V hlavním městě přibudou parkovací zóny. Poprvé se objeví i v Praze 9

ČTK ČTK
5. 1. 2020 9:42
V hlavním městě se rozšíří parkovací zóny. Nově přibudou od pondělí 6. ledna v Praze 9, kde začnou fungovat vůbec poprvé. Nebudou na celém území městské části, ale pouze na vybraných místech, a to zhruba od ulice Na Rozcestí po Poštovskou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Parkovací povolení vydává radnice již od listopadu minulého roku. V letošním roce by se měly nově objevit také v Praze 10. Parkovací zóny již fungují v centru i širším centru. Hlavní město předloni vybralo v Praze 1 až 8 zhruba 650,5 milionu korun, což bylo o asi 130 milionů meziročně více.

V dotčených lokalitách Prahy 9 vznikne fialová zóna, kde kromě držitelů parkovacích oprávnění budou moct zaparkovat rovněž ostatní řidiči. Ti ale maximálně 24 hodin. Platit za stání se bude nepřetržitě. Vysočanská radnice plánuje, že v době konání koncertů a dalších akcí v O2 areně zvýší cenu za parkování v jejím okolí.

Právě na hranici Libně a Vysočan si místní obyvatelé stěžují na situaci s parkováním dlouhodobě, a to zejména při konání sportovních či kulturních akcí v hale. Radnice zde proto před více než 10 lety zřídila speciální zónu a parkovací oprávnění měli pouze místní obyvatelé, pro kteří zaparkovali zdarma.

Přespolním řidičům zakázala při akcích v hale parkovat v okolních ulicích a vozy, které zde neměly co dělat, začaly být odtahovány.

Praha 9 v listopadu otevřela v budově staré radnice v Sokolovské ulici výdejnu parkovacích oprávnění. První registraci musejí lidé přijít udělat osobně. O parkovací oprávnění mohou žádat jen lidé s trvalým bydlištěm v Praze 9, majitelé nemovitostí nebo podnikatelé, kteří zde mají sídlo firmy.

Rezidenti ročně za jedno auto zaplatí 1200 korun, obyvatel starší 65 let nebo držitel průkazu ZTP, ZTP-P 360 korun. Vlastníci nemovitostí a podnikatelé v městské části uhradí 7000 korun za rok za jedno vozidlo.

Pražský magistrát získal předloni nejvíce peněz z parkovacích zón v Praze 1. Po odečtení nákladů to je asi 170,7 milionu korun, což bylo o zhruba 60 milionů meziročně více.

Mezi náklady jsou započítány například výdaje na vydávání parkovacích oprávnění nebo náklady na správu zón. Zóny má starosti městská firma Technická správa komunikací (TSK) a parkovací oprávnění vydávají radnice.

Zóny se v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila již v roce 1982. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1 až 8. Část radnic je nezavedla na celém svém území, ale ve vybraných částech a postupně je rozšiřují. To je případ Prahy 4, 5, 6 a 8. Do systému se chce zapojit také Praha 10.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

"V návaznosti na rozhodnutí vlády zakázat TikTok na vládních zařízeních rozhodly komise Dolní sněmovny i Sněmovny lordů, že TikTok bude zablokován na všech parlamentních zařízeních a v širší parlamentní síti," uvedl mluvčí obou komor britského parlamentu.

Aplikace pro sdílení videí, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se dostává pod stále větší drobnohled kvůli obavám, že by se uživatelská data mohla dostat do rukou čínské vlády. Aplikaci na služebních zařízeních již zakázaly Spojené státy, Kanada, Belgie i úřady Evropské unie.

Americký kongresový výbor dnes zpovídá ředitele TikToku, síti hrozí v USA kompletní zákaz. Ředitel sítě Shou Zi Chew dnes před výborem odpovídá na dotazy kongresmanů. Ti vycházejí z předpokladu, že TikTok má vazby na Komunistickou stranu Číny a poskytuje jí americká data. Shou se snaží prokázat opak. Síti hrozí v USA zakázání.

V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na gymnázia se v Česku letos hlásí o desetinu více studentů než loni

Počet přihlášek k jednotným přijímacím zkouškám na gymnázia v Česku letos meziročně vzrostl o desetinu. Zatímco před rokem školy přijaly 72 943 přihlášek, nyní jich bylo 80 073. Nejvíce z nich, zhruba 34 400, obdržela letos osmiletá gymnázia. Následovala čtyřletá gymnázia s přibližně 32 500 přihláškami a šestiletá s asi 13 tisíc. Vyplývá to z údajů organizátora jednotných zkoušek společnost Cermat. Školáci mohli podávat dvě přihlášky. Kolik míst pro prváky střední školy od září nabízí, ministerstvo školství neví. Podle nedávného vyjádření jeho mluvčí Anety Lednové přehled mají zřizovatelé škol. Těmi jsou většinou kraje, podle nichž bude u gymnázií převis poptávky nad nabídkou.

Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se budou konat 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. Celkově k nim letos žáci podali přes 212 tisíc přihlášek, meziročně zhruba o 12 procent více.

Zdroj: ČTK
Další zprávy