Uprchlíky mezi Čechy začlení křesťanská Charita, navrhuje vnitro. Ostatním neziskovkám se to nelíbí

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
4. 11. 2015 20:15
Ministerstvo vnitra navrhuje, aby příští rok měla na starosti začleňování azylantů křesťanská Charita ČR. Na další léta by úřad vypsal výběrové řízení. Ostatním neziskovkám se ale výběr Charity nelíbí. Ministerstvo podle nich vůbec nezkoumalo, kdo by integraci cizinců zvládal nejlépe.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

PrahaUprchlíky, kteří v Česku dostanou azyl, by v příštím roce měla do společnosti začleňovat křesťanská nezisková organizace Charita. Navrhuje ji ministerstvo vnitra.

"Počítáme s tím, že v příštím roce bude generálním poskytovatelem služeb pro azylanty Charita ČR. Během roku 2016 pak bude vypsáno výběrové řízení," řekl náměstek ministra vnitra Jiří Nováček, který za hlavní výhodu Charity považuje, že působí po celé republice.

Ostatním českým neziskovkám, které s migranty dlouhodobě pracují, ale takové odůvodnění připadá chabé.

"Proč nebyla udělána analýza veškerých poskytovatelů, aby se mohlo říct, že v danou chvíli je to nejlepší řešení? Ono možná je, ale my nevíme proč. Já proto v tuhle chvíli nevidím žádný důkaz," vysvětluje ředitel Centra pro integraci cizinců Vladislav Günter.

Pavla Novotná z ministerského odboru azylové a migrační politiky ale zdůrazňuje, že Charita nemá mít na starost celou integraci cizinců sama, má působit jako zastřešující organizace. "Je to postavené tak, že se u toho jednoho poskytovatele budou sbíhat veškeré nabídky - obcí, zaměstnavatelů, nevládních organizací, jiných církví," vysvětlila s tím, že Charita může s ostatními neziskovkami spolupracovat a část služeb jim zadávat.

Jde o dělení koláče

Günterovi ale vadí i to, že ministerstvo ve svém návrhu ignoruje právě centra na podporu integrace cizinců. Náměstek Nováček to odůvodňuje tím, že jsou centra jen projektem. "Vnitro nemůže mít za partnery takovéto instituce. Potřebujeme jednoho silného partnera, který pokryje celé území," řekl.

"Máme tu po léta budovaný systém. Jako pilíř je zakotvený do vládní koncepce cizinců. A ten se v tuto chvíli dává stranou, protože to je jenom projekt," zlobí se Günter. Ujišťuje, že nejde o útok neziskovek na Charitu. "My s ní v regionech spolupracujeme, s tím není žádný problém. Nejde o nás, ale o regiony, kde třeba nemáme ani ponětí o tom, že by v nich Charita působila," dodává.

Podle Nováčka ale neziskovkám vadí jen to, že si ministerstvo nevybralo je. "Já ty výtky chápu, protože je to dělení koláče," podotkl.

Neziskové organizace se s politiky sešly v Senátu, kam všechny pozvala platforma pro řešení migrační krize. Sedí v ní například senátor Václav Láska, Václav Hampl nebo Hassan Mezian. Platforma se snaží o to, aby spolu neziskový sektor a ministři začali mluvit. Nevládní organizace dlouhodobě vyčítají ministerstvu vnitra, že se k uprchlíkům chová až příliš přísně. Zástupci Charity se setkání neúčastnili.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy