HIV se porazí sám. Zradí ho jeho největší zbraň - mutace

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 12. 2014 17:02
Zákeřný vir oslabuje evoluce. Stejný proces, který mu po celá desetiletí umožňoval maskovat se před lidským imunitním systémem.
Vrah desítek milionů lidí. Virus HIV.
Vrah desítek milionů lidí. Virus HIV. | Foto: Thinkstock

Oxford - Pandemie AIDS už dosáhla - nebo brzy dosáhne - svého vrcholu. Nově nakažených začne pozvolna ubývat a délka dožití HIV pozitivních se bude neustále prodlužovat.

Příčinou nebude spásný lék, nýbrž sám virus. Tvrdí to alespoň tým badatelů z Oxfordské univerzity, podle nichž se smrtící retrovirus v lidských tělech postupně "rozmělňuje".

Podle některých virologů to povede až k tomu, že bude jednou "téměř neškodný".

Už teď HIV slábne. Oslabuje ho evoluce, stejný proces, který mu po celá desetiletí umožňoval maskovat se před lidským imunitním systémem.

Virus vymýtí nejsilnější jedinci

Jak je to možné? S virem HIV žije v současné době podle odhadů 35 milionů lidí, přičemž v každém jednotlivém těle virus svádí nepřetržitý boj s imunitním systémem.

Lze si to představit jako hru na schovávanou - HIV neustále mutuje tak, aby ho buňky imunitního systému nedokázaly najít a zničit.

Občas se ale stane, že se nakazí jedinec s výjimečně efektivním imunitním systémem.

V takovém případě se virus ocitá mezi mlýnskými kameny. Musí se proměnit, nebo bude zlikvidován. Tahle proměna ho ale něco stojí - zaplatí sníženou schopností replikace.

"V takovém případě se virus ocitá mezi mlýnskými kameny. Musí se proměnit, nebo bude zlikvidován. Tahle proměna ho ale něco stojí - zaplatí sníženou schopností replikace, což ho činí méně infekčním. Zároveň to znamená, že trvá delší dobu, než (virus) vyvolá AIDS," shrnul jeden z autorů britské studie Philip Goulder pro BBC.

V Bostwaně je schopnost replikace viru o 10 % nižší

Jeho tým porovnával situaci v Botswaně a v Jižní Africe, kde epidemie vypukla o celé desetiletí později.

"Je to skutečně strhující, protože jsme zjistili, že schopnost replikace viru v Botswaně je o 10 % nižší. Přímo před očima se nám tady odehrává evoluce a je úžasné, jak rychle. Vir ztrácí schopnost vyvolávat onemocnění a to nám ho pomůže vymýtit," dodal Goulder.

Rozdíl už je hmatatelný. Zatímco před dvaceti roky činila míra dožití HIV pozitivních v Botswaně 10 let, nyní je o dva a půl roku delší. Pokud to takto půjde dál, budou jednou nakažení žít bez jakýchkoliv potíží celá desetiletí, možná i celý život.

Pandemie si už od roku 1981, kdy byl Syndrom získaného selhání imunity poprvé izolován a pojmenován, vyžádala desítky milionů životů. Přestože už má medicína k dispozici účinné léky, které prodlužují a zkvalitňují život nakažených, zcela zastavit HIV zatím nedokáže.

Antiretrovirotika však výše zmiňovaný evoluční proces umocňují a urychlují. Současné léky totiž nejlépe zabírají na nejagresivnější formy viru, což vede k přežití mírnějších, a tedy i méně odolných kmenů.

Pravdivosti teorie nasvědčuje i fakt, že u opic, které virus na člověka přenesly, už vir nevyvolává závažnější onemocnění. Takový konec pandemie AIDS je ale ještě daleko.

 

Právě se děje

Další zprávy