V Brně budou za miliardu z EU zkoumat vliv toxických látek na vznik nemocí

Magdaléna Čevelová
19. 8. 2019 21:29
Brněnská Masarykova univerzita získala téměř miliardu korun z programu H2020 Evropské unie, peníze půjdou na výzkum faktorů ohrožujících zdraví. Centrum Recetox, které spadá pod Přírodovědeckou fakultu, se zaměří na dopad toxických látek v prostředí. To by mělo přispět k získání nových informací například o snížení plodnosti, poruchách imunity, diabetu či rozvoji alergie.
Výzkumnice z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí na Masarykově univerzitě (ilustrační foto).
Výzkumnice z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí na Masarykově univerzitě (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Lidé po celém světě stále více trpí onemocněními a poruchami, za jejichž rozvojem stojí kombinace genetiky, životního stylu a znečištěného prostředí. Právě na výzkum faktorů, které ovlivňují naše zdraví a stárnutí populace, se zaměří vědci z Centra pro výzkum toxických látek v prostředí (Recetox) při Masarykově univerzitě. Napomůže mu v tom i téměř jedna miliard korun z evropských fondů.

"Aplikace nových technologií i metod umělé inteligence přispěje k hlubšímu poznání chronických onemocnění, jako je diabetes, snížená plodnost, porucha imunity či Alzheimerova choroba," vysvětluje ředitelka centra Recetox Jana Klánová. Nové poznatky podle ní zlepší prevenci a ochranu zdraví.

Projekty se zaměří i na příčiny chronických onemocnění

Ze tří úspěšných projektů odstartuje v září jako první projekt zaměřený na zdraví obyvatel velkých měst podpořený deseti miliony korun z výzvy Twinning. "Počty obyvatel žijících ve městech stále rostou. Naše centrum má k dispozici dlouhodobá data o kvalitě ovzduší, způsobu života i zdraví městských populací, ale nemáme dostatek zkušeností a odborníků, abychom z nich mohli vytěžit všechny důležité informace," říká Klánová. Na pomoc si pozvou kolegy z University College London a Global Health Institute v Barceloně.

Mezinárodní spolupráce je podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové v tomto případě nezbytná. "Na takto rozsáhlý a komplexní výzkum nemá dostatek vlastních kapacit snad žádná země. Rozšířený tým centru umožní využít výsledky vědeckého bádaní z celé řady oborů a z mnoha zemí," uvádí. Pracovat na takovém výzkumu bez mezinárodní spolupráce by podle ní bylo naprosto neefektivní a nemohlo by vést k objektivním výsledkům. 

V lednu odstartuje druhá výzva s názvem Teaming, která potrvá sedm let. Projekt s podporou patnácti milionů eur (zhruba 390 milionů korun) se zaměří na zkoumání příčin chronických onemocnění.

"Za nimi je třeba hledat kombinaci sociálního prostředí, životního stylu jedince, pití alkoholu nebo kouření, jeho fyzickou aktivitu, metabolismus a stav střevní mikroflóry, ale i znečištění vnitřního a vnějšího prostředí, potravin a vody, odezvu těla na stres, infekci nebo léky," vysvětluje ředitelka.  Pro řešení takto komplexního problému bude centrum rozvíjet nové metody výzkumu. Na projekt přispěje i Česko z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

V této výzvě se v prvním kole utkaly více než dvě stovky projektů a prostředky na přípravu druhého kola jich získalo jen třicet, z toho šest z Česka. Ve druhém kole bylo k sedmiletému financování vybráno třináct projektů, z toho dva z Česka - Recetox a projekt centra ČVUT. Celková úspěšnost tedy byla kolem pěti procent.

Cílem třetí výzvy ERA Chair je přilákat na Masarykovu univerzitu seniorního vědce se zaměřením na epidemiologii, biostatistiku a bioinformatiku, který zde založí výzkumný tým.

"Konkrétně to bude vypadat tak, že na začátku projektu vypíšeme inzerát na toto místo, budeme jej velmi aktivně propagovat a z přihlášených kandidátů vybereme toho, kdo bude nejlépe splňovat předepsané požadavky, bude svým výzkumných zaměřením nejlépe odpovídat centru a bude nejméně následujících pět let působit u nás," uvedl vedoucí této výzvy Jan Ostřížek. Tým bude podle něj desetičlenný, postupně by se však mohl rozšířit.

Za úspěch může uvěřitelnost našich plánů, říká ředitelka

Za úspěchem centra Recetox stojí podle jeho ředitelky dlouhodobá rozvojová strategie centra a uvěřitelnost plánů. "Centrum získalo před deseti lety půlmiliardovou dotaci z evropských fondů na vybudování prostorových, přístrojových a lidských kapacit pro environmentální výzkum a beze zbytku ji využilo," říká Klánová.

Programu H2020, ve kterém centrum uspělo, se účastní desítky tisíc pracovních týmů z celého světa, nejvíce však z Evropské unie. "Podle aktuálních údajů Česko dosud získalo podporu na 888 projektů, kterých se účastní 1192 českých týmů. Dohromady získaly celkem podporu téměř 300 milionů eur. Domnívám se, že do toho úspěch Recetox ještě není započítán," uvedl Vladimír Albrecht z Technologického centra. 

Centrum Recetox vzniklo zhruba před čtyřiceti lety. Zabývá se výzkumem toxických látek v prostředí a hledá cesty, kterými se dostávají do lidského těla. Následně sleduje jejich zdravotní rizika. "Pro výzkum je potřeba dlouhodobě sledovat velké skupiny lidí a uchovávat data z tohoto sledování. Také vyvíjíme systémy pro program OSN na sběr dat a spolupracujeme se Světovou zdravotnickou organizací," dodává Klánová.

Všichni někam spěcháme a to srdci neprospívá. Neprospívá to ani mozku, cévám, ledvinám. Neprospívá to nikomu z nás, říká diabetolog Haluzík. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 48 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 50 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy