Do Brna se bude příští týden upírat naděje desítek tisíc restituentů. Soudci totiž definitivně vyhlásí, zda ustanovení o restituční tečce platí, nebo bude jako neústavní zrušeno. Pokud by přestalo platit, získali by restituenti novou šanci domoci se majetku, který jim stát za 15 let nedokázal vrátit.
Spekulace s restitucemi nebudou potrestány ČTĚTĚ ZDE
Tečku prosadili poslanci ČSSD s pomocí hlasů komunistů. Pro všechny poškozené, jimž Pozemkový fond nestihne do konce roku vydat půdu, byl to znamenalo jediné - stát by jim vyplatil místo pozemků peníze, a to v cenách z roku 1990.
Pozemkovému fondu přitom zbývá vypořádat restituční nároky za 1,6 miliardy korun.
Po stopách Holländera
Stížnost na zrušení tečky podala skupina politiků a restituentů. Podle nich jde o nespravedlnost. "Tečku odmítáme, restituenty ještě víc poškodí," uvedl stínový ministr zemědělství za ODS Jiří Papež.
Kdo spekuluje
ČSSD a KSČM se hájí tvrzením, že restituční tečka má zamezit dalším spekulacím s půdou.
Pravdou je, že vydávání restituentské půdy provázely rozsáhlé machinace. Deník Aktuálně.cz však v uplynulém měsíci popsal, že se tak dělo za dohledu či nezájmu nejvyšších státních úředníků včetně špiček vládnoucí ČSSD. Podle kvalifikovaného odhadu spekulanti pomocí konexí na úřadech zbohatli o více než 50 miliard korun.
Podle ombudsmana Otakara Motejla, který se kvůli stížnostem situací kolem Pozemkového fondu rovněž zabýval, tu existuje šance, že někteří skuteční žadatelé pozemky získají, i kdyby Restituční tečka vstoupila v platnost.
"Pozemky mohou i po Novém roce získat ti, u nichž od právní moci rozhodnutí pozemkového úřadu ještě neuplynuly více než dva roky a kteří o převodu náhradních pozemků s Pozemkovým fondem s většími či menšími úspěchy jednají," uvedl ombudsman.