S obezitou už se léčí milion Čechů. "Nejtlustší" je Ústecko

Přehledně: Počet lidí v krajích s diagnózou obezita
Foto: Aktuálně.cz
Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
22. 4. 2015 12:04
Chorobnou tloušťkou trpí také 32 tisíc dětí, třikrát víc než před dvaceti lety. Suma, kterou každý rok doplácíme na hrozný životní styl, by pokryla náklady na penze a ještě by zbylo.

Praha - Češi si vytvořili nový rekord: více než milion lidí muselo řešit obezitu u lékaře. To je zhruba desetina populace. Největší problémy mají podle statistik obyvatelé severních Čech, s chorobnou tloušťkou se tam potýká dokonce každý sedmý dospělý člověk. Naopak nejméně obézních lidí žije na severu Moravy.

„Obezita začíná být obrovský problém. Lékaři kvůli ní museli sledovat dvanáct procent všech registrovaných pacientů,“ přiznává čerstvá zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Největší procento obézních podle ní nahlásili lékaři z Ústeckého kraje, po něm následovaly regiony Zlínský a Jihočeský.

Obezita však zdaleka není jen problém dospělých. Zpráva uvádí, že kvůli obezitě mělo zdravotní problémy bezmála 32 tisíc dětských pacientů - to je třikrát víc než před dvaceti lety. „Nejvyšší výskyt obézních dětí byl přitom v Praze a v Jihočeském kraji,“ upřesňuje zpráva.

S nadváhou se potýkají už i sportovci

Podle lékařů je to skutečně alarmující stav. „S nadváhou či obezitou už se potýkají i sportovci. To by se ještě před pár lety nestalo,“ popisuje své zkušenosti zlínský praktický a sportovní lékař Lubomír Nečas. Na vině jsou podle něj hlavně levné potraviny, špatné stravovací návyky a sedavý způsob života, který už vedou mimo tréninky i sportovně aktivní lidé.

„K obezitě se snadno sklouzne při levné stravě a nedostatku zaměstnání,“ souhlasí s ním pražský praktický lékař Jan Jelínek. Proto jsou podle něj největší problémy s obezitou v chudších regionech. „Lidé tam mají hluboko do kapsy a šetří i na takových věcech, jako je jídlo. Kupují si méně kvalitní potraviny,“ vysvětluje.

Děti se navíc přestaly pohybovat, a to dokonce i v tělocviku. „Zatímco dřív se skákalo přes kozu a cvičila se prostná, dnes si děti zahrají maximálně vybíjenou. To je málo,“ upozorňuje Jelínek.

Diabetes, infarkt a mrtvice

Obezita přivolává množství vážných nemocí – způsobuje bolesti kloubů, má na svědomí cukrovku a vede k nemocem srdce. Potvrzuje to i statistika. Spolu s obézními pacienty přibylo během jediného roku 7,5 procenta lidí s vysokým krevním tlakem. O zhruba stejné procento vzrostl počet pacientů se srdečními chorobami a o více než 10 procent počet lidí s mrtvicí.

Ze státního rozpočtu kvůli tomu každoročně uniknou miliardy korun. Státní zdravotní ústav například spočítal, že hrozný životní styl Čechů, kteří se přejídají, necvičí, kouří a ještě k tomu pijí alkohol, vyjde stát každým rokem na půl bilionu korun. To je suma, která by pokryla roční náklady na starobní důchody – a ještě by zbylo.

"Peníze plynou hlavně na léčbu srdečních chorob, cukrovky nebo rakoviny. Tedy nemocí, které má na svědomí právě obezita a nezdravý životní styl," vypočítává Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu. Další miliardy ztrát podle ní vznikají kvůli tomu, že nemocní lidé nepracují, neplatí daně a pobírají sociální dávky.

„Pokud se vynaložené peníze rozpočítají mezi obyvatelstvo celé země, každý pracující Čech přichází zbytečně o 700 tisíc korun ročně,“ doplňuje Nejedlá.

Tato suma přitom podle ní ještě poroste. Životní styl Čechů se totiž zhoršuje. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) už se Česko dostalo v obezitě dokonce na špici evropského žebříčku.

 

Právě se děje

Další zprávy