Nové nařízení: Každý článek o Hradu musí povolit Mynář

Václav Dolejší
21. 4. 2015 10:45
Kancléře naštval rozhovor Hynka Kmoníčka pro HN, kde vysvětloval, proč se výroky prezidenta nemají brát vážně. Mynář stanovil, že všechny žádosti o rozhovor schvaluje on a autorizuje mluvčí Ovčáček.
Vratislav Mynář. Bez jeho schválení nemá na Hrad proniknout ani jedna novinářská myš.
Vratislav Mynář. Bez jeho schválení nemá na Hrad proniknout ani jedna novinářská myš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezidentova kancléře Vratislava Mynáře rozčílil rozhovor Hynka Kmoníčka pro Hospodářské noviny (zde), v němž šéf zahraničního odboru mluvil o tom, že všechny Zemanovy výroky nesmíme brát tak vážně.

Aby Mynář do budoucna zabránil podobným "excesům", zakázal pracovníkům kanceláře samostatně komunikovat s novináři, pokud jim to sám nepovolí.

„Od úterý 21. dubna budou veškeré žádosti médií o rozhovor, reportáž či článek podléhat výhradně souhlasu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. V případě schválení žádosti vedoucím KPR budou veškeré mediální výstupy podléhat autorizaci ředitele odboru tiskového Jiřího Ovčáčka,“ píše Vratislav Mynář v „nařízení vedoucího Kanceláře prezidenta republiky“, které rozeslal všem ředitelům odborů na Hradě.

Na dotaz, proč k takovému kroku přistoupil, odpověděl: "Jde o dávno platnou systémovou věc pro preciznější komunikaci. Já to jenom připomenul a precizoval. Určitě se nejedná o nedůvěru v pracovníky KPR,“ dodal kancléř.

Zkušený diplomat Kmoníček v rozhovoru po Hospodářské noviny svérázně vysvětloval, jak se mu líbí role člověka, který musí hasit nebo obhajovat prezidentovy výroky.

„Já musím říct, že ty diplomaticky sporné výroky málokdy vycházejí z toho, že bych čelil nějakému jasnému politickému úmyslu, analýze, plánu. Dokonce bych řekl, že kdyby devadesát procent z nich bylo skutečným záměrem, tak bych měl profesionální problém,“ řekl Kmoníček.

Dodal, že za to mohou „nesmyslné dotazy“ občanů na prezidenta, kteří se ho ptají v kulturních domech. „Prezident prostě s těmi lidmi diskutuje a řekne svůj vlastní, okamžitý názor. To neznamená, že má takový plán. Na ne úplně smysluplný dotaz nemůžete dát smysluplnou odpověď, pokud nechcete jít do dvouhodinové přednášky. Takže se dopustíte zkratky nebo bonmotu,“ vysvětloval ředitel zahraničního odboru.

Byla to ironie, žehlil Ovčáček

Když v pátek rozhovor v HN vyšel, nejprve se ozval tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan ředitel Kmoníček evidentně zabrousil při rozhovoru s novináři do své oblíbené břitké ironie. Ale teď vážně. Neexistují hloupé otázky, říká často pan prezident, který si právě dotazů občanů, které zaznívají při návštěvách regionů, velmi váží. A také na tyto dotazy pan prezident s veškerou vážností odpovídá,“ reagoval Ovčáček.

Večer pak v České televizi Kmoníčka kritizoval také Mynář. „Já to chápu jako určité nedorozumění a trošku nešťastné. Nejdřív musím říct, že Hynek Kmoníček je obrovským odborníkem na zahraniční politiku, ale těch vlastních výjezdů do krajů, respektive té vnitrostátní politiky účasten tolik není. To znamená, on s námi nejezdí. Já jsem účasten těch krajských výjezdů, znám stanovisko pana prezidenta, není hloupejch otázek, jenom hloupejch odpovědí a toho, co já jsem účasten, tak lidé se velmi intenzivně zabývají a ptají se. Důkazem toho jsou ty otázky na pana prezidenta. Já jsem tam žádné z nějakých příliš hloupých otázek nezaznamenal. Takže, myslím, že to bylo nešťastné vyjádření pana Hynka Kmoníčka,“ řekl Mynář.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy