Gang výrobců cigaret zatčen. Ošidili daně o 150 milionů

Markéta Chaloupská
11. 5. 2009 12:36
Celkem kriminalisté zadrželi třicet osm Vietnamců, sedm z nich už bylo obviněno

Praha - Policie zadržela vietnamský gang, který podle vyšetřovatelů nelegálně vyráběl cigarety a ošidil stát na daních minimálně o 150 milionů korun.

Celkem kriminalisté zadrželi třicet osm lidí, přičemž sedm z nich bylo obviněno. Muži jsou ve vazbě, za zkrácení daně jim hrozí pět až dvanáct let vězení.

Během akce pod krycím názvem Zoom policisté zabavili devět a půl milionu kusů cigaret a také stroj, který je vyráběl. Podle názoru techniků mohl vyrobit až dva a půl tisíce cigaret za minutu.

Skupina, která působila hlavně ve středních a západních Čechách, dovážela v kontejnerových zásilkách z Vietnamu a Číny tabákové listy, z Bulharska a Rakouska pak cigaretové filtry, cigaretové papíry nebo igelitové obaly na balený tabák.

"Z nich pak na strojních zařízeních vyráběli a balili cigarety, aby usnadnili jejich další distribuci a prodej konečným spotřebitelům," upřesnil Milan Král z protikorupční policie.

Na samotné krabičky pak pachatelé nalepili ochrannou známku. Z velké většiny "vyráběli" značky jako Marlboro, Camel nebo Lucky Strike. Tabák byl ale všude stejný, cigarety se lišily pouze cenou.

"Při akci bylo zajištěno 9,5 milionů kusů cigaret různých značek, 15 tun tabáku, zařízení na balení cigaret, desítky krabic komponentů na výrobu cigaret, více jak 1 tuna obalového materiálu a matrice pro jeho potisk, počítače, peněžní prostředky v různých měnách, přesahující částku 3 milionů korun a několik set tisíc cigaretových kolků v různých hodnotách," sdělil mluvčí protikorupčního Roman Skřepek.

Kromě toho policisté a celníci zajistili také 7 aut.

Celkově policisté zkontrolovali na 200 cizinců, nejméně dvacet z nich bylo pak předáno cizinecké policii ke správnímu řízení.

 

Právě se děje

Další zprávy