Úplný zákaz kouření v restauracích neprošel

Eva Benešová
10. 6. 2009 13:30
Majitelé nyní mají na výběr, jakou restauraci chtějí mít

Praha - Kuřáci se mohou po dnešku radovat. Poslanci totiž odmítli novelu protikuřáckého zákona, která měla úplně zakázat kouření v restauracích.

Naopak přijali takzvaný kompromisní návrh, který dává majitelům provozoven na výběr: mohou mít buď kuřácké, nekuřácké, nebo smíšené zařízení. V posledním případě musí být kuřáci a nekuřáci odděleni podle stávajících pravidel.

Typ zařízení pak musí být označen stanoveným piktogramem na dveřích. Zákazníka tak bude vítat buď přeškrtnutá cigareta v červeném kruhu, cigareta ve výstražném trojúhelníku nebo oba symboly oddělené zdí.

"Je to rozumný kompromis. Původní návrh počítal s tím, že kuřácké a nekuřácké prostory by musely být odděleny zdí. To ale v případě některých provozoven není vůbec možné," komentoval přijatou variantu její autor Zdeněk Lhota (ODS).

Carbol: Kouření zakáže EU

Podle kritiků ovšem přijetí novely nemělo význam, protože podmínky v restauracích oproti stávající situaci příliš nemění, pouze majitelům provozů přidělává "papírování". Za nevyvěšení znaku jim totiž hrozí pokuta od pěti tisíc korun výš.

"Je to pouze byrokratická zátěž a navíc hrozí, že majitelé své peníze na úpravu zařízení vyhodí. Je totiž možné, že do dvou, tří let Evropská komise přijme zákaz kouření ve všech restauracích," zdůraznil lidovec Jiří Carbol.

"Přestože úplný zákaz kouření v restauracích nenašel ve sněmovně potřebnou většinu, udělali jsme obrovský krok kupředu v posílení ochrany zdraví našich spoluobčanů," je přesvědčen jeden z hlavních bojovníků proti kouření poslanec Boris Šťastný (ODS).

Návrh na úplný zákaz cigaret v restauracích je ovšem připraven předložit znovu, jakmile pro něj bude mít dostatečnou podporu.

Pokuty až do milionů

Současně upozornil, že novela upravuje zákaz kouření i na jiných místech. "Zákon důsledněji chrání nekuřáky ve veřejně přístupných prostorách, zejména děti a mládež. Lépe definujeme místa, kde se smí a nesmí kouřit, nebude možné kouřit ve vlacích, lépe se definují státní instituce, ve kterých se nesmí kouřit. Obec dostane možnost zakázat kouření na dětských hřištích, sportovištích, a na místech, kde se zdržují děti," vyjmenoval novinky Šťastný.

Novela také zpřísňuje pokuty za prodej alkoholu a tabáku dětem, a to od 50 tisíc do milionů a zákazu činnosti až na dva roky.

Zákon nyní posoudí Senát a prezident. Pokud ho schválí, budou novinky platit od července 2010.

Zákaz kouření nyní platí například v USA, Kanadě, Anglii, Francii, Itálii, Irsku, Švédsku nebo v Bavorsku.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy