Česká televize diskriminuje Hrad, stěžuje si Zemanův kancléř

Domácí Domácí
16. 4. 2015 7:52
Zemanův hradní kancléř podal proto stížnost. Nelíbí se mu, že ČT neodvysílala živě tiskovou konferenci mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.
Hradní kancléř si stěžuje na Českou televizi.
Hradní kancléř si stěžuje na Českou televizi. | Foto: ČTK

Praha – Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář si stěžuje na Českou televizi. Ve stížnosti, kterou odeslal Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a zveřejnil ji server Lidovky.cz, tvrdí, že její postupy mají známky diskriminace.

Kancléři Miloše Zemana vadí fakt, že ČT živě neodvysílala tiskovou konferenci mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. "Postupy České televize mají znaky diskriminace. Hlavním úkolem České televize, daným zákonem, kromě jiného je poskytovat objektivní a ve svém celku všestranné informace za účelem naplňování demokratických potřeb společnosti. Je nepochybné, že k takovým informacím patří i informace, které hodlá veřejnosti sdělit prostřednictvím svého tiskového mluvčího prezident republiky," uvedl ve stížnosti Mynář.

 "Pokud Česká televize odmítá informace prezentované tiskovým mluvčím prezidenta republiky do vysílání zařadit, nelze podle mého názoru dospět k jinému závěru, než že v těchto případech Česká televize odmítá poskytovat službu veřejnosti, k jejímuž poskytování byla zákonem zřízena," dodal hradní kancléř.  

Přednost dostala Sněmovna

Tisková konference, kterou ČT odvysílala ze záznamu, proběhla v první polovině března. Televize, která měla na tiskové konferenci zpravodajský tým, své rozhodnutí zdůvodnila dramaturgicky.

Obsahem vystoupení byl jen souhrn prezidentských aktivit minulého týdne, o nichž už ČT informovala. Dramaturgie živého vysílání proto podle ní z pochopitelných důvodů upřednostnila na větší ploše téma právě projednávaného energetického zákona v Poslanecké sněmovně a téma rušení II. důchodového pilíře.

Dětinská pomsta

Ovčáček mívá tiskovou konferenci pravidelně, sděluje na ní plány nebo stanoviska prezidenta. V březnu ji ČT nezařadila do živého vysílání poprvé. Mluvčí Hradu tehdy oznámil, že přístup České televize považuje za dětinskou pomstu za názory prezidenta republiky.

Narážel tak na fakt, že prezident týden před konferencí prohlásil, že by byl pro zrušení koncesionářských poplatků těch lidí, kteří nejsou spokojeni s kvalitou pořadů ČT. Už po neodvysílání přímého přenosu tiskové konference Hrad oznámil, že zvažuje podání stížnosti.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy