"Obžalovali jsme všech 13 stíhaných subjektů - 11 lidí a dvě firmy - z účasti na zločinecké organizované skupině, konkrétně z přijímání a dávání úplatků a porušení povinnosti při správě cizího majetku," uvedl pro Aktuálně.cz státní zástupce Radek Mezlík.
Podle něj se skupina podílela na ovlivňování celkem 27 zakázek vypisovaných radnicí Brna-střed a stovky drobnějších zakázek týkajících se správy nemovitostí radnice. Celkově si skupina měla přijít minimálně na 70 milionů korun na úplatcích.
Mezi obviněnými jsou komunální politici ANO i ODS, podnikatelé a společnosti, které soutěžily o veřejné tendry. Za člena Švachulovy skupiny policisté označují i bývalého místostarostu Brna-Ivanovic Petra Liškutina (dříve ANO), který na radnici Brno-střed zodpovídal jako úředník za investice.
"Jedna ovlivněná zakázka se týká i městské firmy Inženýrské sítě Brno. Celková výše dosud zjištěných přijatých úplatků se pohybuje kolem 47 milionů," upřesnil Mezlík. Objem manipulovaných zakázek je dle něj 330 milionů korun. "Číslo ale nezahrnuje všechny zakázky, ze kterých měly plynout úplatky, a mohlo to být i přes půl miliardy. V některých případech je totiž důkazy doloženo poskytnutí úplatku, aniž by přesně byla ztotožněna zakázka, které se úplatek týkal," upřesnil státní zástupce.
Sedmi obviněným podle něj hrozí kvůli tomu, že trestnou činnost páchali jako organizovaná skupina, výrazně přísnější tresty - 10,5 až 16 let vězení. "Doznalo se zatím pět osob a čtyři usilují o status spolupracujícího obviněného," upřesnil Mezlík.
Ústřední postava celé kauzy, za kterou detektivové považují právě Švachulu, ovšem stále mlčí. Hrozí mu nejvyšší trest. A zůstává ve vazbě. Pokud by Mezlík v pátek obžalobu nepodal, Švachulu by musel pustit na svobodu.
Kdo je zatím obžalován v kauze Stoka
Jiří Švachula - bývalý člen hnutí ANO a exmístostarosta městské části Brno-střed, kde podle policistů manipuloval s veřejnými zakázkami, ústřední postava obžalované skupiny. Je ve vazbě. Stále odmítá vypovídat.
Saman El-Talabani - klíčový svědek, podnikatel s iráckými kořeny, jenž měl vazby na politiky brněnského ANO, se kterými dle jeho svědectví ovlivňoval zakázky a vybíral úplatky nejen v Brně-středu, ale rovněž v brněnských městských firmách. Usiluje o status spolupracujícího obviněného.
Petr Liškutin - bývalý člen hnutí ANO a exmístostarosta městské části Brno-Ivanovice. Na radnici Brna-středu vedl investiční odbor. K činům se nepřiznal.
Petr Kosmák - bývalý vedoucí technik správy nemovitostí na radnici Brno-střed, kam jej dosadili Švachula s Liškutinem. K vybírání úplatků od podnikatelů se přiznal. Usiluje o status spolupracujícího obviněného.
Lubomír Smolka - spoluvlastník stavební společnosti Kros-stav, která je v kauze také obžalována. Při výsleších se k uplácení přiznal a rovněž popsal údajnou korupci v brněnské fakultní nemocnici, brněnské Správě železnic, v Centru sociálních služeb i v Praze 4. Na základě jeho svědectví byly jmenované čtyři kauzy vyčleněny do samostatného vyšetřování. Usiluje o status spolupracujícího obviněného.
Pavel Ovčarčin - brněnský podnikatel, který měl pomáhat vybírat úplatky od podnikatelů, vytipovával rovněž společnosti, které oslovoval s nabídkou získávání tendrů pod podmínkou úplaty. Bývalý společník Samana El-Talabaniho, se kterým je obžalován i v kauze daňových podvodů. K činu se přiznal a usiluje o status spolupracujícího obviněného.
Petr Kalášek - podnikatel, který měl vybírat úplatky za tendry od dalších byznysmenů. Obžalobu a jakoukoli vinu od počátku kauzy odmítá.
Ivan Trunečka - podnikatel, který přes své společnosti vyhrává velké množství zakázek v brněnské městské firmě Teplárny. V souvislosti s Trunečkou a Teplárnami policie podezřívá z korupce i syna druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka - Jiřího Faltýnka. Vinu odmítá.
Jiří Hos - vlivný člen brněnské ODS, podle výpovědi Pavla Ovčarčina na systému zmanipulovaných tendrů rovněž profitoval. Vinu odmítá.
Michal Unzeitig - podnikatel, který měl dát úplatek. K činu se přiznal. Policisté ho nepovažují za součást zločinecké organizované skupiny.
Luboš Krejčí - podnikatel, jenž měl přes svou společnost UNO manipulovat zakázky v Brně, ale podle podezření vyšetřovatelů i v Praze. Pracoval v úzkém kontaktu s obžalovaným Smolkou. Podle vyšetřovatelů ale není členem organizované zločinecké skupiny. K činu se nedoznal.
Kros-stav - společnost, kterou spoluvlastní obžalovaný Lubomír Smolka. Právě přes ni se měl Smolka nezákonně dostávat k tendrům v Brně-středu a dle podezření i v dalších městských firmách, případně na radnici Prahy 4.
UNO - firma obžalovaného Luboše Krejčího, jež se měla podílet na manipulaci tendrů. Podle vyšetřovatelů nicméně není členem organizované zločinecké skupiny.
Vyšetřování pokračuje
Podáním obžaloby ale práce policistů na kauze Stoka nekončí. Vynořují se z ní stále další případy. Jak už HN a Aktuálně.cz informovaly, policisté prověřují také systém ovlivňování tendrů v brněnských městských firmách v době, kdy městu vládlo hnutí ANO. Minulý měsíc vyšetřovatelé vyčlenili čtyři případy, které s kauzou Brno-střed souvisí a na něž se zaměří samostatně - jde o údajnou korupci v brněnské fakultní nemocnici, v brněnské Správě železnic, v Centru sociálních služeb, a dokonce i na radnici Prahy 4.
Dle policie měl obžalovaný Švachula také značný vliv i na antimonopolní úřad. Tedy instituci, která posuzuje miliardové veřejné tendry. Pátrání Aktuálně.cz a Hospodářských novin ukázalo, že detektivové prověřují hned několik lidí z vedení úřadu. Zprávami mezi Švachulou a manažery dokládají, že tento muž vedení úkoloval. Blízké vztahy měl i přímo s šéfem ÚOHS Petrem Rafajem, který ho na úřad za nejasných okolností dosadil jako člena jedné z rozkladových komisí.
V souvislosti s ÚOHS padá podezření i na šéfa Dopravního podniku města Brna Miloše Havránka, jehož policisté podezřívají z manipulací kolem řízení týkajících se dopravního podniku vedených právě na antimonopolním úřadu.
A policisté rovněž stále podezřívají šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, že se pokoušel s Rafajem manipulovat miliardový tendr na mýto. Švachula dle vyšetřovatelů posloužil jako prostředník mezi oběma muži. Část schůzek se odehrávala ve Švachulově vinotéce Garage Wine, kde měli detektivové prostorové odposlechy.
Policisté ovšem podezřívají také ředitele firmy Kapsch Karla Feixe, v jejíž prospěch měli muži dle detektivů tendr chtít ovlivnit, tak i poslance a Faltýnkova přítele Milana Ferance. "Činnost k ovlivnění tendru je vyvíjena Faltýnkem, Ferancem, Feixem a společně s nimi Švachulou, a to tím směrem, aby došlo prostřednictvím Rafaje ke zrušení zakázky či k takovému časovému oddálení, kdy by již nebylo možné v řádné době vyhlásit vítěze tendru, a nová smlouva na mýtný systém by musela být opětovně uzavřena s firmou Kapsch," vyplynulo policistům ze sledování. V tomto případě figuruje jako podezřelá i Rafajova místopředsedkyně Eva Kubišová. Všichni zúčastnění ale cokoliv nezákonného popírají.
Podezřelý je i Jiří Faltýnek, syn šéfa poslanců ANO, který seděl mimo jiné ve vedení městské firmy Teplárny Brno. "Do zločinecké organizované skupiny lze zařadit i Jiřího Faltýnka, který z titulu své pozice u Tepláren Brno přímo ovlivňuje veřejné zakázky zadávané tímto subjektem spřízněným firmám," zapsali policisté do spisu, s jehož obsahem se deník Aktuálně.cz seznámil.
Jiří Faltýnek si podle zjištění Aktuálně.cz nyní pozastavil členství do konce roku.
Pozdvižení v brněnském ANO
Ve čtvrtek situaci v brněnském ANO řešilo i vedení hnutí. Nakonec předsednictvo v Praze odhlasovalo zrušení trojice místních organizaci - v Brně-Židenicích, Brně-Černovicích a Brně-Starém Lískovci.
"Víceméně ty místní organizace dlouhodobě nepostupovaly v souladu s morálními principy a principy hnutí jako takovými," řekl lídr jihomoravské kandidátky hnutí ANO Petr Vokřál. Zrušením organizací se hnutí podle něj vyrovnává s neblahou minulostí a reaguje na řadu personálních propojení s policejními akcemi.
Švachulu a Liškutina už po vypuknutí policejní razie před rokem hnutí ANO vyloučilo.
Organizace Brno-střed, u níž Aktuálně.cz popsalo, jak do ní nechal místopředseda ANO Faltýnek v rozporu se zaběhlými pravidly a přes nesouhlas místních členů přijmout nejenom Švachulu, ale i jeho známé, zůstala netknutá.
Na post místopředsedy ANO v Brně včera rezignoval Pavel Dvořák. Aktuálně.cz popsalo, že ho policisté podezřívají z toho, že zakázky manipuloval společně se Švachulou. Do postů v ANO mu dle svědectví členů hnutí pomohl exprimátor Vokřál, jeho náměstek Richard Mrázek a dvojka ANO Jaroslav Faltýnek. Všichni zároveň měli blízké vztahy i se Švachulou.
Jiří Švachula alias Básník
- Podnikatel a expolitik ANO Jiří Švachula (53) ovládal brněnskou vinotéku Garage Wine a Galerii Aspekt.
- Právě tam detektivové nalezli za rámem jednoho z obrazů schovaný jeden milion korun. Další peníze Švachula dle kriminalistů ukrýval v Turecku či na účtu své matky. Tam před třemi roky přistála částka 20 milionů, kterou Švachula získal za prodej energetické firmy Rouchovanská sluneční.
- Jak upozornila MF Dnes, na účet matky chodily rovněž platby od podnikatelů blízkých prezidentovi Miloši Zemanovi.
- Kromě peněz policisté Švachulovi zabavili i dvanáctero luxusních hodinek (troje v hodnotě přes milion) nebo veterána Mercedes-Benz.
- Policisté Švachulu kromě korupce v Brně-střed dle předchozího zjištění Aktuálně.cz a HN podezřívají, že do značné míry ovládal antimonopolní úřad a měl blízké vazby s jeho šéfem Petrem Rafajem.
- Dle detektivů posloužil i jako prostředník, jenž domluvil schůzky mezi Rafajem a šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltýnkem. Oba jsou podezřelí z pokusu manipulovat miliardový tendr na mýto.
- Blízko ale měl třeba ke generálnímu řediteli ČEZ Danielu Benešovi. Komunikace ukazuje, jak spolu dvojice přes šifrovanou aplikaci řešila například rozbitý rám Benešova obrazu či se domlouvala na schůzky v Praze. Beneš Švachulu oslovoval "kamaráde".
- Právě nadace ČEZ věnovala v roce 2013 půl milionu Švachulově nadaci Aspekt na výstavu soch. O rok později expolitikově nadaci poslala 400 tisíc korun záložna Creditas (dnes banka) českého miliardáře Pavla Hubáčka. V bytě jeho zaměstnance, jak upozornil deník Právo, bydlí druhý muž hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Tomu Švachula zprostředkovával na ÚOHS schůzky.
- Na odposleších je Švachula zmiňován jako "básník". V minulosti se věnoval výtvarné činnosti pod uměleckým jménem "George". Toto jméno používal i v šifrované komunikaci.
- V souvislosti s korupční kauzou Brno-střed sedí od března minulého roku ve vazbě, přičemž stále odmítá vypovídat.