Gang výrobců cigaret zatčen. Ošidili daně o 150 milionů

Markéta Chaloupská
11. 5. 2009 12:36
Celkem kriminalisté zadrželi třicet osm Vietnamců, sedm z nich už bylo obviněno

Praha - Policie zadržela vietnamský gang, který podle vyšetřovatelů nelegálně vyráběl cigarety a ošidil stát na daních minimálně o 150 milionů korun.

Celkem kriminalisté zadrželi třicet osm lidí, přičemž sedm z nich bylo obviněno. Muži jsou ve vazbě, za zkrácení daně jim hrozí pět až dvanáct let vězení.

Během akce pod krycím názvem Zoom policisté zabavili devět a půl milionu kusů cigaret a také stroj, který je vyráběl. Podle názoru techniků mohl vyrobit až dva a půl tisíce cigaret za minutu.

Skupina, která působila hlavně ve středních a západních Čechách, dovážela v kontejnerových zásilkách z Vietnamu a Číny tabákové listy, z Bulharska a Rakouska pak cigaretové filtry, cigaretové papíry nebo igelitové obaly na balený tabák.

"Z nich pak na strojních zařízeních vyráběli a balili cigarety, aby usnadnili jejich další distribuci a prodej konečným spotřebitelům," upřesnil Milan Král z protikorupční policie.

Na samotné krabičky pak pachatelé nalepili ochrannou známku. Z velké většiny "vyráběli" značky jako Marlboro, Camel nebo Lucky Strike. Tabák byl ale všude stejný, cigarety se lišily pouze cenou.

"Při akci bylo zajištěno 9,5 milionů kusů cigaret různých značek, 15 tun tabáku, zařízení na balení cigaret, desítky krabic komponentů na výrobu cigaret, více jak 1 tuna obalového materiálu a matrice pro jeho potisk, počítače, peněžní prostředky v různých měnách, přesahující částku 3 milionů korun a několik set tisíc cigaretových kolků v různých hodnotách," sdělil mluvčí protikorupčního Roman Skřepek.

Kromě toho policisté a celníci zajistili také 7 aut.

Celkově policisté zkontrolovali na 200 cizinců, nejméně dvacet z nich bylo pak předáno cizinecké policii ke správnímu řízení.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy