Česká televize diskriminuje Hrad, stěžuje si Zemanův kancléř

Domácí Domácí
16. 4. 2015 7:52
Zemanův hradní kancléř podal proto stížnost. Nelíbí se mu, že ČT neodvysílala živě tiskovou konferenci mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka.
Hradní kancléř si stěžuje na Českou televizi.
Hradní kancléř si stěžuje na Českou televizi. | Foto: ČTK

Praha – Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář si stěžuje na Českou televizi. Ve stížnosti, kterou odeslal Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a zveřejnil ji server Lidovky.cz, tvrdí, že její postupy mají známky diskriminace.

Kancléři Miloše Zemana vadí fakt, že ČT živě neodvysílala tiskovou konferenci mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. "Postupy České televize mají znaky diskriminace. Hlavním úkolem České televize, daným zákonem, kromě jiného je poskytovat objektivní a ve svém celku všestranné informace za účelem naplňování demokratických potřeb společnosti. Je nepochybné, že k takovým informacím patří i informace, které hodlá veřejnosti sdělit prostřednictvím svého tiskového mluvčího prezident republiky," uvedl ve stížnosti Mynář.

 "Pokud Česká televize odmítá informace prezentované tiskovým mluvčím prezidenta republiky do vysílání zařadit, nelze podle mého názoru dospět k jinému závěru, než že v těchto případech Česká televize odmítá poskytovat službu veřejnosti, k jejímuž poskytování byla zákonem zřízena," dodal hradní kancléř.  

Přednost dostala Sněmovna

Tisková konference, kterou ČT odvysílala ze záznamu, proběhla v první polovině března. Televize, která měla na tiskové konferenci zpravodajský tým, své rozhodnutí zdůvodnila dramaturgicky.

Obsahem vystoupení byl jen souhrn prezidentských aktivit minulého týdne, o nichž už ČT informovala. Dramaturgie živého vysílání proto podle ní z pochopitelných důvodů upřednostnila na větší ploše téma právě projednávaného energetického zákona v Poslanecké sněmovně a téma rušení II. důchodového pilíře.

Dětinská pomsta

Ovčáček mívá tiskovou konferenci pravidelně, sděluje na ní plány nebo stanoviska prezidenta. V březnu ji ČT nezařadila do živého vysílání poprvé. Mluvčí Hradu tehdy oznámil, že přístup České televize považuje za dětinskou pomstu za názory prezidenta republiky.

Narážel tak na fakt, že prezident týden před konferencí prohlásil, že by byl pro zrušení koncesionářských poplatků těch lidí, kteří nejsou spokojeni s kvalitou pořadů ČT. Už po neodvysílání přímého přenosu tiskové konference Hrad oznámil, že zvažuje podání stížnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy