Ústav nabízí pomoc při narovnání důchodů disidentů, Jurečky se zastal

ČTK ČTK
20. 11. 2023 15:20
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) je připraven podílet se na narovnání důchodů disidentů a disidentek. Jejich nízké penze označil za historickou křivdu. Neřešení nízkých disidentských penzí kritizuje signatář Charty 77 Jiří Gruntorád. Požaduje odstoupení ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Na podporu požadavku začal 17. listopadu u sídla vlády držet hladovku.
Signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád drží hladovku a požaduje odstoupení ministra Jurečky.
Signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád drží hladovku a požaduje odstoupení ministra Jurečky. | Foto: Profimedia.cz

Vedení Ústavu pro studium totalitních režimů se v pondělí Jurečky zastalo, podle něj se ministr problematikou dlouhodobě zabývá. "Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí připravil zákon o snížení důchodů komunistickým prominentům a následně zaměstnanci ÚSTR připravili seznam osob, u nichž dojde ke snížení důchodů," uvedl ústav v pondělním vyjádření. 

"A stejně tak je ÚSTR připraven podílet se ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí na narovnání důchodů disidentům a jejich rodinným příslušníkům," stojí dále v prohlášení.

Ústav uvedl, že historickou křivdu u nízkých disidentských penzí je nutné napravit. "Chápeme rozhořčení disidentů a sdílíme je, pokládáme za smutné, že 34 let po Listopadu 1989, není tato křivda napravena," sdělil ústav.

Za malými důchody odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu bývá věznění, vynucená emigrace či nemožnost pracovat. Nemohli tak dostatečně dlouho platit odvody. Mnoho lidí také nesmělo působit ve své profesi a smělo vykonávat jen pomocné práce s malým výdělkem, který se pak promítl do nízké penze. Příplatky k důchodu pro odbojáře všichni nezískali.

Signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád uvedl, že loni spolu s dalšími disidenty a disidentkami kvůli tomu poslal dopis premiérovi Petru Fialovi (ODS). Získali odpověď, že mohou žádat o takzvané odstranění tvrdosti zákona, tedy o zmírnění podmínek a dopočítání penze. Jeden z disidentů žádost podal. Jurečka ji zamítl. V sobotu před dvěma dny ministr po zahájení Gruntorádovy hladovky oznámil, že Česká správa sociálního zabezpečení disidentské penze znovu prověří a s posuzováním začne hned po víkendu.

Na jaře šéf resortu novinářům řekl, že jeho ministerstvo řešení chystá. Šéf ministerského odboru sociálního pojištění Tomáš Machanec tehdy uvedl, že by se na něm měl podílet Ústav pro studium totalitních režimů, který by mohl disidentům a disidentkám vydávat osvědčení. O úpravě penze by při zmírnění tvrdosti zákona pak rozhodovala sociální správa. Dostala by od ministerstva návod postupu.

V pondělí se vedení ústavu Jurečky zastalo. "Mrzí nás, že je odpovědnost přesouvána na současného vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí, který se problematikou dlouhodobě zabývá a skutečně ji řeší," uvedlo vedení Ústavu pro studium totalitních režimů.

Poslanec ODS a někdejší ředitel ÚSTR Pavel Žáček na síti X uvedl, že také podporuje narovnání nízkých disidentských důchodů. Podle něj není problém v ministrovi, ale v zavedeném úředním šimlu sociální správy.

 

Právě se děje

Další zprávy