Podle íránských úřadů letadlem společnosti Caspian Airlines z Teheránu do arménského Jerevanu cestovalo 153 lidí a 15 členů posádky, bylo mezi nimi 20 až 25 Arménů. Černé skříňky nebyly zatím nalezeny.
Stroj z Teheránu vzlétl v 7:03 místního času (09:03 SELČ) a o čtvrt hodiny později se zřítil v blízkosti vesnice Džanatábád v provincii Kazvin, 150 kilometrů severozápadně od Teheránu.
"Let společnosti Caspian se zřítil šestnáct minut po startu z mezinárodního letiště Imáma Chomejního," řekl mluvčí Íránské letecké organizace Réza Džafarzadeh televizi Press Tv.
Na záběrech íránských televizních stanic je vidět kráter o hloubce přibližně deseti metrů, kouř a kusy letadla.
Podle provinčního úředníka Siruse Saberiho citovaného agenturou Fars se letadlo pokoušelo o nouzové přistání, ale ještě ve vzduchu se vzňalo.
Jedná se již o třetí velkou leteckou nehodu za posledních šest týdnů. Prvního června se nad Atlantikem zřítil airbus společnosti Air France a zahynulo všech 228 cestujících a členů posádky.
Třicátého června pak spadl další airbus. Letadlo společnosti Yemenia havarovalo před přistáním na Komorských ostrovech, přežila jedna pasažérka ze 153 lidí na palubě.
Ani v jednom případě zatím vyšetřovatelé příčiny nehody neozřejmili.
Nehody a omyly
Íránská letadla nejsou považována za příliš bezpečná. Podle Teheránu za to může americké embargo, které do Íránu neumožňuje vyvážet v USA vyrobené letouny ani náhradní díly. Není možné sem importovat ani letadla s komponentami vyrobenými v USA jako například airbusy.
Vážnou leteckou nehodou v Íránu byl pád vojenského letadla Iljušin IL-76 přepravujícího členy Íránských revolučních gard v horách nedaleko Šahdadu v únoru 2003. Zemřelo tehdy 275 lidí.
Ta vůbec nejhorší se stala v červenci 1988.
Airbus 300 společnosti Iran Air byl sestřelen dvěma raketami vyslanými americkým křižníkem Vincennes, který se pohyboval v íránských vodách Hormúzského průlivu.
Letadlo mířící z íránského Bandar Abbásu do Dubaje se nacházelo v íránském letovém prostoru, podle USA si jej posádka Vincennes spletla s útočící stíhačkou. Spojené státy se za incident nikdy neomluvily a posádka Vincennes byla později vyznamenána. Na palubě letadla zemřelo 290 lidí.