Kauza ROP Severozápad u soudu: Poškození chtějí dvě miliardy

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2014 15:51
K ústeckému soudu přišlo sedm z osmi obžalovaných, mezi kterými jsou tři bývalí ředitelé úřadu.
Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Poškození žádají v kauze machinací s dotacemi ROP Severozápad náhradu škody převyšující dvě miliardy korun. Ministerstvo financí žádá 775 milionů korun za 14 projektů, které proplatila Evropská unie. Úřad ROP Severozápad a Ústecký kraj chtějí shodně po 628 milionech.

Vyplývá to z nároků, které před soudem přednesli advokáti úřadů. V kauze čelí obžalobě osm lidí. Podle obžaloby ovlivnili projekty za 1,4 miliardy korun, 922 milionů úřad skutečně proplatil.

Kauzu začal projednávat ústecký krajský soud. Úřadu by škodu měli nahradit všichni rovným dílem. K hlavnímu líčení dorazilo sedm z osmi obžalovaných, někdejší ředitel úřadu Petr Vráblík se kvůli nemoci omluvil.

V reakci na rozhodnutí Ústeckého kraje zatím ustoupili od svého záměru iniciátoři krajského referenda za to, aby škody v ROP Severozápad uhradili viníci.

"Je to nečekaná, ovšem o to příjemnější zpráva, a to nejenom pro mne, ale všechny občany naší země. Konečně začalo platit, co vždy platit mělo. Škody by měl platit viník a v případě rozkradených eurodotací jde o miliardy korun daňových poplatníků," uvedl zmocněnec přípravného výboru referenda Leo Steiner.

Úřad ROP Severozápad částku vypočítal z proplacených projektů a plošné korekce. Jde také o peníze, které poskytla Česká republika prostřednictvím ministerstva financí, připomněl právník úřadu Jiří Schüller. Kvůli chybám v dotacích ROP Severozápad vyměřila Evropská unieuž dříve sankci 2,7 miliardy korun. Zaplatil je stát, Ústecký a Karlovarský kraj a částečně i příjemci dotací.

Mezi obžalovanými jsou někdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda, tři bývalí ředitelé úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz, Petr Vráblík a Pavel Markvart a bývalé úřednice. Jedna z nich, Irena Kotlanová, je spolupracující obviněnou.

Právníci bývalého náměstka Koudy napadli kvalifikaci obžaloby. Požadují, aby byl jeho případ z této kauzy vyloučen a byl projednán u příslušného okresního soudu jako útisk, nikoli jako zneužití pravomoci úřední osoby.

Kouda prý vyhrožoval propuštěním

Tehdejší náměstek hejtmanky Kouda podle obžaloby předložil v dubnu 2011 Kotlanové seznam projektů a požadoval, aby dotaci získaly. Mimo jiné šlo o modernizace lyžařských středisek v Krušných horách, vybudování muzea vývoje a tradic myslivosti v Libouchci na Ústecku nebo Integrovaný dopravní systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova.

"Své pokyny doplnil pohrůžkou propuštění přesněji neurčených zaměstnanců Úřadu regionální rady ze zaměstnání, čímž závažným způsobem ohrozil objektivnost a nezávislost hodnocení daných projektů a způsobilost proplacení dotačních prostředků," popsal státní zástupce Vladimír Jan v obžalobě.

Kouda před soudem jakoukoli vinu odmítl. "Nikdy jsem paní Kotlanové nevyhrožoval, netlačil jsem na ni. Není to mým zvykem," řekl před soudem Kouda s tím, že kauza zničila jeho politickou kariéru. Vinu odmítá i Kušnierz. Před soudem nevypovídal, odkázal se na výpovědi z přípravného řízení. Klíčové výpovědi Kotlanové označil před kriminalisty za "snůšky lží a nesmyslů".

Advokát Kotlanové Libor Petříček řekl, že svou klientku považuje za oběť. Upozornil na to, že kdyby už dříve existoval zákon o úřednících, jeho klientka by byla chráněná. "Jeho absence umožnila představitelům politické reprezentace na moji klientku jako nejvyšší úřednici vytvářet nepřípustný nátlak," řekl Petříček.

V seznamu projektů, které údajně obžalovaní ovlivnili, jsou projekty měst a obcí i soukromých investorů.

Bývalí ředitelé úřadu podle obžaloby dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, nelosovali je. Experti měli v hodnocení projektů klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo. Kušnierz prý takto ovlivnil složení expertů, kteří hodnotili stavbu hotelu Větruše v Ústí nad Labem nebo Apartmánů 99 v Chomutově.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy