Kauza ROP Severozápad u soudu: Poškození chtějí dvě miliardy

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 9. 2014 15:51
K ústeckému soudu přišlo sedm z osmi obžalovaných, mezi kterými jsou tři bývalí ředitelé úřadu.
Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Poškození žádají v kauze machinací s dotacemi ROP Severozápad náhradu škody převyšující dvě miliardy korun. Ministerstvo financí žádá 775 milionů korun za 14 projektů, které proplatila Evropská unie. Úřad ROP Severozápad a Ústecký kraj chtějí shodně po 628 milionech.

Vyplývá to z nároků, které před soudem přednesli advokáti úřadů. V kauze čelí obžalobě osm lidí. Podle obžaloby ovlivnili projekty za 1,4 miliardy korun, 922 milionů úřad skutečně proplatil.

Kauzu začal projednávat ústecký krajský soud. Úřadu by škodu měli nahradit všichni rovným dílem. K hlavnímu líčení dorazilo sedm z osmi obžalovaných, někdejší ředitel úřadu Petr Vráblík se kvůli nemoci omluvil.

V reakci na rozhodnutí Ústeckého kraje zatím ustoupili od svého záměru iniciátoři krajského referenda za to, aby škody v ROP Severozápad uhradili viníci.

"Je to nečekaná, ovšem o to příjemnější zpráva, a to nejenom pro mne, ale všechny občany naší země. Konečně začalo platit, co vždy platit mělo. Škody by měl platit viník a v případě rozkradených eurodotací jde o miliardy korun daňových poplatníků," uvedl zmocněnec přípravného výboru referenda Leo Steiner.

Úřad ROP Severozápad částku vypočítal z proplacených projektů a plošné korekce. Jde také o peníze, které poskytla Česká republika prostřednictvím ministerstva financí, připomněl právník úřadu Jiří Schüller. Kvůli chybám v dotacích ROP Severozápad vyměřila Evropská unieuž dříve sankci 2,7 miliardy korun. Zaplatil je stát, Ústecký a Karlovarský kraj a částečně i příjemci dotací.

Mezi obžalovanými jsou někdejší náměstek hejtmanky Pavel Kouda, tři bývalí ředitelé úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz, Petr Vráblík a Pavel Markvart a bývalé úřednice. Jedna z nich, Irena Kotlanová, je spolupracující obviněnou.

Právníci bývalého náměstka Koudy napadli kvalifikaci obžaloby. Požadují, aby byl jeho případ z této kauzy vyloučen a byl projednán u příslušného okresního soudu jako útisk, nikoli jako zneužití pravomoci úřední osoby.

Kouda prý vyhrožoval propuštěním

Tehdejší náměstek hejtmanky Kouda podle obžaloby předložil v dubnu 2011 Kotlanové seznam projektů a požadoval, aby dotaci získaly. Mimo jiné šlo o modernizace lyžařských středisek v Krušných horách, vybudování muzea vývoje a tradic myslivosti v Libouchci na Ústecku nebo Integrovaný dopravní systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova.

"Své pokyny doplnil pohrůžkou propuštění přesněji neurčených zaměstnanců Úřadu regionální rady ze zaměstnání, čímž závažným způsobem ohrozil objektivnost a nezávislost hodnocení daných projektů a způsobilost proplacení dotačních prostředků," popsal státní zástupce Vladimír Jan v obžalobě.

Kouda před soudem jakoukoli vinu odmítl. "Nikdy jsem paní Kotlanové nevyhrožoval, netlačil jsem na ni. Není to mým zvykem," řekl před soudem Kouda s tím, že kauza zničila jeho politickou kariéru. Vinu odmítá i Kušnierz. Před soudem nevypovídal, odkázal se na výpovědi z přípravného řízení. Klíčové výpovědi Kotlanové označil před kriminalisty za "snůšky lží a nesmyslů".

Advokát Kotlanové Libor Petříček řekl, že svou klientku považuje za oběť. Upozornil na to, že kdyby už dříve existoval zákon o úřednících, jeho klientka by byla chráněná. "Jeho absence umožnila představitelům politické reprezentace na moji klientku jako nejvyšší úřednici vytvářet nepřípustný nátlak," řekl Petříček.

V seznamu projektů, které údajně obžalovaní ovlivnili, jsou projekty měst a obcí i soukromých investorů.

Bývalí ředitelé úřadu podle obžaloby dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, nelosovali je. Experti měli v hodnocení projektů klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo. Kušnierz prý takto ovlivnil složení expertů, kteří hodnotili stavbu hotelu Větruše v Ústí nad Labem nebo Apartmánů 99 v Chomutově.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

ČNB zlepšila odhad vývoje ekonomiky, čeká letos pokles HDP o 0,3 procenta

Česká národní banka (ČNB) dnes zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 procenta. V listopadové prognóze předpokládala, že se výkonnost ekonomiky sníží o 0,7 procenta. Centrální banka ale zhoršila výhled inflace, která by letos v průměru měla činit 10,8 procenta. V listopadu ČNB předpokládala inflaci průměrně 9,1 procenta. Na tiskové konferenci po dnešním jednání bankovní rady o tom informoval guvernér ČNB Aleš Michl.

"Recese na začátku roku bude mírnější, než čekala listopadová prognóza, a to zejména díky příznivému vlivu na energetických trzích a robustnější zahraniční poptávce," řekl Michl. Podle prognózy ČNB se ale sníží domácí poptávka i firemní investice. Pokles domácí poptávky je přitom podle Michla důležitý k oslabení inflačních tlaků.

"S odezněním nákladových tlaků se pak ekonomika postupně vrátí k růstu," doplnil Michl. Pro příští rok ČNB předpokládá hospodářské oživení, HDP by měl vzrůst o 2,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Muž, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v budově kanceláří, měl plně funkční zbraň

Zbraň muže, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v kancelářské budově, byla plně funkční. Policie při prohlídce budovy našla i zničenou místnost a v ní možné části výbušného systému. Muže zatím nebylo možné vyslechnout. Na policejním webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí David Chaloupka. Policie zveřejnila video ze zásahu, kdy muže zajistila. Při události se nikdo z evakuovaných lidí nezranil.

"Případ si převzali kriminalisté, kteří jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení," uvedl Chaloupka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Za výrobu a distribuci drog na Šumpersku uložil soud muži 12 let vězení

Za rozsáhlou výrobu a distribuci drog na Šumpersku potrestal ve čtvrtek olomoucký krajský soud Karla Směšného 12 lety vězení. Jde o nejvyšší trest z původní osmičlenné organizované skupiny, kterou kriminalisté odkryli předloni v červnu. Poslednímu ze souzených mužů, Radoslavu Žákovi, uložil soud dva roky vězení. Případ zbylých šesti mužů soud pravomocně uzavřel loni v červnu, když uzavřel jejich dohodu o vině a trestu. Skupina obstarávala přes kontakty v Polsku léčiva a chemikálie k výrobě pervitinu, zadokumentované množství podle policie stačilo na výrobu více než sto kilogramů této drogy.

Směšný obstarával od roku 2020 do poloviny roku 2021 jako člen organizované zločinecké skupiny působící ve více státech velké množství sloučenin, z nichž se dají chemickým postupem drogy fyrobit. V několika případech v dílně v Šumperku pervitin také vyrobil a v Sudkově na Šumpersku ji prodával. Odsouzen je i za to, že v obci Chromeč převzal pro výrobu drog 15 kilogramů jódu a také červený fosfor; podle odborníků by se například z množství jódu podařilo vyrobit až 15 kilogramů pervitinu. Soud mu uložil i peněžitý trest 455 tisíc korun. Směšnému hrozilo deset až 18 let vězení. "Za obdobnou trestnou činnost stojí před soudem již potřetí," uvedl soudce Martin Lýsek.

Žákovi se naopak účast na organizované zločinecké skupině neprokázala, podle soudu nebyl proveden subjektivní důkaz o vědomé účasti na její trestné činnosti. I z toho důvodu byl trest podstatně nižší, potrestán byl za distribuci drog a nález chemikálií při domovní prohlídce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy