Na oslavě v Teplicích byl i policejní ředitel Husák, Hnilička se vzdá postu poslance

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 26. 1. 2021 7:16
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (ANO) rezignuje na mandát poslance. O víkendu porušil opatření proti covidu, když se zúčastnil oslavy podnikatele Petra Bendy. Na večírku v teplickém hotelu byli také místopředseda rady ČT Jiří Šlégr, expremiér Jiří Paroubek i liberecký policejní ředitel Vladislav Husák. Premiér Babiš (ANO) jejich chování označil za "nepřijatelné papalášství".
Vladislav Husák, archivní foto.
Vladislav Husák, archivní foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hnilička uvedl, že si plně uvědomuje zodpovědnost, kterou má jako poslanec vládní koalice. "Proto jsem se po té zbytečné chybě, kterou jsem udělal, rozhodl rezignovat na svůj poslanecký mandát. Co se týče funkce šéfa sportovní agentury, počkám, jak se k celé věci postaví sportovní prostředí. Zatím ale cítím velkou podporu," uvedl. Dříve sdělil, že se za chybu omlouvá a poslal 50 000 korun na sbírku organizace Člověk v tísni pro lidi v tíživé situaci.

Někdejší hokejový brankář Hnilička v pondělí uvedl, že chyboval. "Nepil jsem, po večeři a pár pracovních schůzkách jsem řídil domů. Ale uvědomuju si, že jsem udělal velkou a hloupou chybu, za kterou se moc omlouvám a jsem připraven nést následky," řekl.

K vyvození zodpovědnosti ho vyzval také premiér a předseda ANO Andrej Babiš. "Je to nepřijatelné papalášství a hlavně porušení vládních nařízení. Pánové si z nich udělali trhací kalendář. Všichni zúčastnění, včetně hotelu, ve kterém se ta akce konala, za to musí nést následky," napsal na Twitteru.  Hniličku ve sněmovně za hnutí ANO nahradí bývalý místostarosta Rakovníka Miroslav Samaš. 

Blesk napsal, že v hotelu Prince de Ligne se v sobotu večer konala oslava 50. narozenin teplického podnikatele a bývalého vlivného politika ČSSD Petra Bendy. Vedle Hniličky se jí účastnili například místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr, bývalý premiér Jiří Paroubek a desítky dalších hostů.

V pondělí večer přišel Radiožurnál s informací, že akce se účastnil také liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák. Ten se zatím nevyjádřil.  "Z účasti na oslavě v Teplicích by měl vyvodit osobní odpovědnost," míní ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podobně se vyjádřil i policejní prezident Jan Švejdar, podle kterého je účast libereckého krajského policejního ředitele na sobotní oslavě neomluvitelná. Vyzval ho, aby přijal osobní odpovědnost. 

Účastníkům i hotelu hrozí pokuty

Podle fotografií Blesku neměla většina hostů na oslavě nasazeny roušky. Část z nich odjela až kolem půlnoci vlastními vozy či taxíky večer domů, někteří - například Paroubek - v hotelu přenocovali do neděle, ačkoliv je v nynějším pátém stupni protiepidemických opatření povolené ubytování jen v případě služebních cest či home office.

Organizátor i účastníci akce porušili několik platných opatření proti šíření koronaviru, hrozí jim pokuta. Případ prověřuje policie, pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

"Takováto akce je porušením vládních nařízení. Jak organizátorovi, tak účastníkům hrozí pokuta ve správním řízení," uvedl pro Blesk ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

"Na základě informací zveřejněných v médiích celou věc prověřujeme. V případě, že se potvrdí, že došlo k porušení vládních nařízení, bude věc předána správnímu orgánu," řekla Blesku policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Není to poprvé, co média zachytila politiky či jiné veřejně známé osoby při porušování vládních nařízení. V říjnu Blesk vyfotil tehdejšího ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO) při odchodu ze schůzky se šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a dalšími lidmi v uzavřené restauraci na Vyšehradě, krátce na to byl nucen vládu opustit. Faltýnek opustil jen post prvního místopředsedy ANO, o kterou už se nechtěl ucházet, místo ve sněmovně si ale ponechal. V lednu zase deník informoval o tom, že bývalý prezident Václav Klaus strávil více než hodinu v uzavřené restauraci v Praze, opakovaně navíc veřejně vystoupil bez roušky.

Média rovněž upozornila na několik případů přednostního očkování známých lidí, aniž patřili do prioritní skupiny očkování. Šlo třeba o ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka, náměstkyni ministra zdravotnictví Alenu Šteflovou či restauratéra Zdeňka Pohlreicha.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy