Úspěch Zwyrtek Hamplové a Kovářové je náhoda. Za měsíc o nich neuslyšíme, míní expert

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
2. 10. 2022 7:00
"Prohře ANO v senátních volbách se nelze divit. Lidí, kteří hlasují proti hnutí, je více než jeho voličů," myslí si politolog Michal Pink z Masarykovy univerzity. Koalice Spolu podle něj zvítězila díky tomu, že dokázala působit jednotně. Její nadvládu nad Senátem neohrozí ani úspěch antisystémových kandidátek Jany Zwyrtek Hamplové a Daniely Kovářové. Jejich výhra je souhra náhod, říká.
Miloš Vystrčil po vítězství v druhém kole senátních voleb s premiérem Petrem Fialou a dalšími politiky koalice Spolu.
Miloš Vystrčil po vítězství v druhém kole senátních voleb s premiérem Petrem Fialou a dalšími politiky koalice Spolu. | Foto: ČTK

Zástupci ANO opakovaně prohlašovali letošní volby za referendum o vládě. Co se týče těch senátních, z druhého kola nakonec hnutí odchází neúspěšně, ze sedmnácti kandidátů vyhráli jen dva. Jsou tyto volby jednoznačnou prohrou hnutí ANO?

Ano, ale vzhledem k tomu, jak hnutí ANO vystupuje, se není čemu divit. Strany jeho typu dvoukolový většinový volební systém dlouhodobě nezvládají. Ten nenahrává hnutím, která jsou založena marketingově, populisticky, na jednom lídrovi. Navíc trestá kandidáty, které více lidí moc nemusí, než je má rádo. A naopak odměňuje ty, kteří jsou schopní oslovit i lidi, kteří nejsou jejich voliči.

Dlouhodobě také víme, že tomuto typu voleb chybí jednotící linka, pokud se nepodaří celé volby stočit na jedno téma tak, jak si to představoval v roce 2008 Jiří Paroubek se zastavením třicetikorunového poplatku u lékaře nebo jak to letos chtěl Andrej Babiš s referendem o vládě. A to těmto stranám opět nepomáhá.

Mapa výsledků senátních voleb v roce 2022.
Mapa výsledků senátních voleb v roce 2022. | Foto: Aktuálně.cz

Na dvoukolovém volebním systému jsou založeny i prezidentské volby. Co může neúspěch ANO znamenat pro rozhodování Andreje Babiše, zda kandidovat na prezidenta?

O tom, že tento systém nenahrává kandidátům hnutí ANO, ví Andrej Babiš dlouho. O své kandidatuře se tedy rozhodl už dávno, jenom zatím neřekl, jak. To, co pustí do médií a do společnosti, je něco jiného, než co si myslí. Andrej Babiš navíc není taková osobnost jako Miloš Zeman, a i ten se stal prezidentem proto, že měl proti sobě ve druhém kole Karla Schwarzenberga, tedy kandidáta tehdy neoblíbené vládní většiny.

Komunální volby označily za velký úspěch prakticky všechny větší strany. Lze za vítěze těch senátních považovat vládnoucí koalici Spolu, jejíž zástupci uspěli v celkem dvaceti obvodech?

To určitě ano. Z toho důvodu, že ODS, TOP 09 a lidovci dokázali dále vystupovat jednotně jako Spolu, ne že do druhého kola postoupí KDU-ČSL a ODS. Je to důkaz toho, že koalice spolu funguje a má smysl na ní pracovat do budoucna.

Není pro koalici Spolu úspěch jejích kandidátů na rozdíl od hnutí ANO zprávou, aby do prezidentských voleb vyslala vlastního kandidáta?

Ne, na to už je pozdě, to měla udělat jeden, dva, tři měsíce zpět. V tuto chvíli už prezidentská kandidatura běží a kdyby teď vytáhli králíka z klobouku, tak by to dopadlo jako Mirek Topolánek v roce 2018, který nastoupil do rozjetého vlaku na poslední chvíli. Smysluplnější by nyní bylo si vybrat některého z už ohlášených kandidátů.

Co považujete za největší překvapení voleb?

Lze jmenovat neúspěch místopředsedy Senátu Jana Horníka (STAN, dříve SD-SN/SNK ED). Ten byl v horní komoře osmnáct let a rozhodně si nepřipouštěl, že nepostoupí do druhého kola. Je to další důkaz toho, že kandidáti STAN dokáží oslovit voliče v místě svého bydliště, ale senátní obvod je často nad jejich schopnosti.

Oproti němu předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS nakonec s přehledem vyhrál v jihlavském obvodu.

Miloš Vystrčil měl vyhrané volby už dávno dopředu. Je to velký obvod, kde jako politik pocházející z Telče dokáže stále oslovovat lokálně ukotvené voliče. Současně je celé Jihlavsko spíše nelevicové. A zatřetí je to kandidát vládní strany, která je ještě na začátku svého funkčního období, takže není ještě tak neoblíbená, jako bude v polovině. To jsou věci, které vám vyhrají volby. A ne to, jestli máte billboard na křižovatce nebo jestli je modrý, nebo oranžový.

Překvapením může být také úspěch dvou kandidátek: Jany Zwyrtek Hamplové, která v minulosti - mimo jiné podle serveru Manipulátoři - šířila dezinformace o covidu a nyní vystupuje na protivládních demonstracích, a také Daniely Kovářové, bývalé ministryně spravedlnosti se silně konzervativními názory, podle které je například sexuální obtěžování přirozená věc. Čemu tento úspěch přisuzujete?

Případ Zwyrtek Hamplové bych přirovnal k úspěchu Jitky Chalánkové, která před čtyřmi lety jako nezávislá porazila kandidátku vládní ČSSD Boženu Sekaninovou. Chalánková se stejně jako Zwyrtek Hamplová dostala do druhého kola jen těsně a o pár hlasů porazila kandidáta, od kterého se to očekávalo. A ve druhém kole už je to boj mezi kandidátem pro mnohé nenáviděného ANO a někým jiným. A lidí, kteří hlasují proti ANO, je více než těch, kteří hlasují pro.

Co se týče Plzně a paní Kovářové, tak tam se musíme podívat, jestli Karel Naxera, který první kolo vyhrál, dostatečně mobilizoval své voliče i do kola druhého. Část voličů viděla nezávislou kandidátku, která jim byla sympatická, a než aby zůstali doma a podpořili vládního kandidáta, tak šli a hlasovali proti němu.

Nemohla hrát v úspěchu těchto kandidátek roli sílící nespokojenost části obyvatel, která se projevuje například na protivládních demonstracích?

Je to možné. Ale zároveň se podívejme, že jde o dvě kandidátky z dvaceti sedmi, které se do druhého kola dostaly velmi těsným výsledkem. Usuzovat nálady ve společnosti na základě několika hlasů považuji za poměrně odvážné. Je to spíše souhra celé řady náhod.

Lze od těchto dvou kandidátek očekávat, že budou v Senátu zastupovat antisystémové, ultrakonzervativní či jinak extrémní proudy?

Senát má 81 členů, ony budou dvě. Bude záležet, do jakého klubu vstoupí a jak se budou prosazovat. Myslím si ale, že za měsíc už o nich nikdo neuslyší a tak to zůstane po následujících šest let. Usednou do Senátu a tím končí. Podívejte se na Vladimíra Železného, který byl před tím, než se stal senátorem, hodně hlasitý. A co se změnilo s jeho zvolením? Nic.

Letošní druhé kolo senátních voleb zaznamenalo nejvyšší účast od roku 2010. Dařilo se letos stranám více mobilizovat své voliče?

Důležité je, že první kolo voleb se konalo současně s volbami komunálními, ve kterých zaznamenáváme větší účast než u voleb do Evropského parlamentu nebo do zastupitelstev krajů.

Záleží také, do jakého obvodu se podíváme. V Jihlavě, kde se konal onen výrazný souboj Miloše Vystrčila (ODS) a Jany Nagyové (za ANO), byla účast velmi vysoká, téměř 39 procent. Ve chvíli, kdy do druhého kola tohoto typu voleb postoupí kandidáti, kteří představují dva protilehlé politické bloky, tak to posiluje volební účast směrem k jednomu i druhému. V Karlových Varech, kde proti sobě stály dvě opoziční kandidátky, ovšem přišlo jen asi 10 procent voličů.

Foto: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Šanghaji znovu protestovaly stovky lidí proti přísným protikoronavirovým opatřením

V mnohamilionové čínské Šanghaji dnes stovky lidí znovu demonstrovaly proti přísným protikoronavirovým opatřením. S odvoláním na očitého svědka o tom informuje agentura AFP. Protesty v Číně v posledních dnech sílí a v některých městech se přelévají i do požadavku na odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.

Demonstranti podle očitého svědka protestovali v neděli odpoledne místního času mlčky na několika křižovatkách Šanghaje. V rukou drželi bílé listy papíru, které se v Číně staly symbolem protestu proti cenzuře, a bílé květiny, dokud je nerozehnala policie.

Demonstrace, které se v posledních dnech rozšířily i do několika dalších měst, vyvolala smrt deseti lidí při požáru budovy v Urumči, hlavním městě provincie Sin-ťiang. Objevily se totiž informace, že kvůli protipandemickým opatřením, která někdy vedla i k mnohaměsíční nucené izolaci, se lidé nemohli dostat z hořící budovy. Úřady to popírají.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na italském ostrově Ischia dál pátrají po možných obětech půdního sesuvu

Na italském ostrově Ischia dnes záchranné složky po celonočním nasazení pokračují v pátrání po možných obětech sobotního půdního sesuvu, uvedla agentura DPA s odvoláním na místní média. Podle úřadů je stále pohřešováno jedenáct lidí, nejméně jedna osoba v sesuvu zahynula.

Vedení prefektury v jihoitalské Neapoli by se dnes ráno mělo sejít k dalšímu krizovému jednání. Dopoledne by měla zasednout také italská vláda, aby v regionu vyhlásila výjimečný stav. Nutné je to mimo jiné proto, aby mohly být rychle uvolněny finanční prostředky.

Záchranné práce hasičů, policie a civilní ochrany komplikují pokračující bouře a déšť. Evakuováno bylo na 130 osob. Neapolská prefektura v sobotu pozdě večer uvedla, že 13 lidí utrpělo zranění a jedenáct lidí považuje za nezvěstné. Potvrzena byla smrt jedné ženy.

V noci na sobotu zasáhly středomořský ostrov v Neapolském zálivu bouřky a silné deště, které způsobily vážné škody zejména ve městech Casamicciola a Lacco Ameno na severním pobřeží Ischie. Směs půdy a kamení se na některých místech valila ulicemi, do moře bylo strženo několik aut.

Oblast je považována za rizikovou z hlediska sesuvů půdy. Podle odborníků byly snahy o nápravu situace v posledních letech nedostatečné, uvedla DPA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská lyžařská střediska letos otevřou později a budou šetřit energii

Lyžařská střediska ve Francii letos kvůli teplému podzimu a nedostatku sněhu otevřou později než v předchozích letech a chystají se s ohledem na vysoké ceny energií zavádět úsporná opatření. Například alpské středisko Val Thorens zahájí provoz tento víkend, tedy o týden později než původně předpokládalo. V nadcházející sezoně chce šetřit například omezením provozní doby sněhových děl nebo snížením teploty uvnitř budov. Napsaly o tom agentury Reuters a AFP.

Střediska Val d'Isère a Tignes, která plánovala pustit lyžaře na sjezdovky tento víkend, se nakonec otevřou až 3. prosince. Kvůli vyšším teplotám tam dlouho nemohla pracovat sněhová děla, a v nižších polohách proto na sjezdovkách není dost sněhu.

"Při rozhodování jsme se řídili zdravým rozumem, nabídka pro naše klienty musí být kvalitní," uvedl Olivier Simonin ze společnosti Val d'Isère Téléphériques, která stejnojmenné středisko provozuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy