ROP Severozápad: Ovlivněny byly projekty za miliardu

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 1. 2014 14:33
Státní zástupce obžaloval v kauze s machinací s dotacemi 8 lidí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Při machinacích týkajících se dotačních programů ROP Severozápad byly ovlivněny projekty za 1,4 miliardy korun. Jedna z obžalovaných při vyšetřování spolupracuje, vyplývá z obžaloby.

Státní zástupce obžaloval v kauze machinací s dotacemi osm lidí, mimo jiné bývalého náměstka hejtmanky Pavla Koudu (ČSSD), tři bývalé ředitele úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze, Pavla Markvarta a Petra Vráblíka nebo úřednici Irenu Kotlanovou.

Viní je ze zneužití pravomoci úřední osoby, poškozování finančních zájmů Evropské unie, případně obou skutků. Kotlanová má status spolupracující obviněné.

Podle obžaloby ovlivnili obžalovaní dotace za více než 1,4 miliardy korun, 922 milionů ROP Severozápad nakonec proplatil. V seznamu projektů, které měli obžalovaní ovlivnit, jsou projekty měst a obcí i soukromých investorů.

Tehdejší náměstek hejtmanky Kouda podle obžaloby předložil v dubnu 2011 Kotlanové seznam projektů, u kterých požadoval, aby dotaci získaly. Mimo jiné šlo o modernizace lyžařských středisek v Krušných horách, vybudování muzea vývoje a tradic myslivosti v Libouchci na Ústecku nebo Integrovaný dopravní systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova.

"Své pokyny doplnil pohrůžkou propuštění přesněji neurčených zaměstnanců úřadu regionální rady ze zaměstnání, čímž závažným způsobem ohrozil objektivnost a nezávislost hodnocení daných projektů a způsobilost proplacení dotačních prostředků," píše v obžalobě státní zástupce Vladimír Jan.

Litvínov dotaci nezískal

Kouda podle obžaloby chtěl, aby v hodnocení naopak neuspěl projekt Litvínova na rekonstrukci Valdštejnského zámku.

Starosta Litvínova Milan Šťovíček (nez.) potvrdil, že město evropskou dotaci skutečně nezískalo. "Šlo o projekt za zhruba 80 milionů korun, dotaci z ROP Severozápad jsme nedostali. Nakonec jsme uspěli s žádostí o státní dotaci," řekl Šťovíček.

Bývalí ředitelé úřadu podle obžaloby machinovali s externími hodnotiteli projektů. Namísto jejich losování je dosazovali přímo. V systému hodnocení projektů měli experti klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo.

Kušnierz měl takto ovlivnit složení expertů, kteří hodnotili například stavbu hotelu Větruše v Ústí nad Labem nebo Apartmánů 99 v Chomutově.

S nárokem na náhradu škody se k trestnímu řízení připojila ministerstva financí a pro místní rozvoj, u soudu budou požadovat více než 300 milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy