Kušnierz si odpyká pět let ve vězení, potvrdil Nejvyšší soud

ČTK ČTK
2. 5. 2014 12:42
Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad byl odsouzen za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele.
Petr Kušnierz (vlevo).
Petr Kušnierz (vlevo). | Foto: www.nuts2severozapad.cz

Brno - Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz si za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele odpyká pět let ve vězení. Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud. S dovoláními neuspěli ani komplicové Roman Švec a Ukrajinec Vladislav Hleba.

Justice podle Nejvyššího soudu provedla řádné dokazování a patřičně zohlednila všechny námitky obžalovaných. Proto soud dovolání podle mluvčího Petra Knötiga odmítl jako zjevně neopodstatněné. Kušnierz má ještě možnost podat ústavní stížnost, musel by však argumentovat porušením svých základních práv.

Ústecký krajský soud Kušnierzovi původně vyměřil 7,5 roku ve vězení. Odvolací senát verdikt zmírnil, potvrdil však pokutu 750.000 korun i zákaz pracovat s evropskými dotacemi na 5,5 roku.

Foto: Aktuálně.cz

Kušnierz chtěl prostřednictvím tří kamarádů po uchazečích o dotace provize z přidělených peněz. Celkem požadovali minimálně 1,7 milionu korun a velkou část skutečně převzali. Kušnierz od počátku vinu popíral. Ostatní aktéři případu vyvázli s podmíněnými tresty.

Policie prověřovala tři projekty

Policie konkrétně prošetřovala tři projekty - rodinný hotel pod Třeboňským kopcem na Karlovarsku s dotací asi 12 milionů korun, chomutovský Penzion Villa Mannesman s nepřidělenou dotací 15 milionů a rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.

Podle soudů se podařilo bezpečně prokázat, že ve všech třech případech Kušnierz a jeho tři komplicové skutečně inkasovali peníze. Zmírnění trestu pro Kušnierze odvolací soud zdůvodnil nepřiměřenou přísností původního verdiktu.

Kušnierz spolu s dalšími lidmi figuruje také v kauze machinací s dotacemi v ROP Severozápad. Úřad údajně namísto losování přímo dosazoval konkrétní externí hodnotitele projektů. Skupina obžalovaných prý takto ovlivnila dotace za více než 1,4 miliardy korun, ROP Severozápad nakonec proplatil 922 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy