Po dlouhých výzkumech je jasno. Kouření víc zabíjí muže

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
10. 5. 2009 18:14
Unikátního výzkumu se účastnilo přes 54 tisíc lidí
Kuřáci umírají dřív, potvrdil výzkum, kterého se účastnilo 54 tisíc lidí.
Kuřáci umírají dřív, potvrdil výzkum, kterého se účastnilo 54 tisíc lidí. | Foto: Reuters

Stockholm - Nekuřáci žijí déle než ti, co kouří. A trpí podstatně méně chorobami srdce a cév, potvrdil unikátní průzkum v Norsku.

Jeho výsledek není sám o sobě nijak překvapivý - o škodlivosti kouření se učí už děti ve školách. Norský výzkum je ojedinělý z jiného důvodu. Trval skoro 35 let a zapojilo se do něj celkem 54 000 lidí.

Detailní statistické údaje, které začali vědci sbírat roku 1974, potvrdily ještě něco: Muže ničí kouření více než ženy.

Úmrtnost kuřáků

Z rozsáhlého šetření, zveřejněného na výroční konferenci Evropské kardiologické společnosti (ESC) ve Stockholmu, vyplývá, že během sledovaného období zemřelo 45 procent silných kuřáků a jen 18 procent nekuřáků.

Rakovina plic na rentgenovém snímku.
Rakovina plic na rentgenovém snímku. | Foto: Reuters

U žen je bilance o něco příznivější: ze silných kuřaček, které lékaři "hlídali", se jich konce výzkumu nedožilo 33 procent. U nekuřaček to bylo 13 procent.

"Výsledky ukazují, jak enormní vliv má kouření na lidskou úmrtnost," řekl Haakon Meyer z Univerzity v Oslu agentuře DPA.

Magnet na choroby

U cévních a srdečních chorob je situace podobná: Infarkt postihl každého pátého notorického kuřáka (prodělalo ho 21 procent z nich), ale jen každého desátého nekuřáka (10 procent).

U žen je rozdíl ještě markantnější - infarkt se vyskytoval třikrát častěji u kuřaček než u nekuřaček. "Během třiceti let zemřely nebo měly vážné cévní či srdeční potíže dvě třetiny silných kuřáků a polovina notorických kuřaček," shrnul ve Stockholmu profesor Meyer.

Jeho tým zároveň dokázal, že existuje přímá souvislost mezi kouřením a mrtvicí či cukrovkou.

Když Norové v roce 1974 se sbíráním dat začali, bylo účastníkům výzkumu mezi 35 a 49 lety. Za tři desetiletí zemřelo celkem 13 000 z nich.

Za notorického nebo silného kuřáka vědci považovali každého, kdo vykouřil nejméně 20 cigaret denně.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy