Pavel Fischer chce v Praze do Senátu. Okamura popírá historii, Zeman legitimizuje komunisty, řekl

Domácí Veronika Neprašová Domácí, Veronika Neprašová
Aktualizováno 22. 2. 2018 10:57
Fischer zkritizoval záměr prezidenta Miloše Zemana vystoupit na sjezdu KSČM. Zdůraznil, že za svobodu a morálku ve společnosti je třeba aktivně bojovat.
Pavel Fischer ohlašuje kandidaturu. | Video: DVTV

Praha - Bývalý diplomat Pavel Fischer, druhý nejúspěšnější protikandidát prezidenta Miloše Zemana, bude na podzim kandidovat do Senátu v Praze 12 jako nezávislý. Novinářům ve čtvrtek řekl, že jedná i o podpoře stran, nechce ale, aby byl kandidátem pouze jedné. "Jednám s ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL," doplnil Fischer s tím, že spolupracovat nehodlá s hnutím ANO, KSČM a SPD. Příští týden Fischer začne ve volebním okrsku se sběrem podpisů pro svoji kandidaturu.

V Senátu by se Fischer chtěl zabývat otázkami zahraniční politiky, obrany, rozvoje regionů a postavení Česka v Evropské unii. Chce také upozorňovat na ohrožení demokracie v Česku. "Určitě se chci také věnovat rozdílnému stavu v různých regionech v republice. Máme vedle sebe privilegované regiony a ty, které privilegované nejsou. Není to problém jen České republiky, ale celé Evropy," dodal. 

Na tiskové konferenci kritizoval Fischer prezidenta Zemana, některé kroky premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a výroky šéfa SPD Tomia Okamury. "Je únor a já jsem se rozhodl kandidovat do Senátu," uvedl Fischer s odkazem na blížící se výročí převzetí vlády v tehdejším Československu komunisty. Kritizoval prezidenta Zemana a jeho středeční oznámení, že se v dubnu zúčastní sjezdu KSČM v Nymburku. "Demokraticky zvolený prezident ohlašuje, že vystoupí na sjezdu komunistické strany, budou tak legitimizovaní. Proč se tak děje zrovna dnes," zeptal se řečnicky.

Za arogantní označil Fischer také postup vlády v demisi při personálních změnách na ministerstvech a snahu Andreje Babiše změnit služební zákon.

Okamuru s odkazem na jeho výroky o koncentračním táboře v Letech označil za popírače historie, který není sám. "Dusivý smrad minulosti se dere zpět," uvedl během dlouhého proslovu, který si k ohlášení kandidatury připravil. Podle Fischera není možné spoléhat se na anonymní obranné mechanismy, ale je třeba se postavit lži.

Začátkem února Fischer řekl, že by chtěl vystupovat jako stínový prezident k Zemanovi. Nyní upřesnil, že součástí demokracie jsou i různé názory a on je může komentovat.

Fischer v lednových volbách obsadil třetí místo za Zemanem a Jiřím Drahošem se ziskem 10,23 procenta hlasů. Podporu našel zejména u voličů na Moravě. Přesto se rozhodl, že o senátorský post bude bojovat v rodné Praze. "Na Moravě nemám chalupu, volební obvod musíte znát, musíte tam být doma," zdůvodnil. 

 

Právě se děje

Další zprávy