Migranti probudili české dárce, ti poslali letos neziskovkám dvojnásobek

ČTK ČTK
8. 10. 2015 13:00
České neziskové organizace v letošním roce evidují zdvojnásobení objemu darů. Přes online dárcovský portál Darujme.cz Češi v září tohoto roku darovali neziskovkám více než 1,7 milionu korun, přitom loni ve stejném období darovali necelých 800 tisíc. V minulosti lidé pravidelně přispívali především v případě přírodních katastrof jako zemětřesení nebo záplavy. Tentokrát je hlavním důvodem současná uprchlická krize. "Mnoha lidem není osud uprchlíků lhostejný, a proto hledají způsob jak pomoci," říká ředitel Nadace Via Jiří Bárta.
Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Objem darů neziskovým organizacím se v posledních týdnech v meziročním srovnání více než zdvojnásobil. Hlavním důvodem je uprchlická krize. Vyplývá to z údajů Nadace Via, která provozuje online dárcovský nástroj pro neziskovky Darujme.cz.

Přes Darujme.cz Češi v září tohoto roku darovali neziskovkám více než 1,7 milionu korun, loni to bylo za stejné období jen necelých 800 tisíc. Z toho výrazná většina darů směřuje právě organizacím, které pomáhají řešit aktuální problémy související s uprchlickou krizí.

"Řada Čechů si je vědoma vážnosti situace a chce uprchlíkům a neziskovkám, které jim pomáhají, podat pomocnou ruku. Aktuální prudký nárůst dárcovství ukazuje, že mnoha lidem není osud uprchlíků lhostejný, a proto hledají způsob jak pomoci," říká ředitel Nadace Via Jiří Bárta s tím, že webový nástroj Darujme.cz je pouze jedním z kanálů pomoci, a celková darovaná částka tak bude výrazně vyšší.

Zajímavý na aktuálních datech je i fakt, že v minulých letech Čechy ke zvýšenému darování přiměly přírodní katastrofy (zemětřesení v Nepálu, tajfun na Filipínách, povodně v Česku). Nyní jde o zcela jiný typ události.

Nárůst počtu dárců potvrzují také organizace, které se důsledky uprchlické krize zabývají. "Je to skutečně tak, objem darů Lékařům bez hranic se v posledních měsících dramaticky zvýšil. Vidíme nárůst jednorázových i pravidelných darů a jsme za to velmi vděční," říká Pavel Gruber z organizace Lékaři bez hranic, která poskytuje zdravotní péči migrantům ve Středozemním moři i na pevnině v Evropě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Arménský prezident Armen Sarkisjan rezignoval, vadil mu nedostatek pravomocí

Arménský prezident Armen Sarkisjan dnes oznámil, že se vzdává své funkce. Podle agentury AFP vysvětlil, že jako hlava státu nemá možnost ovlivňovat důležité otázky země v "těžkých časech". Osmašedesátiletý Sarkisjan byl prezidentem od dubna 2018.

"Prezident země nemá potřebné nástroje k tomu, aby mohl mít vliv na nejdůležitější otázky státu a národa jak v domácí, tak zahraniční politice," uvedl Sarkisjan. "Je to zcela neemotivní rozhodnutí," ujistil a vyzval k ústavní reformě, která by jeho nástupci umožnila práci za lepších podmínek.

Předloni svedla Arménie boje se sousedním Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach. Příměří dojednané v Moskvě znamenalo pro Arménii významné územní ztráty. V průběhu války prezident opakovaně kritizoval premiéra Nikola Pašinjana a poukazoval na to, že nebyl do jednání zahrnut.

Také v loňském roce se Sarkisjan dostával opakovaně s Pašinjanem do konfliktu. Rozdělovala je například otázka odvolání šéfa arménské armády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy