Praha - Nejvíce obézních dětí do pěti let je v Irsku, kde jich nadváhou trpí 27 procent. Hned poté následuje Británie s 23 procenty tlustých dětí. České děti jsou na tom o poznání lépe, obezitou u nás trpí 5,5 procenta nejmenších.
S obézními dětmi se také potýká Albánie, Gruzie, Bulharsko a Španělsko, kde obezitou trpí okolo pětiny nejmenších dětí.
Uvedl to na semináři navazujícím na pražský 22. Evropský obezitologický kongres hlavní projektový manažer pro výživu, fyzickou aktivitu a obezitu pro evropský region Světové zdravotnické organizace (WHO) Joao Breda.
Nejnižším počtem dětí s nadváhou a obezitou se mohou pochlubit Kazachstán (do jednoho procenta), Česko (5,5 procenta), Belgie (sedm procent) a Švédsko (osm procent).
Výživa v prvních letech souvisí s pozdějším zdravím
"Data jsou klíčová pro rozvoj cílených akcí a monitorování pokroku v potlačování obezity. Je potvrzeno, že včasná intervence před pátým rokem věku je nezbytná, pokud nárůst nadváhy a obezity u dětí se má zastavit," řekl Breda.
V zemích s nízkým výskytem nadváhy a obezity u malých dětí hraje významnou roli kojení a dobrá informovanost matek o zásadách výživy a fyzické aktivitě v raném věku.
V zemích s vysokým výskytem nadváhy a obezity u dětí, která přetrvává u většiny až do dospělosti, jsou silné důkazy o tom, že kila navíc u dětí souvisejí s kily navíc u jejich matek.
Nejnovější výzkumy podle zprávy WHO také spojují výživu dětí v prvních letech života s jejich pozdějším zdravím.
Potvrzují to i česká data - normální váhu má v dospělosti jen 22 procent z těch, kteří měli v dětství kila navíc, zatímco 78 procent si nadbytečná kila nese i do dospělosti. S tím se pojí vyšší riziko cukrovky, infarktu či rakoviny.