Obviněná ředitelka úřadu ROP Severozápad zůstane ve funkci

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 3. 2014 17:06
Havlicová čelí společně s dalšími čtyřmi lidmi stíhání z porušování povinností při správě cizího majetku.
Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Obviněná ředitelka úřadu ROP Severozápad Jana Havlicová zůstane ve funkci.

Rozhodl o tom výbor regionální rady, řekl jeho předseda Petr Navrátil (ČSSD).

Havlicová čelí společně s dalšími čtyřmi lidmi stíhání z porušování povinností při správě cizího majetku. Úřad se připojí k trestnímu řízení a bude u soudu vymáhat škodu.

"Výbor vzal na vědomí informaci o trestním stíhání paní ředitelky a rozhodl o jejím ponechání ve funkci až do pravomocného rozsudku," řekl Navrátil.

Obvinění Havlicové souvisí s konkurenčními doložkami v řádu statisíců korun pro dva bývalé ředitele úřadu Petra Kušnierze a Pavla Markvarta. Doložky jim zajišťovaly 12 měsíčních platů po jejich odchodu z funkcí. Úřad částky sice snížil, ale statisíce jim vyplatil.

Podle Navrátila podepsal někdejší předseda ROP Severozápad Jiří Šulc konkurenční doložky, které zajišťovaly Kušnierzovi a Markvartovi 12 měsíčních platů.

"Doložky odporovaly zákoníku práce, podle něj nemůže být úředníkům konkurenční doložka dána," řekl už dříve Navrátil. Kušnierzovi úřad vyplatil 385 tisíc korun, Markvartovi 424 tisíc korun. Podle Navrátila se doložky týkaly jen Markvarta a Kušnierze, jiných ředitelů ne.

Havlicová, která nechala vyplatit doložku bývalému řediteli Markvartovi, s obviněním nesouhlasí. "Podala jsem proti obvinění stížnost," řekla.

Havlicovou brání i Navrátil. "Považovala za amorální vyplatit 12 platů člověku, který se právě vrátil z vyšetřovací vazby a který na úřadě pracoval jen osm měsíců. Nicméně bylo k tomu rozhodnutí interního právníka, který potvrzoval. Nechala si zpracovat interní právní názor, který řekl, že smlouva je platná, a dnes je stíhaná za to, že ty peníze vyplatila," řekl Navrátil.

Mezi obviněnými je kromě Havlicové i někdejší předseda výboru a hejtman Jiří Šulc (ODS), bývalý ředitel Pavel Markvart, bývalý právník úřadu Jan Martinovský a Petr Červinka, který úřad vedl jako pověřený. Šulc navíc podle informací ČTK čelí i obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Exhejtman v pondělí podal proti stíhání stížnost. "Výbor si sám odhlasoval postup. Upozorňuji na fakt, že při hlasování o odvolání resp. uzavření konkurenční doložky pro Petra Kušnierze jsem se osobně zdržel hlasování a pro usnesení nehlasoval. Doložku pro něj jsem ani nikdy nepodepsal. Dále jsem v té věci nejednal, neboť byla v kompetenci jiných osob," uvedl Šulc.

V případě doložky pro následujícího ředitele Markvarta se podle Šulce pokračovalo podle stejného vzoru a věc už byla jen v kompetenci ředitele úřadu. Zároveň odmítá, že by byl doložkami porušen zákon.

Úřad se připojí k trestnímu řízení a bude požadovat náhradu škody. Navíc zvažuje, že podnikne kroky vůči interní právní firmě, která dala Havlicové špatné stanovisko.

"Budeme to zvažovat, právník tady už nepracuje, v rámci připojení ke škodě bude i toto zvažováno," doplnil Navrátil.

Obvinění Havlicové a Červinky znamená, že trestně stíhaní jsou už všichni dosavadní ředitelé úřadu.

"Je to odlišné, protože předchozí ředitelé byli obviněni za problémy ve funkčnosti toho úřadu, v rámci rozdělování dotací, v rámci pletich, v tomto případě je tam neúmyslný trestný čin vyplacení peněz, ale na základě informací, které byly dobře podloženy," dodal Navrátil.

Kušnierz už byl pravomocně odsouzen za korupci při přidělování dotací. Společně s Markvartem a někdejším ředitelem Petrem Vráblíkem čelí i obžalobě za ovlivňování projektů. Soud by měl začít za několik měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy