jedná, v jaké konfiguraci technických parametrů, v jakém rozsahu příslušenství a doplňků," vysvětlila mluvčí, kde se mohla do výpočtu Aktuálně.cz vloudit chyba.

Uvedla to na příkladu sonografu, který se dá pořídit od půl milionu do šesti milionů. "Nemalou část ceny tvoří velmi široká škála sond, která může být v širokém cenovém rozsahu," upozornila.

Aktuálně.cz ovšem při cenové anketě poslalo výrobcům také zadávací dokumentaci se všemi detaily. Výrobci tedy na dotaz Aktuálně.cz uvedli nižší ceny, než za jaké přístroje nabídli všem třem dodavatelským firmám. Druhou možností je, že si dodavatelské firmy k přístrojům počítaly marži 20-30 procent.

Tři z velké pětky

O zakázku v Karlových Varech se ucházely dvě největší dodavatelské firmy Puro-klima a Hospimed, který soutěžil prostřednictvím své dcery Medisap. V letech 2009 a 2010 dodávaly do nemocnic 43 procent všech přístrojů. Třetím zájemcem byl Transkontakt, který patří společně s Hypokramedem a slovenským Amedisem do silné pětky kontrolující tři čtvrtiny trhu.

Pouze Transkontakt reagoval na otázku, jestli může vyloučit kartelovou dohodu uměle zvyšující cenu zakázky. Personální ředitelka Ivana Kolovrátková nepřímo vysvětlila, že kartelová dohoda nemá smysl, když vysokou cenu nastaví sama nemocnice: "Společnost předkládající nabídku logicky vychází ze zadavatelem zveřejněné předpokládané hodnoty," vysvětlila ředitelka.

Ani Transkontakt nezpochybnil cenový odhad Aktuálně.cz, ředitelka Kolovrátková pouze upozornila, že se jedná o "zakázku na klíč" včetně instalace přístrojů, vyškolení obsluhy a dvouleté záruky.

Hospimed a Puro-klima na stejný dotaz nereagovaly ani přes upomínky.

Prostředí pro kartel

Na obecné riziko kartelových dohod při dodávkách přístrojů upozornil audit společnosti KPMG pro ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Auditoři zkoumali dvoumiliardovou dodávku přístrojů pro tuzemská onkologická a traumatologická centra, kterou prostřednictvím ministerstva platila opět Evropská unie. Zjistili, že Hospimed a Puro-klima dodaly přístroje za víc než miliardu, zakázky za půl miliardy získaly tři další velké firmy.

KMPG vypočítalo pro ministerské zakázky tzv. Herfindahlův index koncentrace trhu ve výši 32,5 procenta. Exekutiva Spojených států přitom označuje trh s hodnotami nad 18 procent za prostředí, kde jsou tržní síly méně efektivní a kde snadno vznikají kartely a monopoly.

Shodné nabídkové ceny při karlovarské zakázce zatím jen upozorňují na riziko kartelu. Skutečným důkazem by bylo až zjištění, že Puro-klima a Transkontakt získaly od Hospimedu část dodávky, případně že jim Hospimed ustoupil v jiných soutěžích. Ale i bez těchto důkazů může antimonopolní úřad soutěž zrušit.

Důvody pro zrušení

Zadání karlovarské soutěže obsahuje podmínky, které omezují spravedlivou soutěž. "Připouští pouze takového zájemce, který dodal v posledních třech letech jedné nemocnici přístroje za 90 milionů. Součástí dodávky přitom mělo být endoskopické vybavení za 10 milionů a sonografické přístroje za stejnou částku. Podle našich znalostí jsou na českém trhu pouze dva dodavatelé, kteří tento kvalifikační předpoklad splňují, a to společnosti Hospimed a Puro-klima," namítala během soutěže společnost Transkontakt.

Když nemocnice stížnost zamítla, Transkontakt dále neprotestoval a odevzdal svou nabídku.

Na antimonopolní úřad však dorazila stížnost společnosti Medinet. Soutěže se nemohla zúčastnit i z toho důvodu, že prodává pouze endoskopické nástroje, a tedy většinu požadovaného sortimentu nenabízí.

Úřad během šetření konkrétní případy nekomentuje. Teoreticky může na žádost Medinetu nařídit, ať karlovarská nemocnice zakázku rozdělí, aby se mohly účastnit také specializované firmy.

Tento postup navrhuje v zájmu spravedlivých soutěží o dodávku přístrojů studie KPMG. "Jednoznačně doporučujeme aplikovat možnost dílčího plnění na nákup zdravotnické technologie," stojí v materiálu auditorské firmy.

 

Právě se děje

Další zprávy