Kdo chce bohatnout, ať se zajímá o chudé

lem, Reuters
21. 3. 2007 14:10
Washington - Zisky hledejte v rozvojovém světě. Čtyři miliardy lidí žijící pod hranicí chudoby představují zatím neobjevený potenciál: trh o síle pěti bilionů dolarů.
Jsme chudí, ale chceme kapitalismus.
Jsme chudí, ale chceme kapitalismus. | Foto: Reuters

Zpráva Mezinárodní finanční korporace, která je součástí Světové banky, a Světového institutu pro zdroje přišla s tímto zjištěním na základě statistik z rozvojových zemí a s přihlédnutím k příjmům a výdajům rodin dlouhodobě žijících pod hranicí chudoby.

Chudí chtějí kapitalismus

Profesor z Michiganské univerzity C.K. Prahalad, který na zprávě spolupracoval, je přesvědčen, že chudí jsou stále silněji taženi k obchodu a tržní společnosti, neboť i oni chtějí mít prospěch z postupující globalizace.

"Chtějí se stát členy systému, který si říká kapitalismus," řekl Prahalad.

Zatímco rozvojové projekty západního světa se zaměřují na nejchudší, svět opomíjí početnou skupinu pracujících lidí, kterým chybí dodávky elektřiny, zásoby vody nebo potřebná zdravotní péče.

Zpráva "Budoucí čtyřmiliardový trh" považuje tuto početnou skupinu za momentálně nejdůležitější.

"Zpráva volá po jejich širším zapojení. Soukromý sektor by měl hrát mnohem důležitější roli v dalším rozvoji," tvrdí ekonom Michael Klein.

"Rovněž upozorňuje na nutnost reforem, kterými by vlády umožnily snazší obchodování," dodal.

Největší potenciál má Asie

Nejperspektivnější v tomto ohledu je region Asie a Blízkého východu, kde populace o velikosti 2,86 miliard osob disponuje finančními prostředky ve výši 3,47 miliard dolarů.

"Stovky milionů lidí po celém světě během uplynulých deseti let vybředlo z bídy. Příjem na osobu se za tuto dobu zdvojnásobil, což bylo v minulosti neslýchané," prohlásil Klein s tím, že právě miliardová Čína a sousední téměř stejně početná Indie jsou toho jasným příkladem.

Čína hlásí druhý nejlepší výsledek svého zahraničního obchodu. Výrobci jsou stále více konkurenceschopní a vláda pomalu otevírá trh.
Čína hlásí druhý nejlepší výsledek svého zahraničního obchodu. Výrobci jsou stále více konkurenceschopní a vláda pomalu otevírá trh. | Foto: Reuters

Ve východní Evropě spadá do této skupiny 254 milionů lidí, což představuje 64 procent obyvatel celého regionu. 

V Latinské Americe si méně než tři tisíce dolarů ročně vydělá 360 milionů lidí. Zbytek připadá na Afriku.

Zaměřte se na třetí svět

Průzkum tak ukázal, že kupní síla čtyř miliard chudých čítá pět bilionů dolarů.

Dvacet miliard spadá na dodávky vody, 51 miliard na nové technologie, 158 miliard by si vyžádalo zajištění zdravotní péče, 433 miliard energie a největší díl zaujímá trh s potravinami, který představuje 2,89 miliardy dolarů.

Signál vyslaný mezinárodním firmám je tak jasný. Pokud chcete zvýšit vlastní zisky, zaměřte se na skupinu lidí, jejichž příjmy nedosahují tří tisíc dolarů ročně.

 

Právě se děje

Další zprávy