Brno - Ústavní soud (ÚS) v úterý zamítl stížnost provozovatelů growshopu na Semilsku. Potvrdil tak důležitý verdikt, který předznamenal loňský zátah v dalších obchodech s potřebami pro pěstování konopí.
Vynesl jej Okresní soud v Semilech, následné dovolání v roce 2012 odmítl Nejvyšší soud. V usnesení tehdy zdůraznil společenskou škodlivost situace, kdy zákazník na jednom místě dostane semena, veškeré potřeby, propagační materiály i rady potřebné pro pěstování konopí a následnou výrobu marihuany.
Ústavní soud tento výklad označil za správný.
Podle advokáta klientů Milana Bedroše, zvítězila společenská poptávka, a nikoliv zdravý rozum. Všichni prý hovoří o toxikomanii, ale nikdo nemyslí na nemocné, kterým marihuana pomáhá.
"Klienti nikdy nebyli narkomani, chtěli pomáhat hlavně nemocným lidem tak, aby se tito vyvarovali vážných chyb, a za to jsou kriminalizováni," prohlásil Bedroš.
Morální podpora užívání drog
Semilský soud potrestal provozovatele obchůdku v Lomnici nad Popelkou ročním vězením s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců. Verdikt potvrdil Krajský soud v Hradci Králové, následovalo dovolání k Nejvyššímu soudu.
Obhajoba v něm uvedla, že pokud není trestný prodej semínek konopí, ani šíření pěstitelských informací a tiskovin, pak nelze trestat souběh obou činností.
Nejvyšší soud však dovolání odmítl a upozornil na údajnou větší společenskou škodlivost obchodů, které "zpřístupňují širokému okolí nejen návodné a podněcující informace, nýbrž poskytují i morální podporu a zejména materiální zajištění pro zneužívání návykových látek". Systematická činnost provozovaná jako živnost má prý dosah na široký okruh potenciálních zákazníků.
Aktéři kauzy podali ústavní stížnost a trvali na jejím projednání i přes to, že se jich týkala loňská novoroční amnestie. Své odsouzení považují za nezákonné, protože skutek, jehož se měli dopustit, není trestným činem.
Ústavní soud: Šířili toxikomanii
Podle Ústavního soudu se ale skutečně dopustili šíření toxikomanie, například proto, že v některých nabízených materiálech informovali o pozitivních účincích marihuany a radili, jak získat rostliny s nejvyšším množstvím účinných látek.
Navíc prodávali i potřeby k aplikaci marihuany, třeba vodní dýmky, papírky a filtry.
"V tomto komplexu nelze to jednání chápat jinak než jako určitou propagaci jednak pěstování konopí, ale jednak i propagaci životního stylu ve formě naznačování možností, které poskytuje požívání konopí setého," řekl soudce zpravodaj Jan Musil.
Podle něj neomlouvá growshopy ani skutečnost, že potřeby k pěstování, stejně jako informace o marihuaně, jsou volně dostupné na internetu. "Je to skutečnost, před kterou nelze zavírat oči, ale není důvodem k tomu, aby analogická jednání byla obecně prohlášena za netrestná," uvedl Musil.
Usnesení Nejvyššího soudu posloužilo loni policii jako podklad k zásahu proti dalším obchodům s pěstitelskými potřebami. Po dvoutýdenních raziích v desítkách provozoven obvinili kriminalisté z šíření toxikomanie přes padesát lidí. První už si vyslechli podmíněné tresty. Mnoho obchodů provoz ukončilo.
"Rozhodnutí ÚS i NS je jasným signálem pro orgány činné v trestním řízení, jak dále postupovat proti takovým - řekněme - podnikatelům," řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.