Česká televize diskriminuje Hrad, stěžuje si Zemanův kancléř

Domácí Domácí
16. 4. 2015 7:52
Zemanův hradní kancléř podal proto stížnost. Nelíbí se mu, že ČT neodvysílala živě tiskovou konferenci mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.
Hradní kancléř si stěžuje na Českou televizi.
Hradní kancléř si stěžuje na Českou televizi. | Foto: ČTK

Praha – Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář si stěžuje na Českou televizi. Ve stížnosti, kterou odeslal Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a zveřejnil ji server Lidovky.cz, tvrdí, že její postupy mají známky diskriminace.

Kancléři Miloše Zemana vadí fakt, že ČT živě neodvysílala tiskovou konferenci mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. "Postupy České televize mají znaky diskriminace. Hlavním úkolem České televize, daným zákonem, kromě jiného je poskytovat objektivní a ve svém celku všestranné informace za účelem naplňování demokratických potřeb společnosti. Je nepochybné, že k takovým informacím patří i informace, které hodlá veřejnosti sdělit prostřednictvím svého tiskového mluvčího prezident republiky," uvedl ve stížnosti Mynář.

 "Pokud Česká televize odmítá informace prezentované tiskovým mluvčím prezidenta republiky do vysílání zařadit, nelze podle mého názoru dospět k jinému závěru, než že v těchto případech Česká televize odmítá poskytovat službu veřejnosti, k jejímuž poskytování byla zákonem zřízena," dodal hradní kancléř.  

Přednost dostala Sněmovna

Tisková konference, kterou ČT odvysílala ze záznamu, proběhla v první polovině března. Televize, která měla na tiskové konferenci zpravodajský tým, své rozhodnutí zdůvodnila dramaturgicky.

Obsahem vystoupení byl jen souhrn prezidentských aktivit minulého týdne, o nichž už ČT informovala. Dramaturgie živého vysílání proto podle ní z pochopitelných důvodů upřednostnila na větší ploše téma právě projednávaného energetického zákona v Poslanecké sněmovně a téma rušení II. důchodového pilíře.

Dětinská pomsta

Ovčáček mívá tiskovou konferenci pravidelně, sděluje na ní plány nebo stanoviska prezidenta. V březnu ji ČT nezařadila do živého vysílání poprvé. Mluvčí Hradu tehdy oznámil, že přístup České televize považuje za dětinskou pomstu za názory prezidenta republiky.

Narážel tak na fakt, že prezident týden před konferencí prohlásil, že by byl pro zrušení koncesionářských poplatků těch lidí, kteří nejsou spokojeni s kvalitou pořadů ČT. Už po neodvysílání přímého přenosu tiskové konference Hrad oznámil, že zvažuje podání stížnosti.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy