Úplný zákaz kouření v restauracích neprošel

Eva Benešová
10. 6. 2009 13:30
Majitelé nyní mají na výběr, jakou restauraci chtějí mít

Praha - Kuřáci se mohou po dnešku radovat. Poslanci totiž odmítli novelu protikuřáckého zákona, která měla úplně zakázat kouření v restauracích.

Naopak přijali takzvaný kompromisní návrh, který dává majitelům provozoven na výběr: mohou mít buď kuřácké, nekuřácké, nebo smíšené zařízení. V posledním případě musí být kuřáci a nekuřáci odděleni podle stávajících pravidel.

Typ zařízení pak musí být označen stanoveným piktogramem na dveřích. Zákazníka tak bude vítat buď přeškrtnutá cigareta v červeném kruhu, cigareta ve výstražném trojúhelníku nebo oba symboly oddělené zdí.

"Je to rozumný kompromis. Původní návrh počítal s tím, že kuřácké a nekuřácké prostory by musely být odděleny zdí. To ale v případě některých provozoven není vůbec možné," komentoval přijatou variantu její autor Zdeněk Lhota (ODS).

Carbol: Kouření zakáže EU

Podle kritiků ovšem přijetí novely nemělo význam, protože podmínky v restauracích oproti stávající situaci příliš nemění, pouze majitelům provozů přidělává "papírování". Za nevyvěšení znaku jim totiž hrozí pokuta od pěti tisíc korun výš.

"Je to pouze byrokratická zátěž a navíc hrozí, že majitelé své peníze na úpravu zařízení vyhodí. Je totiž možné, že do dvou, tří let Evropská komise přijme zákaz kouření ve všech restauracích," zdůraznil lidovec Jiří Carbol.

"Přestože úplný zákaz kouření v restauracích nenašel ve sněmovně potřebnou většinu, udělali jsme obrovský krok kupředu v posílení ochrany zdraví našich spoluobčanů," je přesvědčen jeden z hlavních bojovníků proti kouření poslanec Boris Šťastný (ODS).

Návrh na úplný zákaz cigaret v restauracích je ovšem připraven předložit znovu, jakmile pro něj bude mít dostatečnou podporu.

Pokuty až do milionů

Současně upozornil, že novela upravuje zákaz kouření i na jiných místech. "Zákon důsledněji chrání nekuřáky ve veřejně přístupných prostorách, zejména děti a mládež. Lépe definujeme místa, kde se smí a nesmí kouřit, nebude možné kouřit ve vlacích, lépe se definují státní instituce, ve kterých se nesmí kouřit. Obec dostane možnost zakázat kouření na dětských hřištích, sportovištích, a na místech, kde se zdržují děti," vyjmenoval novinky Šťastný.

Novela také zpřísňuje pokuty za prodej alkoholu a tabáku dětem, a to od 50 tisíc do milionů a zákazu činnosti až na dva roky.

Zákon nyní posoudí Senát a prezident. Pokud ho schválí, budou novinky platit od července 2010.

Zákaz kouření nyní platí například v USA, Kanadě, Anglii, Francii, Itálii, Irsku, Švédsku nebo v Bavorsku.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy