Praha - V Česku loni přibylo 232 nových pacientů s virem HIV, šlo o 209 mužů a 23 žen. Nově evidovaných tak bylo o tři méně než v rekordním roce 2013.
V minulém roce se nemoc AIDS projevila u 23 lidí, celkem 13 nemocných na ni zemřelo, informovala Národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu.
316 mrtvých od roku 1985
Výskyt nákazy se sleduje od října 1985. Za tu dobu laboratoř evidovala 2354 lidí s HIV. Z nich u 426 se choroba selhání imunity rozvinula. Celkem zemřelo 316 pacientů - 225 na AIDS a 85 z jiné příčiny.
"Sexuální přenos je stále hlavní cestou infekce v ČR. Loni byl za 91 procenty případů. Vysoký podíl homo- či bisexuálního přenosu je dlouhodobě dominantním rysem výskytu infekce HIV v ČR," uvedla laboratoř. Podle výsledků celkem 72 procent nových pacientů tvoří muži, kteří měli sex s mužem.
Při sexu se ženou se nakazilo 27 mužů, při sexu s mužem 17 žen. Loni přibylo i jedno nakažené dítě, vir se na ně přenesl z matky.
Přibývá nakažených mužů
Zatímco infikovaných mužů od roku 2004 přibývá, počet infikovaných žen se výrazně neměnil. Podíl žen tak klesl, tvoří nyní desetinu nových pacientů.
U mnoha lidí se nákaza zjistí až ve stadiu, kdy se u nich nemoc AIDS rozvinula a má příznaky. Loni bylo takových nemocných 19. Dalších deset sice už nemoc mělo, ale zatím bez příznaků. U 169 nových pacientů se na HIV přišlo v bezpříznakovém stadiu, 34 mělo akutní infekci.
Zhruba čtvrtinu až třetinu nových pacientů tvoří cizinci, kteří v Česku dlouhodobě či trvale žijí. V minulém roce jich bylo 59. Většina pocházela ze Slovenska a Ukrajiny.
Strach opadl
Případů od roku 2002 každoročně přibývalo. Zatímco tehdy laboratoř zaznamenala 50 nových nakažených, v roce 2012 jich bylo 212 a předloni o 23 víc.
I když podle odborníků Česko patří ve světě i v Evropě k zemím s nižším výskytem infekce, varující je prudký nárůst počtu pacientů. Zástupci neziskových organizací i lékaři upozorňují na to, že strach z nemoci opadl a lidé se před ní přestávají chránit.
Smrt do několika let
Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší.
Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.
Díky moderní léčbě pacienti mohou žít výrazně déle. Lékaři ale zdůrazňují, že i když moderní terapie má méně vedlejších účinků, přesto je stále nepříjemná a nemoc nevyléčí.