Exšéf ROP Severozápad Kušnierz neuspěl s ústavní stížností

ČTK ČTK
17. 3. 2015 14:52
Za zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků dostal pětiletý trest vězení, momentálně je už podmíněně na svobodě. Podle Ústavního soudu postupovaly všechny instituce spravedlivě.
Petr Kušnierz (vlevo).
Petr Kušnierz (vlevo). | Foto: www.nuts2severozapad.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Petra Kušnierze, bývalého ředitele dotačního úřadu Regionálního operačního programu Severozápad.

Za zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků dostal pětiletý trest vězení, momentálně je už podmíněně na svobodě.

ÚS jeho stížnost proti verdiktu označil za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z usnesení v soudní databázi.

V souladu s ústavními principy

"Po celkovém posouzení věci ÚS dospěl k názoru, že krajský soud, odvolací soud i dovolací soud ve vztahu ke stěžovateli postupovaly v souladu s ústavními principy spravedlivého procesu a že řízení vedoucí k jeho pravomocnému odsouzení lze označit za řízení spravedlivé," stojí v usnesení.

Loni ÚS odmítl také stížnost komplice Vladislava Hleby z Ukrajiny. Kušnierz v ústavní stížnosti poukazoval na údajnou podjatost soudu prvního stupně, nedostačující popis skutku a nesprávně užitou právní kvalifikaci. Výhrady měl také proti dokazování.

Požadoval část peněz z dotací

Ústecký krajský soud Kušnierzovi původně vyměřil 7,5 roku vězení. Odvolací senát verdikt zmírnil, potvrdil však pokutu 750.000 korun i zákaz pracovat s evropskými dotacemi na 5,5 roku.

Kušnierz chtěl prostřednictvím tří kamarádů po uchazečích o dotace provize z přidělených peněz. Celkem požadovali minimálně 1,7 milionu korun a velkou část skutečně převzali. Kušnierz od počátku vinu popíral.

Ostatní aktéři případu vyvázli s podmíněnými tresty. Policie prošetřovala tři projekty - rodinný hotel pod Třeboňským kopcem na Karlovarsku s dotací asi 12 milionů korun, chomutovský Penzion Villa Mannesman s nepřidělenou dotací 15 milionů a rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

Kušnierz figuruje v další kauze

Podle soudů všech stupňů se podařilo bezpečně prokázat, že ve všech třech případech Kušnierz a jeho tři komplicové skutečně inkasovali peníze. Zmírnění trestu pro Kušnierze odvolací soud zdůvodnil nepřiměřenou přísností původního verdiktu.

Nejvyšší soud loni v květnu řekl, že justice provedla řádné dokazování a Kušnierzovo dovolání odmítl.

Kušnierz spolu s početnou skupinou figuruje také v další kauze machinací v ROP Severozápad. Úřad údajně namísto losování přímo dosazoval konkrétní externí hodnotitele projektů.

Skupina obžalovaných prý takto ovlivnila dotace za více než 1,4 miliardy korun, ROP Severozápad nakonec proplatil 922 milionů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy