Návrh zdanit peníze pro církve je skandální, otevírá cestu k bezpráví, píše Fischer

Aktualizováno 17. 9. 2018 15:13
Neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer se uchází o místo v Senátu, kam kandiduje na Praze 12 jako nezávislý s podporu lidovců, STAN, ODS nebo TOP 09. Fischer se ucházel o post hlavy státu, ale neprošel z prvního kola. Ve druhém kole pak podpořil Jiřího Drahoše. Jako senátor by se chtěl věnovat především otázkám obrany a bezpečnosti a také problematice zaostalých regionů Česka. V rozhovoru pro DVTV také upozornil, že prezident Miloš Zeman legitimizuje komunisty. Na dotazy čtenářů Aktuálně.cz odpovídá od 15 hodin.
Rozhovor s Pavlem Fischerem
Dotazovaný právě odpovídá
Pavel Fischer bude odpovídat od 15 hodin.
Přejít k dotazům

Rozhovor s Pavlem Fischerem

Dotazovaný právě odpovídá
Pavel Fischer bude odpovídat od 15 hodin.
Aktualizovat reportáž
17. 9. 2018
Ptá se: Vít Kovarovič

Dobrý den, pane Fischere,
chtěl bych se zeptat, jaký je váš postoj k případným změnám Ústavy? Já osobně si myslím, že jako docela mladý stát, je 25 let existence dobrý čas na to, abychom zabilancovali a otevřeli diskusi na téma zlepšení naší Ústavy. Ať už se jedná o například technická zpřesnění pravomocí politických zastupitelů a lhůty jejich akcí, či například o změny v ustanovení občanských práv. Tyto věci v ČR zajišťují klauzule Listiny základních práv a svobod a její text mi přijde nedostatečný v garanci těchto práv oproti například prvním deseti dodatků americké Ústavy.

Jak se na toto díváte vy? Je diskuse o Ústavě něco, co bychom v této době měli otevírat a jaké jsou vaše názory na nějaké konkrétní problémy z této oblasti?

Děkuji

Odpovídá: Pavel Fischer

Osobně jsem sledoval práci komise pro reformu ústavy, která od začátku působila v Senátu, a řada jejích iniciativ stála za pozornost. Avšak otevírat diskusi o Ústavě ve zjitřené době rozhodně není moudré.

17. 9. 2018
Ptá se: Zuzana

Proč nechcete prozradit, do kterého senátního klubu vstoupíte v případě zvolení? Nedomníváte se, že by vaši voliči měli právo toto vědět dopředu?

Odpovídá: Pavel Fischer

Moji voliči vědí, že jsem nezávislý kandidát, a také vědí, které čtyři strany mě podporují. To myslím stačí. A to, do jakého klubu vstoupím, bych oznámil ihned po svém případném zvolení do senátu.

Milí přátelé,
časový limit vypršel.
Děkuji za Vaše zajímavé dotazy. Přeji krásný zbytek dne!
Váš Pavel Fischer

17. 9. 2018
Ptá se: Jana Veselá

Dobrý den, plánujete i v příštích volbách kandidovat na prezidenta?

Odpovídá: Pavel Fischer

Ano. Rád bych v příštích prezidentských volbách opět kandidoval. Ale čtyři roky jsou dlouhá doba.

17. 9. 2018
Ptá se: Markéta

Jaký je Váš názor na Václava Klause mladšího?

Odpovídá: Pavel Fischer

Pro mě je to řadový člen ODS. Vzhledem k tomu, že nejsem jeho spolustraník, se jeho názory tak často nezabývám.

17. 9. 2018
Ptá se: Zuzana

Dobrý den, působíte na mě poměrně sympaticky, nicméně mě trochu děsí podpora ze strany ODS. V jakém senátním klubu v případě zvolení nakonec zakotvíte? Můžete vyloučit působení v klubu ODS? Tato strana se svojí minulostí i ideologií (podporuje kouření v restauracích, daňové úlevy nejbohatším, postoj k životnímu prostředí, k inkluzi ve školství, evropské integraci atd.) je pro mě zcela nepřijatelná.

Odpovídá: Pavel Fischer

Jsem hrdý na to, že jsem získal podporu čtyř demokratických stran - kromě ODS také Starostů a nezávislých, KDU-ČSL a TOP 09. Kandiduji však jako nezávislý. Podpisy jsem si musel sesbírat sám a od žádné z těchto stran jsem si nevzal ani korunu na kampaň. Mám však za to, že důležité je, aby v naší době demokratické síly uměly spolupracovat. O tom, do jakého klubu bych vstoupil, se rozhodnu až jako senátor.

17. 9. 2018
Ptá se: Lukáš Podhora

Dobrý den, pane Fischere,

Ve svém programu se chcete věnovat podpoře zaostalých a chudších regionů ČR. Jaký jeden konkrétní krok byste v tomto ohledu navrhnul nebo udělal z pozice senátora?

Děkuji a přeji mnoho úspěchu nejen ve volbách.

Odpovídá: Pavel Fischer

První krok by měl být, že se téma chudších regionů stane národní prioritou. Znamená to vypracovat krizový plán a zapojit do něj všechny státní složky, krajskou samosprávu i neziskové organizace. Tomuto kroku však musí předcházet důkladná analýza toho, co se všechno v těchto regionech zanedbalo a co se tam děje. Mám pocit, že to mnozí politici vůbec nevědí. Senátor má dost příležitostí udělat z toho velké téma.

17. 9. 2018
Ptá se: Zdena Šindelářová

Dobrý den, pane Fischer,
chci se zeptat, jaký máte názor na zdanění církevních restitucí. Co si myslítš o současném vývoji situace? Jak se stavíte k přístupu Pirátů?
Díky za odpověď.

Odpovídá: Pavel Fischer

Pokud tento stát zdaní vrácený majetek jenom jednomu z restituentů, a ne všem, živnostníkům, šlechtě, sedlákům, pak přestáváme žít v právním státě. Tento návrh považuji za skandální. Otevírá cestu k bezpráví.

17. 9. 2018
Ptá se: Josef Petrášek

Zdá se mi, že máte na mnoho věcí jasné a vytříbené názory. Nevidím ale, že by pronikaly do mainstreamových médií. Přitom o článcích Václava Klause ml. se diskutuje téměř každý týden a ten člověk je neustále na očích, přestože jeho názory jsou podle mne bludné a texty postrádají faktický základ. Co byste s tím chtěl udělat?

Odpovídá: Pavel Fischer

Pokud si dobře vzpomínám, v prezidentské kampani ani v této jsem žádného novináře neodmítl. Z pozice senátora bych navíc měl svůj vlastní pravidelný blog či sloupek na některém z významných portálů či v tištěném periodiku.

17. 9. 2018
Ptá se: Lukáš Melichar

Dobrý den, pane Fischere,
na začátek Vám přeji úspěch ve volbách i když za strany, které bych nevolil, snad krom STAN. Je mi rovněž líto, že jste neuspěl na prezidenta a místo Vás se do druhého kola dostali dva nepřijatelní. Když budete někdy kandidovat, máte můj hlas.

Každopádně se chci zeptat, jestli budete první kandidát na senátora, který lidem řekne pravdu, tedy to, že bude maximálně pročítat zákony od poslanců, připomínat je a hlasovat pro jejich schválení nebo proti. Podle mě toho jako senátor udělat více nemůžete.

Automaticky neberu v potaz pasivní pravomoci jako předkládání zákonů senátory, když ani nejdete za strany, které mají v PS většinu, hlasovací. Ani neberu v potaz jmenování soudců atd., myslím pouze ty věci, které přímo ovlivňují občana.Díky

Odpovídá: Pavel Fischer

Díky za Vaši podporu.

Schvalování zákonů v Senátu podle mě vyžaduje dosti podrobnou přípravu. Není to jen tak, že by člověk zvedal či nezvedal ruku. Senát má přeci pravomoc zákony také sám navrhovat. Jinak znám mnoho příkladů, kdy senátor pomohl vahou své pozice usnadnit složitá jednání, například mezi obcí a komerčními subjekty.

17. 9. 2018
Ptá se: Petr Lukeš

Dobrý den pane Fischere,

pokud chcete řešit bezpečnost, hodláte se věnovat více i tématu kybernetické bezpečnosti, repspektive hybridní války která je vedená proti ČR? Je to téma, o ktrém občas v médiích probleskne nějaký článek. Ale o tom, co aktivně dělá stát občané nevědí. Každé volby jsou vystavané masivní kampaní vedenou z Ruska a výsledky voleb (parlamentní, prezidentské) končí v naší zemi stále větší a větší katastrofou. Jak se aktivně ČR a EU brání proti hybridní válce a co v tomto tématu můžete udělat vy?

Odpovídá: Pavel Fischer

Stát má svůj zvláštní úřad pro kybernetickou bezpečnost, který vznikal teprve v nedávné době a má již stovky expertů. Ochranu zájmů státu má na starosti vedle Policie ČR také BIS a další služby. Já osobně mám zájem pracovat ve výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a nabídnout své zkušenosti z působení v rámci NATO a EU.

17. 9. 2018
Ptá se: Petr

Je třeba opět zvláštní zákon, který by zamezil vstupu rádobypolitiků do politiky, kteří jsou registrovanými agenty StB. Opět se ukazuje, že ani skoro 30 let od Listopadu 1989 tuto Hydru nezlikvidovalo, ale naopak PROVÁZALO s politikou a ekonomikou....!
Jak uvádí americký generál Patton ve svých pamětech 1944:: "Ještě můžeme tuto válku prohrát...." Naštěstí se tak nestalo.
Nejsem ale přesvědčen o tom, že tomu tak bude v našem případě....-:(((.

Odpovídá: Pavel Fischer

Nevím, jestli se to dá ošetřit zvláštním zákonem. Ten stávající, tedy lustrační, měl své mouchy. Například vycházel z neúplných seznamů, které po sobě zanechali sami stb-áci, a mnohokrát se prokázalo, že jim nelze až tak úplně věřit. Navíc tento zákon v roce 2014 prolomila vláda Bohuslava Sobotky.

17. 9. 2018
Ptá se: Petr

dobrý den pane Fischere,
Hrad táhne republiku na Východ, politicky ke dnu a strašně moc by jí chtěl vyrvat z ukotvení v NATO a EU. K tomu pak podivné pseudostrany SPD a Ano...sílící vliv komunistů -:( a Senát s podivnými lidmi, kteří mohou velmi lehko selhat, když o něco zásadního půjde....
Není to to, kam jsme chtěli dostat republiku po r. 1989....
Republika dostala ke stoletému výročí vskutku nepěkný dárek....-:(((.
Jak z toho všeho ven???

Odpovídá: Pavel Fischer

Nevzdávat se. Pořád můžeme volit!

17. 9. 2018
Ptá se: Patrik Nývlt

Dobré odpoledne Vážený pane Fischere,

zajímalo by mne jak vnímáte opakované útoky proti Senátu a neustálé polemizování nad jeho zrušením, politiky typu pana Okamury a pod. ?

Dle mého názoru je v Senátu v současné době velké množství schopných odborníků kteří jsou svým způsobem a hlasováním opravdu dobrou zárukou demokracie a zdravého rozumu v této zemi. Navíc do něj v letošních volbám kandiduje mnoho významných občanů, kteří by do této instituce mohli vnést klid, pokoru a nastolit věcné a zajímavé debaty.
Přeji Vám mnoho úspěchů.Patrik Nývlt, 21 let

Odpovídá: Pavel Fischer

Senát znám od doby jeho vzniku. Se senátory jsem přicházel jednat jako politický poradce prezidenta republiky, později jsem tam byl zván do výborů jako expert, když byla řeč o diplomacii nebo o obraně. Za tu dobu jsem jednal s mnoha kvalitními senátory, kteří do problémů dokázali vnést neotřelé pohledy a řešení.

17. 9. 2018
Ptá se: S. H.

Dobrý den,

myslíte si stejně jako pan Večerka, že ODS a TOP 09 svými ekonomickými experimenty ztížily mnoha lidem už tak špatnou životní úroveň?

Čí ekonomické experimenty považujete za zvrhlejší, ODS (poplatky za návštěvu lékaře), nebo ČSSD (poplatky za parkování)?

Odpovídá: Pavel Fischer

Třetí vyhrává: za nejzvrhlejší považuji nápad ANO řídit stát jako firmu.

17. 9. 2018
Ptá se: Karel z Modřan

Vážený pane Fischere, premiér Babiš odmítá přijmout 50 syrských sirotků. Jak byste se v tomto případě na jeho místě rozhodoval vy?

Odpovídá: Pavel Fischer

U dítěte, které přijde o rodiče ve válce, je nakonec úplně jedno, jaké je národnosti a z jaké země pochází. Je to bezmocná opuštěná bytost, která potřebuje ochranu a pomoc. Každá jiná odpověď je nelidská.

 

Právě se děje

Další zprávy