Praha - Dobojováno. Přijímačky na střední školy pozvolna končí a ředitelé sčítají zápisové lístky. Obor neotevřen, hlásí rodičům některé z nich. Dětí je totiž málo.
Zatímco základní školy letos opouští zhruba 120 tisíc žáků, školy jim nabízejí kolem 150 tisíc volných míst. S nedostatkem studentů proto bojují všichni - nejen střední odborné školy, ale i některá gymnázia.
Končíme, hlásí školy
"Museli jsme letos zrušit obor foto-video-reportér-producent," potvrdila Lucie Šolcová z pražské soukromé Střední odborné školy umění a managementu. Na obor se podle ní původně hlásilo osm dětí, všechny škola ke studiu přijala. Všichni totiž úspěšně složili talentovou zkoušku.
Zápisový lístek ale nakonec odevzdali jen tři z nich.
"To škola nikdy dřív nezažila, v předchozích letech jsme vždy třídu bez problémů naplnili. Obyčejně jsme měli kolem patnácti dětí," podotkla Šolcová. Letos ale pravděpodobně zvítězily podobné obory na konkurenčních středních školách.
Těm, jejichž zájem o studium trval, škola nabídla místo na příbuzných oborech. Jak to bude v příštích letech, si nikdo netroufá odhadnout.
Méně dětí ve třídách
Další školy sice v září první ročníky otevřou, do lavic ale usedne daleko méně lidí, než se původně počítalo.
"Nejprve to vypadalo, že si budeme moct vybírat. O školu byl opravdu velký zájem," popsal situaci v polovině března, kdy do školy teprve chodily přihlášky, ředitel Gymnázia J.A. Komenského v Novém Strašecí Richard Spiegl. Do schránky přišlo 120 přihlášek, škola přitom měla místo pro necelou polovinu z nich.
Podívejte se, co museli znát budoucí gymnazisté:
Pak ale skončily přijímačky i odvolací řízení a učitelé přepočítali zápisové lístky. Výsledek je překvapil: Z těch žáků, které škola ke studiu přijala, jich nakonec do lavic usedne téměř o pětinu méně. "Z hlediska pedagogického je to sice optimum, ekonomicky to ale bude sotva na přežití," zhodnotil Spiegl.
Škola podle něj doplatila hlavně na to, že stojí blízko Prahy. Řada dětí volí studium raději tam. "Podle toho, co vím, ale chybí děti všude. I další gymnázia otevírají třídy po dvaceti až jednadvaceti studentech," uzavřel.
Školy se slučují, stojí to méně
To, že populační křivka klesá a školáků je stále méně, dokládají i úřady. Aby ušetřily, slučují školy téměř všechny kraje v Česku. Nejčastěji zanikají zdravotnické a technické obory. O ty mají děti nejmenší zájem.
I tohle museli znát budoucí gymnazisté:
V Mostě se například jedna zdravotnická škola od září sloučí s pedagogicko-obchodní školou. V nedalekých Lounech se spojí technická střední škola a podobně zaměřené učiliště. Slučování čeká také na dopravní školu v Děčíně.
"Slučujeme, protože dětí ubývá. Ústeckému kraji pak vznikají ztráty. Platíme za energie a údržbu v nedostatečně využívaných budovách," vysvětlil rozhodnutí Ústeckého kraje radní pro školství Petr Jakubec.
Za pět let ubude čtvrtina dětí
A připojil statistiku: Zatímco v letošním roce navštěvuje střední školy v kraji více než 41 tisíc žáků, od září se jejich počet bude pohybovat jen kolem 39 tisíc. Za pět let to pak bude dokonce jen 30 a půl tisíce žáků.
Dvě střední školy splynou v jednu také v Bruntále. Bude to od ledna.
„Důvodem je nevyužitá kapacita škol, demografická křivka, ale také skutečnost, že škola získává normativní příspěvek na žáka. Sloučením škol bude možné ušetřit," řekl vedoucí odboru školství krajského úřadu Libor Lenčo.