Potvrzeno: Mynář bere 120 tisíc čistého. Šéfové odborů až 80

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
20. 4. 2015 11:20
Prezidentská kancelář sice zveřejnila údaje o tom, kolik bere měsíčně jedenáct ředitelů, k jednotlivým částkám ovšem nepřiřadila jména.
Vratislav Mynář.
Vratislav Mynář. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Prezidentská kancelář potvrdila, že kancléř Vratislav Mynář bere měsíčně 119 636 korun čistého. 78 tisíc z toho tvoří plat, zbytek průměrná odměna.

Mynářův zástupce Petr Mužák si přijde na 83 tisíc korun. Kolik berou ostatní vedoucí zaměstnanci, není jasné. Hrad sice zveřejnil výši ředitelských platů, ke konkrétním částkám však nepřiřadil jména. Jedenáctka ředitelů odborů podle údajů Hradu bere od 50 do 80 tisíc čistého měsíčně.

Mezi šéfy odborů patří například bývalý velvyslanec a exnáměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček, šéf protokolu Jindřich Forejt i tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Podle mluvčího nebyla jména zveřejněna kvůli tomu, že kancelář postupovala podle zákona o ochraně osobních údajů. "Stejným způsobem zveřejnil platy také Úřad vlády Bohuslava Sobotky. Tento krok jsme učinili v rámci transparentnosti a budeme tak činit každý rok,“ dodal Ovčáček.

Podle Martina Kameníka ze sdružení Oživení měl ovšem Hrad v tomto případě zveřejnit údaje i se jmény. "Podle nejnovějšího rozsudku Nejvyššího správního soudu je jasné, že platy veřejných činitelů by měly být zveřejněny včetně jména. Převažuje tu veřejný zájem nad jejich právem na ochranu těchto údajů,“ uvedl Kameník.

Nejvyšší správní soud vydal loni na podzim dlouho očekávaný rozsudek, ve kterém řekl, že svobodný přístup k informacím je klíčový pro kontrolu veřejné a politické sféry, a převažuje proto nad ochranou soukromí. Úřady podle něj mohou zamítnout žádost pouze v ojedinělých případech, například u zaměstnanců, kteří vykonávají pouze pomocné práce.

Soudy nepomohly

"Pokud úřady rozsudek nerespektují, nezbývá, než se stále dokola soudit,“ dodal Kameník. Hradní kancelář už přitom jeden soudní spor o zveřejnění platů prohrála – v roce 2012 musela na nařízení soudu odtajnit odměny zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petra Hájka, ředitele politického odboru Ladislava Jakla a šéfa protokolu Forejta.

I v tuto chvíli je na kancelář podáno několik žalob v této věci. Mynář se dlouho bránil tomu, aby svůj vlastní plat zveřejnil. Odvolával se na případ pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, která za zveřejnění platů všech svých podřízených dostala od Úřadu pro ochranu osobních údajů stotisícovou pokutu. Minulý týden ovšem ředitel úřadu Mynářovi napsal, že zveřejnění nic nebrání.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy