V Česku rekordně ubylo chudých. Díky Škromachovi

Petr Holub
11. 12. 2007 22:35
Stát díky tomu ušetřil 6,5 miliardy korun
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Chudých domácností je proti loňsku o 40 procent méně. Stát tím podle informací Aktuálně.cz ušetřil 6,5 miliardy korun.

Tak úspěšnou reformu Česko zřejmě nezažilo. Na chudinské dávky bylo dlouhodobě odkázáno přes 200 tisíc rodin. Letos jejich počet poklesl ke sto tisícům.

Škromachovo dědictví

"Rozpočet na dávky v hmotné nouzi byl v průběhu roku snížen ze zhruba 16 miliard korun na devět a půl miliardy," potvrdil tiskový mluvčí ministra práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Hlavní příčinou má být zákon o hmotné nouzi, který sněmovně předložil někdejší ministr Zdeněk Škromach (ČSSD) a který začal platit od letošního ledna.

"Rozhodujícím krokem bylo, že se jako společná domácnost začali posuzovat lidé, kteří skutečně bydleli pod jednou střechou," vykládá nečekaný úspěch jeden z autorů reformy Petr Víšek.

Ukázalo se, že tisíce mladých lidí dosud volilo lehkovážný životní styl, kdy žili u rodičů, nepracovali a jen tím získali nárok na "kapesné" ze sociálního systému. "Kdo byl nezaměstnaný, byl prostě chudý," popsal minulý stav Víšek.

Dobrý příklad z Německa

Změnit se to podařilo díky inspiraci z Německa. Příbuzní, kteří bydleli na jedné adrese, začali být automaticky považováni za společnou domácnost. Pouze dostali šanci prokázat, že nehospodaří samostatně.

Tento výklad potvrzuje i mluvčí Sezemský: "Pomohla nová právní úprava, kdy je upřednostňován princip vzájemné vyživovací povinnosti lidí, kteří žijí společně."

Podle Sezemského mohly pomoci i další faktory, především snížení nezaměstnanosti. Víšek doplňuje, že přísnější postup proti mladým nezaměstnaným přiměl mnohé z nich k nástupu do práce. Rodiče už neměli zájem je živit.

Úspěch by se mohl snížit tím, že řada lidí překročila hranici chudoby díky zvýšení dávek sociální podpory, tedy například rodičovského příspěvku, sociálního příspěvku či dětských přídavků. Pochybnost může vyloučit až podrobnější analýza.

Víšek ovšem tento výklad vylučuje. "Zvýšil se jenom rodičovský příspěvek a to nemohlo mít takový vliv," míní.

Pochvala radnicím

Podle Víška prospělo, že péči o nejchudší převzali zaměstnanci městských úřadů. "Bude to ještě lepší, protože se teprve učí, jak sestavovat rodinám individuální plány, jak se dostat z chudoby," vysvětluje.

Městští úředníci mohli pomoci i kontrolou, kolik chudé rodiny skutečně potřebují na bydlení. Dosud stačilo předložit účty o nájemném a stát požadovanou částku automaticky proplatil.

Přísnější politika vůči chudým rodinám zřejmě nemá negativní důsledky jako na Slovensku. Po snížení chudinských dávek se především na východě Slovenska dostaly stovky rodin na pokraj hladovění.

"U nás se neodehrává nic podobného, v prosinci bychom už o tom museli vědět," říká Víšek.

 

Právě se děje

Další zprávy