Putovní spis Mynář. Vyšetřovat kancléře se úřadům nechce

Radek Nohl Radek Nohl, Kateřina Surmanová
4. 3. 2015 18:15
Co se stane, když pošlete na radnici žádost o prověření přestupku vlivného Zemanova muže? "Takové přehazování případu jsem nezažila,“ říká oznamovatelka. Horký spis Mynář nechtějí ani ministerstva.
Foto: Ludvík Hradilek

Uherské Hradiště/Praha - Když hradní kancléř Vratislav Mynář začátkem roku koupil podivuhodně levně vilu v pražských Strašnicích, začali se novináři pídit po jeho majetkovém přiznání. Ukázalo se, že žádné nepodal, protože podle hradního výkladu zákona nemusí.

Ne každý s jeho závěrem souhlasil, a tak se advokátka a blogerka Aktuálně.cz Petra Bielinová zkusila zeptat úřadu v Mynářově rodném kraji, jestli kancléř náhodou nespáchal přestupek.

Jenže se ukázalo, že úřady nevědí, kdo by měl o Mynářově možné chybě rozhodovat. Anebo se úředníci zalekli vlivného jména. „Takové přehazování případu jsem ještě nezažila,“ říká Bielinová.

Advokátka, jež se zákonem o střetu zájmů zabývá profesně, oznámila podezření o Mynářově přestupku do Uherského Hradiště, v jehož obvodě má kancléř trvalé bydliště. Tamní úředníci ale obratem poslali spis na Prahu 1, kde kancléř pracuje. A odsud se podání zase vrátilo na Slovácko, protože ani Praha 1 si nemyslí, že by jí problém příslušel. 

Ať to řeší ministerstvo

V Hradišti se rozhodli, že svízel sami nevyřeší, a obrátili se na ministerstvo vnitra, aby jim řeklo, kdo má vlastně teoretický přestupek řešit. Ale tady spis čekalo ještě jedno stěhování.

„Žádost o určení místní příslušnosti jsme postoupili ministerstvu spravedlnosti. Zákon o střetu zájmů spadá do jeho gesce,“ uvádí Josef Holek, mluvčí ministerstva vnitra. 

Složité to bude i nadále, protože podobně jako Praha s Hradištěm nemá ani vnitro se spravedlností ujasněno, pod koho zákon vlastně patří. „Zákon nemá gesční ministerstvo, vyřešit by to měla novela,“ řekl již dříve ministr pro legislativu Jiří Dienstbier. 

Začíná se tedy ukazovat, že na Mynáře nečeká žádný trest za to, že loni majetkové přiznání nepodal, i kdyby úřady rozhodly, že takovou povinnost má. Poslední červnový den uplyne roční lhůta, než bude teoretický přestupek promlčený. 

Kancléř na dotaz Aktuálně.cz řekl, že o probíhajících peripetiích neví. Nicméně je klidný. „Protože vím, že jsem žádný přestupek nespáchal. Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky nemám povinnost podávat majetkové přiznání. Podobné debaty už beru jako folklor, přitom by všem stačilo jen si přečíst zákon,“ odmítá vinu Mynář.

Nemůžu nic přiznat, i kdybych chtěl

Tak jednoduché to však není. Názory se různí i mezi těmi, kdo zákon četli. „Přijde mi logické, že když vedoucí Kanceláře prezidenta republiky má zásadní slovo při vypisování veřejných zakázek, povinnost se na něj vztahuje,“ myslí si Dienstbier.

Bielinová se obrátila na hradišťský městský úřad právě proto, aby se mezi mnoha právními výklady našel jeden závazný. „Z principu mě zajímá, jestli vedoucí Kanceláře prezidenta republiky má majetkové přiznání podávat,“ vysvětluje advokátka. 

Hrad ústy mluvčího Jiřího Ovčáčka v Mynářově případě nejprve argumentoval tím, že není nikdo, komu by mohl kancléř přehled svých majetků odevzdat. S takovým právním výkladem pracoval i Mynářův předchůdce Jiří Weigl, který vedl administrativu Václavu Klausovi. Ani podle něj hradní kancelář nepatří mezi „ústřední orgány státní správy“, na něž se zákon o střetu zájmů vztahuje. 

Začátkem února přidal Mynář další zdůvodnění, proč přehled svého majetku nesdělí veřejnosti. „Pokud prodávám část svého podniku v rámci mezinárodních společností, každá smlouva obsahuje doložku o mlčenlivosti. Nejde o to, jestli by Mynář chtěl, nebo nechtěl, tady jde o velmi vysoké finanční sankce,“ vysvětlil kancléř v Radiožurnálu, že přiznání vlastně podávat vůbec nemůže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Kristýna Plíšková vypadla v Nur-Sultanu v 1. kole s nasazenou Gračovovou

Jediná česká účastnice tenisového turnaje v Nur-Sultanu Kristýna Plíšková vypadla v kazašské metropoli v prvním kole. Devětadvacetiletá tenistka podlehla v úvodní den Astana Open sedmé nasazené Varvaře Gračovové z Ruska 3:6 a 6:7.

Plíšková porazila Gračovovou v červenci na antukovém turnaji nižší kategorie v Bělehradu, dnešní odveta vyšla na tvrdém povrchu jednadvacetileté Rusce. Sestra světové trojky Karolíny Plíškové udělala v zápase 10 dvojchyb, za stavu 5:4 v druhém setu nevyžila při podání soupeřky tři setboly a závěrečný tie-break prohrála.

Tenisový turnaj žen v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 235.238 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Gračovová (7-Rus.) - Kristýna Plíšková (ČR) 6:3, 7:6 (7:5).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy