Brzkov - Další uranový důl v Česku? Společnost Timex Zdice k tomu udělala první krok: požádala ministerstvo životního prostředí o povolení průzkumu v okolí obce Brzkov na Vysočině, nedaleko od jediného středoevropského dolu Rožná v Dolní Rožínce.
"Jedním z důvodů je rychlý a kontinuální vzestup ceny uranu a reálný předpoklad, že tento trend bude pokračovat," řekla Aktuálně.cz Olga Bubníková, jednatelka a spolumajitelka firmy. Zatímco před pěti lety se za kilo uranu platilo asi 600 korun, teď je to už 7,5 tisíce.
Firma navíc předpokládá, že se po vyčerpání hnědého uhlí zvýší podíl jaderné energetiky, takže bude "hlad" po uranu.
Ministerstvo už jednou žádost zamítlo
K těžbě má ovšem společnost Timex Zdice, která spolupracuje s autralskou firmou Uran Limited, ještě hodně daleko. Nemá ani jisté, zda dostane povolení k průzkumu.
Ministerstvo životního prostředí už jednu žádost před časem s odvoláním na státní surovinou politiku zamítlo. "Firma o totéž žádala už před rokem a půl, tehdy byla žádost zamítnuta," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.
Jenže podle Timexu Zdice se od té doby situace změnila. "Surovinová politika státu už dlouho nekoresponduje s aktuální situací. Jedním z příkladů je fakt, že předpokládané uzavření uranového dolu Rožná bylo v roce 2002," poznamenala Bubníková.
Nejen, že se těžba před pěti lety nezastavila, vláda navíc před čtrnácti dny odsunula uzavření dolu na neurčito.
"Vláda schválila prodloužení těžby uranu na dole Rožínka na dobu neurčitou, respektive po dobu, kdy bude tato těžba výhodná bez dotací státu," oznámil ministr průmysl Martin Říman je zasedání kabinetu.
Obce váhají se souhlasem
Mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar uvedl, že proti průzkumu uranového ložiska byly předloni i tamní obce. "Dotčené obce s průzkumem nesouhlasily," řekl.
I letos se k žádosti firmy Timex Zdice staví obce spíše zdrženlivě. "Pokud by šlo jen o průzkumný vrt, nebylo by to nic proti ničemu, ale jiná věc je těžba. Asi bychom vypsali místní refernedum," řekl Aktuálně.cz Jindřich Skočdopole, starosta Polné. Dodal, že zastupitelstvo bude o žádosti na průzkum jednat na konci června.
O průzkumu zatím nerozhodlo ani zastupitelstvo v Brzkově. Starosta Petr Pometlo odhaduje, že žádost rozdělila lidi na dva tábory. "Někomu to nevadí, někdo je proti," řekl Pometlo. "A můj osobní názor? Proti průzkumu bych asi nebyl, horší by to bylo s těžbou, to by byl problém."
Zastupitelstvo v Jamné rozhodne o průzkumu dnes a tamní starosta Jiří Pejcha odhaduje, že nebude k těžeřům příznivé. "Pravděpodobně bude většina zastupitelů proti. Proč? Chceme si tu naší krajinu podržet," řekl Aktuálně.cz Pejcha.
Ekologové: Pozor na nebezpečné odpady
Proti průzkumu a případné těžbě se postavilo i ekologické sdružení Calla.
"Těžba uranu představuje nevratný zásah do přírodních ekosystémů, je spojena s produkcí vysokého množství radioaktivních a dalších toxických odpadů, jejichž konečná likvidace se promítne do životů současných obyvatel i několika dalších generací," uvedlo sdružení Calla.
Společnost Time Zdice katastrofické scnénáře odmítá. "Dá se říci, že zatížení životního prostředí by nebylo větší, než s jakoukoli jinou průmyslovou činností. Ani obávaná radiace by se nezvýšila," tvrdí jednatelka firmy Olga Bubníková.
Před lety se tady už těžilo
V Brzkově se uranová ruda těžila už v osmdesátých letech, ale před několika lety byl důl zcela zlikvidován.
""Nepředpokládám, že se tam bude v brzké době znovu těžit. Ložisko není tak velké a bohaté. Kdyby bylo perspektivní, nečekali bychom na jiné firmy a sami rudu vytěžili," řekl Aktuálně.cz Jiří Jež, ředitel státního podniku Diamo, který těží uran v nedelaké Dolní Rožínce. Jež ovšem připustil, že se s narůstající cenou uranu může situace změnit.
Naopak společnost Timex Zdice vidí ložiska rudy v okolí Brzkova jako perspektivní. "Jsme přesvědčeni o tom, že na těžbu uranu v každém případě dojde. Předpokládáme, že by se vyplatila," tvrdí jednatelka Bubníková.
Dodala, že případná těžba by byla výhodná i pro místní obce, kterým by do rozpočtů putovaly miliony korun ročně. Obce by podle Bubníkové vydělaly už na průzkumu.
"Za naši společnost i australskou firmu Uran Limited mohu říci, že bychom se už ve fázi průzkumu podíleli například na budování infrastruktury. Naši australští společníci mají tuto zásadu dokonce zakotvenu ve svých stanovách," dodala Bubníková.