Brno - Padl první definitivní soudní verdikt v kauze biolíh. Ústavní soud shledal, že byla porušena práva Ludmily Schwarzové, když úřady rozhodovaly o její vazbě.
Pochybení nastalo hned na začáku celé kauzy: Schwarzová ani její advokát nemohli nahlédnout do spisu před tím, než skončila ve vazbě. Nemohla se tedy dostatečně hájit. Obvodní soud podle ústavních soudců ani dostatečně nepřezkoumal důkazy pro uvalení vazby.
Schwarzová měla podle Ústavního soudu dostat všechny potřebné informace - podklady, co vlastně udělala a proč je brána do vazby. "Je nutné dát obviněnému všechny potřebné informace pro účinnou obranu," řekl ústavní soudce Jiří Nykodým.
"V trestním řízení je úkolem soudu nejen rozhodovat o vině a trestu, ale také poskytovat ochranu právu," uvedli ústavní soudci. Postup obecných soudů v případě Schwarzové je podle Nykodýma "projevem kabinetní justice, který nepatří do prostředí právního státu".
Do propuknutí skandálu kolem manipulace s rozsáhlou státní zakázkou byla Ludmila Schwarzová členkou sociální demokracie a vedoucí sekretariátu náměstka ministra dopravy. Žalobci případ zatím neposlali před soud a všichni podezřelí jsou nyní stíháni na svobodě.
Schwarzová: Ve vazbě jsem neměla být
Schwarzová tvrdí, že její loňská vazba byla neoprávněná. Odmítá i obvinění z korupce.
Schwarzová dnes uvedla, že se v kauze biolíh cítí nevinná. "Žádné výběrové řízení jsem ze své pozice nemohla ovlivnit, domnívala jsem se, že je to špatný vtip," řekla novinářům. Stále čeká na další postup ve vyšetřování, dosud prý nebyla vyslýchána.
Kauza biolíh naplno propukla loni na jaře, kdy detektivové zatkli skupinu lobbistů, podnikatelů a státních úředníků. Skupina lidí kolem olomouckého lobbisty Františka Vybírala se podle obvinění chystala korupcí ovlivnit státní zakázky na výrobu biopaliv.
Vybíralovým prostřednictvím podnikatelé upláceli státní zaměstnance a další osoby. Policie nakonec obvinila sedm lidí včetně dvou úředníků ministerstva dopravy a členů ČSSD - jedním z nich byla Schwarzová.
Podle policejní verze pomáhala Schwarzová společně s dalším bývalým sociálně demokratickým politikem a úředníkem ze Státního fondu dopravní infrastruktury Josefem Lázničkou skupině podnikatelů za úplatky ovlivnit státní rozhodnutí.
A to díky svým letitým kontaktům v dalších státních úřadech i strategických soukromých firmách.
Vyšetřování spustila dvojnásobná vražda
Vyšetřování celé kauzy spustila před dvěma lety vražda ruských podnikatelů Žoreze Monosova a jeho syna Alexandra. Oba byli zabiti v Česku kvůli své plánované investici v Karlových Varech.
Při pátrání po vrazích Rusů ve zločineckém prostředí policie narazila i na informace, které ji postupně dovedly až ke skupině spojené s korupcí ve státní správě.
Loni v prosinci žalobci případ rozdělili na dvě části. Hlavní díl přímo související s uplácením státních úředníků zůstal pod dozorem obvodních žalobců v Praze 1.
Druhou věc, v níž figuruje úplatek mezi pražským podnikatelem s nemovitostmi a rovněž obviněným Milošem Červenkou a lobbistou Vybíralem, převzalo pražské vrchní státní zastupitelství. Kauza se dále vyšetřuje.
Kauza biolíh se objevila také v takzvané Kubiceho zprávě. Elitní policejní důstojník Jan Kubice těsně před volbami oznámil poslancům, že vyšetřování citlivých kauz biolíh a Mrázek je politicky manipulované.