Exšéf ROP Severozápad Kušnierz neuspěl s ústavní stížností

ČTK ČTK
17. 3. 2015 14:52
Za zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků dostal pětiletý trest vězení, momentálně je už podmíněně na svobodě. Podle Ústavního soudu postupovaly všechny instituce spravedlivě.
Petr Kušnierz (vlevo).
Petr Kušnierz (vlevo). | Foto: www.nuts2severozapad.cz

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Petra Kušnierze, bývalého ředitele dotačního úřadu Regionálního operačního programu Severozápad.

Za zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků dostal pětiletý trest vězení, momentálně je už podmíněně na svobodě.

ÚS jeho stížnost proti verdiktu označil za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z usnesení v soudní databázi.

V souladu s ústavními principy

"Po celkovém posouzení věci ÚS dospěl k názoru, že krajský soud, odvolací soud i dovolací soud ve vztahu ke stěžovateli postupovaly v souladu s ústavními principy spravedlivého procesu a že řízení vedoucí k jeho pravomocnému odsouzení lze označit za řízení spravedlivé," stojí v usnesení.

Loni ÚS odmítl také stížnost komplice Vladislava Hleby z Ukrajiny. Kušnierz v ústavní stížnosti poukazoval na údajnou podjatost soudu prvního stupně, nedostačující popis skutku a nesprávně užitou právní kvalifikaci. Výhrady měl také proti dokazování.

Požadoval část peněz z dotací

Ústecký krajský soud Kušnierzovi původně vyměřil 7,5 roku vězení. Odvolací senát verdikt zmírnil, potvrdil však pokutu 750.000 korun i zákaz pracovat s evropskými dotacemi na 5,5 roku.

Kušnierz chtěl prostřednictvím tří kamarádů po uchazečích o dotace provize z přidělených peněz. Celkem požadovali minimálně 1,7 milionu korun a velkou část skutečně převzali. Kušnierz od počátku vinu popíral.

Ostatní aktéři případu vyvázli s podmíněnými tresty. Policie prošetřovala tři projekty - rodinný hotel pod Třeboňským kopcem na Karlovarsku s dotací asi 12 milionů korun, chomutovský Penzion Villa Mannesman s nepřidělenou dotací 15 milionů a rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

Kušnierz figuruje v další kauze

Podle soudů všech stupňů se podařilo bezpečně prokázat, že ve všech třech případech Kušnierz a jeho tři komplicové skutečně inkasovali peníze. Zmírnění trestu pro Kušnierze odvolací soud zdůvodnil nepřiměřenou přísností původního verdiktu.

Nejvyšší soud loni v květnu řekl, že justice provedla řádné dokazování a Kušnierzovo dovolání odmítl.

Kušnierz spolu s početnou skupinou figuruje také v další kauze machinací v ROP Severozápad. Úřad údajně namísto losování přímo dosazoval konkrétní externí hodnotitele projektů.

Skupina obžalovaných prý takto ovlivnila dotace za více než 1,4 miliardy korun, ROP Severozápad nakonec proplatil 922 milionů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy