Po dlouhých výzkumech je jasno. Kouření víc zabíjí muže

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
10. 5. 2009 18:14
Unikátního výzkumu se účastnilo přes 54 tisíc lidí
Kuřáci umírají dřív, potvrdil výzkum, kterého se účastnilo 54 tisíc lidí.
Kuřáci umírají dřív, potvrdil výzkum, kterého se účastnilo 54 tisíc lidí. | Foto: Reuters

Stockholm - Nekuřáci žijí déle než ti, co kouří. A trpí podstatně méně chorobami srdce a cév, potvrdil unikátní průzkum v Norsku.

Jeho výsledek není sám o sobě nijak překvapivý - o škodlivosti kouření se učí už děti ve školách. Norský výzkum je ojedinělý z jiného důvodu. Trval skoro 35 let a zapojilo se do něj celkem 54 000 lidí.

Detailní statistické údaje, které začali vědci sbírat roku 1974, potvrdily ještě něco: Muže ničí kouření více než ženy.

Úmrtnost kuřáků

Z rozsáhlého šetření, zveřejněného na výroční konferenci Evropské kardiologické společnosti (ESC) ve Stockholmu, vyplývá, že během sledovaného období zemřelo 45 procent silných kuřáků a jen 18 procent nekuřáků.

Rakovina plic na rentgenovém snímku.
Rakovina plic na rentgenovém snímku. | Foto: Reuters

U žen je bilance o něco příznivější: ze silných kuřaček, které lékaři "hlídali", se jich konce výzkumu nedožilo 33 procent. U nekuřaček to bylo 13 procent.

"Výsledky ukazují, jak enormní vliv má kouření na lidskou úmrtnost," řekl Haakon Meyer z Univerzity v Oslu agentuře DPA.

Magnet na choroby

U cévních a srdečních chorob je situace podobná: Infarkt postihl každého pátého notorického kuřáka (prodělalo ho 21 procent z nich), ale jen každého desátého nekuřáka (10 procent).

U žen je rozdíl ještě markantnější - infarkt se vyskytoval třikrát častěji u kuřaček než u nekuřaček. "Během třiceti let zemřely nebo měly vážné cévní či srdeční potíže dvě třetiny silných kuřáků a polovina notorických kuřaček," shrnul ve Stockholmu profesor Meyer.

Jeho tým zároveň dokázal, že existuje přímá souvislost mezi kouřením a mrtvicí či cukrovkou.

Když Norové v roce 1974 se sbíráním dat začali, bylo účastníkům výzkumu mezi 35 a 49 lety. Za tři desetiletí zemřelo celkem 13 000 z nich.

Za notorického nebo silného kuřáka vědci považovali každého, kdo vykouřil nejméně 20 cigaret denně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy