Migranti probudili české dárce, ti poslali letos neziskovkám dvojnásobek

ČTK ČTK
8. 10. 2015 13:00
České neziskové organizace v letošním roce evidují zdvojnásobení objemu darů. Přes online dárcovský portál Darujme.cz Češi v září tohoto roku darovali neziskovkám více než 1,7 milionu korun, přitom loni ve stejném období darovali necelých 800 tisíc. V minulosti lidé pravidelně přispívali především v případě přírodních katastrof jako zemětřesení nebo záplavy. Tentokrát je hlavním důvodem současná uprchlická krize. "Mnoha lidem není osud uprchlíků lhostejný, a proto hledají způsob jak pomoci," říká ředitel Nadace Via Jiří Bárta.
Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Objem darů neziskovým organizacím se v posledních týdnech v meziročním srovnání více než zdvojnásobil. Hlavním důvodem je uprchlická krize. Vyplývá to z údajů Nadace Via, která provozuje online dárcovský nástroj pro neziskovky Darujme.cz.

Přes Darujme.cz Češi v září tohoto roku darovali neziskovkám více než 1,7 milionu korun, loni to bylo za stejné období jen necelých 800 tisíc. Z toho výrazná většina darů směřuje právě organizacím, které pomáhají řešit aktuální problémy související s uprchlickou krizí.

"Řada Čechů si je vědoma vážnosti situace a chce uprchlíkům a neziskovkám, které jim pomáhají, podat pomocnou ruku. Aktuální prudký nárůst dárcovství ukazuje, že mnoha lidem není osud uprchlíků lhostejný, a proto hledají způsob jak pomoci," říká ředitel Nadace Via Jiří Bárta s tím, že webový nástroj Darujme.cz je pouze jedním z kanálů pomoci, a celková darovaná částka tak bude výrazně vyšší.

Zajímavý na aktuálních datech je i fakt, že v minulých letech Čechy ke zvýšenému darování přiměly přírodní katastrofy (zemětřesení v Nepálu, tajfun na Filipínách, povodně v Česku). Nyní jde o zcela jiný typ události.

Nárůst počtu dárců potvrzují také organizace, které se důsledky uprchlické krize zabývají. "Je to skutečně tak, objem darů Lékařům bez hranic se v posledních měsících dramaticky zvýšil. Vidíme nárůst jednorázových i pravidelných darů a jsme za to velmi vděční," říká Pavel Gruber z organizace Lékaři bez hranic, která poskytuje zdravotní péči migrantům ve Středozemním moři i na pevnině v Evropě.

 

Právě se děje

Další zprávy