Kde chce škrtat Heger: Zaplatí pacienti i pojišťovny

Radek Nohl Radek Nohl
26. 5. 2011 8:50
Ministr předložil na K9 analýzu, podle které mu v roce 2012 bude chybět 12 miliard
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr zdravotnictví Leoš Heger ve svém resortu našel úspory v řádu deseti miliard korun.

Podle finanční analýzy, kterou ve středu předložil na jednání koaličních špiček, takzvané K9, získá peníze například zvýšením poplatku za den v nemocnici, vyřazením některých léků nebo tím, že vezme třetinu finančních prostředků z účtů zdravotních pojišťoven.

Hegerův úřad se ale musí připravit na to, že mu v příštím roce bude chybět zhruba dvanáct miliard korun.

Ministr to v analýze, kterou má deník Aktuálně.cz k dispozici, zdůvodňuje tím, že se zvýší DPH a platy lékařů a zdravotních sester. Očekává také, že poroste inflace.

Strany se opět přely o placení za plomby

Většinu úsporných bodů, které Heger na K9 předložil, lídři stran odsouhlasili. Neposvětili ale to, aby si lidé od 18 do 65 let připláceli u zubaře za amalgámové plomby. Podle Hegerovy analýzy se přitom zvýšením spoluúčasti pacientů ve stomatologii může ročně ušetřit až 2,5 miliardy korun.

Kde našel ministr úspory?

  • vyřazení levných a doplňkových léků
  • elektronické aukce
  • zvýšení poplatku za den v nemocnici
  • zrušení úhrady za závodní preventivní péči
  • úprava úhradové vyhlášky

"Jinak se strany dohodly na dvanácti ze sedmnácti bodů," řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger. 

Ten podle analýzy plánuje, že zdravotní pojišťovny přestanou platit za levné léky, jejichž úhrada je do 50 korun. Týká se to například medikamentů na nachlazení.  

Počítá se i s tím, že si pacienti budou připlácet za podpůrné a doplňkové přípravky. Obě tyto změny by měly přinést úspory přes jednu miliardu korun.

"Je potřeba celý seznam léků ještě projít. Celkovou revizi udělá Státní ústav pro kontrolu léčiv, stihnout by to měl do konce letošního roku," prohlásil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Hegerův úřad chce vzít pojišťovnám miliardy

Úspory ale Heger našel i u pojišťoven.

Ministerstvo v analýze navrhuje, že třetinu jejich finančních prostředků, které byly na účtu k poslednímu dni loňského roku, vrátí zpět do systému veřejného zdravotní pojištění. Hegerův úřad plánuje, že tím získá asi 5,4 miliardy korun.

"Uvedené finanční prostředky se stanou součástí prvního přerozdělování v roce 2012. Pokud příslušná zdravotní pojišťovna v termínu tuto povinnost nesplní, bude ministerstvo postupovat na podnět dozorčího orgánu," uvádí ministerstvo v analýze.

Další peníze získá Hegerův úřad tak, že se změní poplatek za den v nemocnici. Ten by se měl již od letošního podzimu zvýšit ze 60 na 100 korun. 

Do rozpočtu ministerstva touto změnou přiteče asi 750 milionů korun. O zhruba stejnou částku ale úřad přijde. Pacienti totiž nebudou platit 30 korun za každou položku na receptu. Nově by se měla stejná částka platit za celý recept.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek řekl, že tato změna má být platná od 1. ledna 2012.

Škrty v lécích by mohly být tvrdší, tvrdí VV

Úspory podle Hegera přinese i zavedení elektronických aukcí. Ministerstvo nabídne výrobcům exkluzivitu. Stoprocentní úhradu ze zdravotního pojištění získá jeden lék v dané léčivé látce, který vyhraje cenovou soutěž. Konkurentům bude hrazeno jen 75 procent základní úhrady. 

Pilulky. Ilustrační foto
Pilulky. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Nosek tvrdí, že se tím také výrazně omezí korupce a kritizovaná šedá ekonomika v lékové politice. A pokud bude systém fungovat, může v prvním roce přinést úspory asi 300 milionů korun.

Věci veřejné si podle poslance Víta Bárty myslí, že jsou v lékové politice ještě větší rezervy. Je prý možné ušetřit mnohem více. "Ceny by se neměly měnit jednou za tři roky, ale každý rok," navrhuje Bárta.

Podle Hegerovy analýzy počítá ministerstvo v roce 2013 se ztrátou zhruba 152 milionů. O rok později chce být však v zisku zhruba jedné miliardy korun. Uspořit by se prý mohlo, pokud se zpoplatní převoz neakutních případů sanitkou nebo se zavede poplatek za návštěvu specialisty bez objednání. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy