S obezitou už se léčí milion Čechů. "Nejtlustší" je Ústecko

Přehledně: Počet lidí v krajích s diagnózou obezita
Foto: Aktuálně.cz
Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
22. 4. 2015 12:04
Chorobnou tloušťkou trpí také 32 tisíc dětí, třikrát víc než před dvaceti lety. Suma, kterou každý rok doplácíme na hrozný životní styl, by pokryla náklady na penze a ještě by zbylo.

Praha - Češi si vytvořili nový rekord: více než milion lidí muselo řešit obezitu u lékaře. To je zhruba desetina populace. Největší problémy mají podle statistik obyvatelé severních Čech, s chorobnou tloušťkou se tam potýká dokonce každý sedmý dospělý člověk. Naopak nejméně obézních lidí žije na severu Moravy.

„Obezita začíná být obrovský problém. Lékaři kvůli ní museli sledovat dvanáct procent všech registrovaných pacientů,“ přiznává čerstvá zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Největší procento obézních podle ní nahlásili lékaři z Ústeckého kraje, po něm následovaly regiony Zlínský a Jihočeský.

Obezita však zdaleka není jen problém dospělých. Zpráva uvádí, že kvůli obezitě mělo zdravotní problémy bezmála 32 tisíc dětských pacientů - to je třikrát víc než před dvaceti lety. „Nejvyšší výskyt obézních dětí byl přitom v Praze a v Jihočeském kraji,“ upřesňuje zpráva.

S nadváhou se potýkají už i sportovci

Podle lékařů je to skutečně alarmující stav. „S nadváhou či obezitou už se potýkají i sportovci. To by se ještě před pár lety nestalo,“ popisuje své zkušenosti zlínský praktický a sportovní lékař Lubomír Nečas. Na vině jsou podle něj hlavně levné potraviny, špatné stravovací návyky a sedavý způsob života, který už vedou mimo tréninky i sportovně aktivní lidé.

„K obezitě se snadno sklouzne při levné stravě a nedostatku zaměstnání,“ souhlasí s ním pražský praktický lékař Jan Jelínek. Proto jsou podle něj největší problémy s obezitou v chudších regionech. „Lidé tam mají hluboko do kapsy a šetří i na takových věcech, jako je jídlo. Kupují si méně kvalitní potraviny,“ vysvětluje.

Děti se navíc přestaly pohybovat, a to dokonce i v tělocviku. „Zatímco dřív se skákalo přes kozu a cvičila se prostná, dnes si děti zahrají maximálně vybíjenou. To je málo,“ upozorňuje Jelínek.

Diabetes, infarkt a mrtvice

Obezita přivolává množství vážných nemocí – způsobuje bolesti kloubů, má na svědomí cukrovku a vede k nemocem srdce. Potvrzuje to i statistika. Spolu s obézními pacienty přibylo během jediného roku 7,5 procenta lidí s vysokým krevním tlakem. O zhruba stejné procento vzrostl počet pacientů se srdečními chorobami a o více než 10 procent počet lidí s mrtvicí.

Ze státního rozpočtu kvůli tomu každoročně uniknou miliardy korun. Státní zdravotní ústav například spočítal, že hrozný životní styl Čechů, kteří se přejídají, necvičí, kouří a ještě k tomu pijí alkohol, vyjde stát každým rokem na půl bilionu korun. To je suma, která by pokryla roční náklady na starobní důchody – a ještě by zbylo.

"Peníze plynou hlavně na léčbu srdečních chorob, cukrovky nebo rakoviny. Tedy nemocí, které má na svědomí právě obezita a nezdravý životní styl," vypočítává Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu. Další miliardy ztrát podle ní vznikají kvůli tomu, že nemocní lidé nepracují, neplatí daně a pobírají sociální dávky.

„Pokud se vynaložené peníze rozpočítají mezi obyvatelstvo celé země, každý pracující Čech přichází zbytečně o 700 tisíc korun ročně,“ doplňuje Nejedlá.

Tato suma přitom podle ní ještě poroste. Životní styl Čechů se totiž zhoršuje. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) už se Česko dostalo v obezitě dokonce na špici evropského žebříčku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy