Manažeři pod tlakem: Buď prodají firmu, nebo IZIP končí

Radek Nohl Radek Nohl
31. 5. 2011 20:00
Správní rada VZP rozhodla: Pojišťovna musí získat ve firmě IZIP většinový podíl

Praha - Projekt IZIP, do něhož jen Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), investovala přes jednu miliardu korun, je na hraně své další existence.

Ministerstvu zdravotnictví totiž došla s manažery společnosti trpělivost.

A tak dostalo vedení firmy IZIP, které už deset let přesvědčuje klienty pojišťoven a lékaře, aby začali využívat systém elektronické zdravotní knížky, nůž na krk.

"Ministerstvu nepřijde správné, aby se dále do projektu investovalo předtím, než se vyjasní a upraví vlastnická struktura společnosti," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek, který je zároveň i členem správní rady VZP.

Ta se drtivou většinou shodla na tom, že pokud Všeobecná zdravotní pojišťovna nebude mít ve firmě většinu, od smlouvy s IZIP odstoupí.

"Dá se říct, že když VZP majoritní podíl nezíská, skončí s tím i projekt IZIP," prohlásil pro Aktuálně.cz člen správní rady Michal Sojka.

VZP vlastní pět procent akcií

Tok financí by se zastavil již pro plánovaný pilotní projekt v Karlovarském kraji a na Vysočině. Ten měl přitom pro VZP zjistit přesný rozpočet i to, jaký mají elektronické knížky přínos pro zdravotní pojištění.

Fakta v kauze IZIP
Autor fotografie: Archiv EP

Fakta v kauze IZIP

  • Firmu IZIP, která projekt elektronických zdravotních knížek zajišťuje, založili v roce 2001 tehdejší poslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký spolu s lékařem Pavlem Hronkem.
  • Zkušební provoz začal v roce 2002, až v listopadu 2004 se ale systém dostal do běžného provozu. Samotné vytvoření systému stálo zhruba 300 milionů korun. Za deset let samotná VZP vydala za IZIP přes miliardu korun, měsíční paušál firmě je 20 milionů korun.
  • V systému je v současnosti registrováno 2,4 milionu lidí. Podle údajů v tisku z loňského prosince je v systému zároveň zaregistrováno téměř 40 procent zdravotníků.
  • Projekt dlouhodobě sklízí kritiku z různých stran. Jejím terčem je hlavně jeho cena a financování. Podle kritiků je projekt nefunkční, protože lékaři do elektronických knížek nezapisují a údaje v něm nečtou. Na druhou stranu projekt v minulosti dostal i několik mezinárodních ocenění.
  • K nejhlasitějším kritikům projektu patří dlouhodobě bývalý ministr zdravotnictví a nynější středočeský hejtman David Rath. Letos v lednu s kritikou přišli i poslanci vládní strany Věci veřejné, požadovali zastavení tohoto podle nich "pochybného projektu".
  • Deník MF Dnes loni v prosinci upozornil, že si devět zaměstnanců firmy IZIP v roce 2009 rozdělilo odměny ve výši 59 milionů korun. Každý si průměrně vydělal 546 tisíc korun hrubého měsíčně, přestože údajně projekt nefunguje, jak by měl. VZP si poté vyžádala od IZIP vysvětlení nákladů.

Projekt má však mnoho kritiků již od svého spuštění. Proti IZIP se několikrát ostře postavil hejtman David Rath (ČSSD). Za jeho ministrování padlo dokonce několik žalob.

Velký problém vidí Rath v tom, že projekt získali bez výběrového řízení dva členové ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký, kteří úzce spolupracovali s tehdejším vedením VZP.

"Já to chápu tak, že správní rada VZP dospěla k závěru, že pokud má IZIP pokračovat, tak nad ním musí převzít kontrolu," podotkl Sojka. Podobně mluví i další členové správní rady.

Pojišťovna v současné době vlastní asi pět procent akcií firmy. Získala je v loňském roce za 120 tisíc korun. Ministerstvo si myslí, že za většinový podíl ve společnosti IZIP by měla VZP zaplatit symbolickou částku. "Rozhodně nechceme, aby se licitovalo o tržní ceně," podotkl Nosek.

Rath prohlásil, že je to pouze hra. "VZP získá levný podíl a vše bude nadále platit. Přitom veškerou práci pro IZIP zajišťují soukromé firmy vlastníků IZIP," tvrdí středočeský hejtman.

Experti: Systém mohl být levnější

Společnost, která má podle svého ředitele tržní hodnotu okolo tří miliard korun, případný prodej akcií nevylučuje. Úplně zadarmo je ale prodávat nechce.

Firmy prý však zatím o podmínce, kterou jí dali zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny, neví.

"Žádná informace ze správní rady VZP nám sdělena nebyla, takže počkáme na oficiální vyjádření," řekl mluvčí IZIP Tomáš Staněk.

Největším zádrhel celého projektu v současné době je, že ho lékaři nevyužívají. Kdyby elektronické knížky používali, ve zdravotnictví by se ušetřilo. Ředitel firmy IZIP Jiří Pašek na začátku roku prohlásil, že se tím může vrátit až deset procent nákladů.

Vytvoření systému IZIP stálo zhruba 300 milionů korun. Někteří zahraniční experti považovali cenu v porovnání s obdobnými programy za příliš vysokou.

Klientům VZP nabízejí elektronické knížky online přístup k údajům o zdravotních obtížích, užívaných lécích a provedených vyšetřeních. K informacím se mohou dostat i zdravotníci a lékárníci.

Má se tak podle autorů předejít předepisování léků, které nemocný dostal už od jiného lékaře. Odbourat by se měla i vyšetření, která člověk již podstoupil.

 

Právě se děje

Další zprávy