Migranti probudili české dárce, ti poslali letos neziskovkám dvojnásobek

ČTK ČTK
8. 10. 2015 13:00
České neziskové organizace v letošním roce evidují zdvojnásobení objemu darů. Přes online dárcovský portál Darujme.cz Češi v září tohoto roku darovali neziskovkám více než 1,7 milionu korun, přitom loni ve stejném období darovali necelých 800 tisíc. V minulosti lidé pravidelně přispívali především v případě přírodních katastrof jako zemětřesení nebo záplavy. Tentokrát je hlavním důvodem současná uprchlická krize. "Mnoha lidem není osud uprchlíků lhostejný, a proto hledají způsob jak pomoci," říká ředitel Nadace Via Jiří Bárta.
Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Objem darů neziskovým organizacím se v posledních týdnech v meziročním srovnání více než zdvojnásobil. Hlavním důvodem je uprchlická krize. Vyplývá to z údajů Nadace Via, která provozuje online dárcovský nástroj pro neziskovky Darujme.cz.

Přes Darujme.cz Češi v září tohoto roku darovali neziskovkám více než 1,7 milionu korun, loni to bylo za stejné období jen necelých 800 tisíc. Z toho výrazná většina darů směřuje právě organizacím, které pomáhají řešit aktuální problémy související s uprchlickou krizí.

"Řada Čechů si je vědoma vážnosti situace a chce uprchlíkům a neziskovkám, které jim pomáhají, podat pomocnou ruku. Aktuální prudký nárůst dárcovství ukazuje, že mnoha lidem není osud uprchlíků lhostejný, a proto hledají způsob jak pomoci," říká ředitel Nadace Via Jiří Bárta s tím, že webový nástroj Darujme.cz je pouze jedním z kanálů pomoci, a celková darovaná částka tak bude výrazně vyšší.

Zajímavý na aktuálních datech je i fakt, že v minulých letech Čechy ke zvýšenému darování přiměly přírodní katastrofy (zemětřesení v Nepálu, tajfun na Filipínách, povodně v Česku). Nyní jde o zcela jiný typ události.

Nárůst počtu dárců potvrzují také organizace, které se důsledky uprchlické krize zabývají. "Je to skutečně tak, objem darů Lékařům bez hranic se v posledních měsících dramaticky zvýšil. Vidíme nárůst jednorázových i pravidelných darů a jsme za to velmi vděční," říká Pavel Gruber z organizace Lékaři bez hranic, která poskytuje zdravotní péči migrantům ve Středozemním moři i na pevnině v Evropě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

Správkyně české Sberbank zahájila výběrové řízení na odkup firemních dluhopisů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová zahájila výběrové řízení na odkup korporátních dluhopisů z portfolia banky, která je v likvidaci. Předmětem nabídky je prodej tří korporátních dluhopisů v nominální hodnotě 730 milionů korun. Vypořádání prodeje očekává nejpozději do poloviny dubna 2023. Lužová o tom dnes informovala ČTK.

"Prodej korporátních dluhopisů v portfoliu Sberbank CZ je dalším krokem k získání finančních prostředků na vypořádání věřitelů banky ještě v letošním roce," uvedla Lužová.

K prodeji korporátních dluhopisů v portfoliu banky přistoupila správkyně v rámci procesu zpeněžení majetkové podstaty Sberbank CZ. Předmětem prodeje jsou dluhopisy Colt CZ Group SE v nominální hodnotě 380 milionů Kč, Czechoslovak Group v nominální hodnotě 100 milionů Kč a EPH Financing CZ v nominální hodnotě 250 000 Kč.

Potenciální zájemci o koupi dluhopisů nebo jen některého z nich musí vyjádřit svůj předběžný zájem o účast ve výběrovém řízení nejpozději do 10. března 2023 do 17:00. Na základě předběžného zájmu budou následně vyzváni k podání závazných nabídek na odkup jimi poptávaných dluhopisů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy