Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Petra Kušnierze, bývalého ředitele dotačního úřadu Regionálního operačního programu Severozápad.
Za zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatků dostal pětiletý trest vězení, momentálně je už podmíněně na svobodě.
ÚS jeho stížnost proti verdiktu označil za zjevně neopodstatněnou, vyplývá z usnesení v soudní databázi.
V souladu s ústavními principy
"Po celkovém posouzení věci ÚS dospěl k názoru, že krajský soud, odvolací soud i dovolací soud ve vztahu ke stěžovateli postupovaly v souladu s ústavními principy spravedlivého procesu a že řízení vedoucí k jeho pravomocnému odsouzení lze označit za řízení spravedlivé," stojí v usnesení.
Loni ÚS odmítl také stížnost komplice Vladislava Hleby z Ukrajiny. Kušnierz v ústavní stížnosti poukazoval na údajnou podjatost soudu prvního stupně, nedostačující popis skutku a nesprávně užitou právní kvalifikaci. Výhrady měl také proti dokazování.
Požadoval část peněz z dotací
Ústecký krajský soud Kušnierzovi původně vyměřil 7,5 roku vězení. Odvolací senát verdikt zmírnil, potvrdil však pokutu 750.000 korun i zákaz pracovat s evropskými dotacemi na 5,5 roku.
Kušnierz chtěl prostřednictvím tří kamarádů po uchazečích o dotace provize z přidělených peněz. Celkem požadovali minimálně 1,7 milionu korun a velkou část skutečně převzali. Kušnierz od počátku vinu popíral.
Ostatní aktéři případu vyvázli s podmíněnými tresty. Policie prošetřovala tři projekty - rodinný hotel pod Třeboňským kopcem na Karlovarsku s dotací asi 12 milionů korun, chomutovský Penzion Villa Mannesman s nepřidělenou dotací 15 milionů a rekonstrukci fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích.
Kušnierz figuruje v další kauze
Podle soudů všech stupňů se podařilo bezpečně prokázat, že ve všech třech případech Kušnierz a jeho tři komplicové skutečně inkasovali peníze. Zmírnění trestu pro Kušnierze odvolací soud zdůvodnil nepřiměřenou přísností původního verdiktu.
Nejvyšší soud loni v květnu řekl, že justice provedla řádné dokazování a Kušnierzovo dovolání odmítl.
Kušnierz spolu s početnou skupinou figuruje také v další kauze machinací v ROP Severozápad. Úřad údajně namísto losování přímo dosazoval konkrétní externí hodnotitele projektů.
Skupina obžalovaných prý takto ovlivnila dotace za více než 1,4 miliardy korun, ROP Severozápad nakonec proplatil 922 milionů.